Pierwsze niepylaki apollo trafiły na wolność. W Karkonoszach odtworzyli gatunek motyla wytępionego przez ludzi

Niepylak apllo znów w Karkonoszach. Karkonoski Park Narodowy pochwalił się nie lada osiągnięciem. Tamtejszym badaczom udało się odtworzyć gatunek motyla, który w przyrodzie nie występował już od ponad 100 lat.
Zobacz wideo

Karkonoski Park Narodowy pochwalił się na Facebooku swoim osiągnięciem. - Pierwsze niepylaki apollo trafiły na wolność. Wszystkie pochodzą od 6 samic. Akurat w przypadku tego gatunku powinno to wystarczyć - napisano. Teraz park planuje zasilać powstającą w naturze populację tego motyla kolejnymi osobnikami z hodowli. - Jeśli na Chojniku będziemy mieli już samodzielne stado niepylaków, pomożemy je introdukować w innych rejonach Karkonoszy i Sudetów, gdzie historycznie występowały - zapowiada Karkosnki Park Narodowy.

Niepylak apollo. Największy dzienny motyl w Polsce

Niepylaki apollo nie występowały tam w naturze od dawna. Motyl ten wyginął definitywnie w Sudetach już w XIX wieku. -To ludzie wytępili te motyle niszcząc ich siedliska i odławiając je do kolekcji. Próbujemy to naprawić - podsumował KPN.

Niepylak apollo jest jednym z największych występujących w Polsce motyli dziennych. Skrzydła niepylaka w porównaniu do większości motyli dziennych, pokryte są znacznie mniejszą ilością łusek, które po dotknięciu pozostawiają na palcach charakterystyczny pyłek. - Ponadto łuski te nie oddzielają się tak łatwo jak u innych motyli. Jest to cecha której niepylak zawdzięcza swoją nazwę - czytamy na stronie internetowej KPN.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM