Za ziemniaki płacimy... 138 proc. więcej. GUS o coraz droższej żywności

Dane GUS potwierdzają to, co widzą robiący zakupy: w Polsce żywność jest coraz droższa. Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego najbardziej zdrożały ziemniaki.
Zobacz wideo

W maju 2019 roku ceny skupu podstawowych produktów rolnych w porównaniu z poprzednim miesiącem nie zmieniły się - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny. Ale z danych  GUS wynika, że na targowiskach ceny większości produktów rolnych wzrosły. Najbardziej ziemniaków - o 138 procent.

W skali miesiąca na targowiskach ceny większości produktów rolnych wzrosły, z wyjątkiem cen żyta, jęczmienia, owsa i żywca wołowego. W skali roku odnotowano wzrost cen większości produktów, za wyjątkiem cen żywca wołowego. Najwyższy wzrost zanotowały ceny ziemniaków. W skali roku wyniósł on niemal 40 proc., chociaż w maju w skupie ziemniaki były tańsze o 6,6 proc. niż w kwietniu. Natomiast na targowiskach w maju płacono za nie o 24 proc. więcej niż przed miesiącem i o 138 proc. więcej niż przed rokiem.

W kwietniu GUS informował, że ceny ziemniaków - liczone rok do roku - wzrosły o 100 proc., kapusty o 70 proc., a cebuli o 50 proc.

TOK FM PREMIUM