Marsz Równości w Rzeszowie. Uczestnicy obrzuceni jajkami

Ulicami Rzeszowa przeszedł dziś Marsz Równości. To druga edycja tej imprezy w stolicy województwa podkarpackiego. Na początku marszu doszło do incydentu. Uczestnicy zostali obrzuceni jajkami.
Zobacz wideo

Marsz Równości w Rzeszowie wystartował o godzinie 14 z tęczowego mostu Narutowicza. 

Jak donosił portal nowiny24.pl, tuż po starcie marszu doszło do incydentu. - Grupa osób w kominiarkach obrzuciła maszerujących jajkami - czytamy. Na trasie Marszu ustawieni byli kontrmanifestanci, którzy skandowali swoje hasła, między innymi: "Chłopak, dziewczyna, normalna rodzina". Obie grupy oddzielał kordon funkcjonariuszy policji i ich samochody. 

Po godzinie 15 uczestnicy Marszu Równości doszli przed Urząd Wojewódzki w Rzeszowie. 

Postulaty Marszu Równości w Rzeszowie 

Uczestnicy Marszu Równości w Rzeszowie postulują między innymi o pełną równość małżeńską, włącznie z prawem do adopcji; uproszczenie do minimum prawnych procedur uzgodnienia płci oraz refundacja operacyjnej korekty płci. Chcą także, żeby etyka i edukacja antydyskryminacyjna zastąpiła katechezę. Domagają się też rozszerzenia katalogu mowy nienawiści o orientację seksualną, tożsamość płciową.

Marsz Równości w Rzeszowie. Prezydent zabronił, sąd przywrócił

Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc poinformował na początku czerwca o zakazie organizacji m.in. Marszu Równości. Jego rzecznik Maciej Chłodnicki wyjaśniał wówczas, że decyzja została podjęta kilka dni wcześniej, a wpłynęły na nią względy bezpieczeństwa.  Z tych samych względów prezydent nie zezwolił również na 29 kontrmanifestacji, które zaplanowano na ten sam dzień – 22 czerwca. - Po konsultacjach z policją wiemy, że podczas marszu nie można byłoby zapewnić uczestnikom oraz mieszkańcom pełnego bezpieczeństwa  - mówił wówczas Chłodnicki.

Od decyzji prezydenta Rzeszowa zakazującej manifestacji w piątek odwołał się do sądu m.in. organizator Marszu Równości. Do tego odwołania przyłączył się Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar i w piśmie procesowym skierowanym do Sądu Okręgowego w Rzeszowie wniósł o uchylenie decyzji o zakazie manifestacji.  RPO stwierdził, że zakaz narusza Prawo o zgromadzeniach, Konstytucję i Konwencję o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.

Sąd zgodził się z argumentacją zaskarżających, w tym m.in. dotyczącą wolności zgromadzeń - prawa zagwarantowanego Konstytucją RP, i w całości uchylił zaskarżoną decyzję prezydenta o zakazie manifestacji. Rzecznik rzeszowskiego sądu okręgowego sędzia Tomasz Mucha poinformował PAP, że sąd wskazywał w uzasadnieniu m.in. że prezydent nie podjął działań zmierzających do "usunięcia zagrożeń" np. w drodze mediacji między organizatorami przeciwnych manifestacji, by doszły do porozumienia, tylko od razu podjął decyzję o zakazie.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (27)
Marsz Równości w Rzeszowie. Uczestnicy obrzuceni jajkami
Zaloguj się
 • plainvanilla

  Oceniono 7 razy 1

  Podkarpacie to polska prowincja Watykanu. Ciemnota, nienawiść do miastowych, pazerność, zawiść, obskurantyzm i mentalność chłopa pańszczyźnianego z zawsze wyciągniętą ręką. Omijać szerokim łukiem.

 • hazulin

  Oceniono 10 razy 0

  Od jakiegoś czasu zauważyłem, że chyba tracę sympatię do ludzi LGBT. Im więcej w nich radykalizmu i agresji, tym bardziej przypominają mi swoich oponentów spod znaku mrocznego krzyża. Mam wrażenie, że oni nie zabiegają już o „współżycie” z hetero na zasadzie równości i poszanowania odrębności. Oni chcą odwetu. Chcą „skonsumować” heteryczne pojęcia, które z definicji i samej swojej istoty, ni jak się nie mają do LGBT. Trochę to żałosne i śmieszne tak samo jak wegańskie parówki czy vegeschabowe. Czy naprawdę nie ma innej drogi?

 • getz54

  Oceniono 1 raz -1

  I to jest to świeckie państwo. Oranzyści podczas swojego przemarszu w Biskupinie przez dzielnicę katolików zostali obrzuceni jajkami, jeszcze, za rok będą to koktajle mołotowa. Ciekawe czy oranzyści odwazyli się obrzucic katolików czymkolwiek podczas ich przemarszu w boze ciało ? Czy okazali jakąkolwiek dezaprobatę dla smętnego
  zawoszenia organistów, zaśmiecania ulic, wykorzystywania małych dzieci do katolickiej indoktrynacji ? Wątpię. Ziobro juz im przygotował ciemne i wilgotne cele, akurat dla wrogów władzy ludowej i dobrejzmiany.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 8 razy -4

  jest jakas gleboka madrosc w ludzia chwiary, cos przemnikliwego w ich umyslach co pozwala im zrozumiec proporcje tego swiata i odrzucic jego trojwymiarowa postac. Ostatnio ten sam lucyfer ze swoim znakiem 6 zaatakowal zlot rodzin z podworkowych kol rozancowych RM. Charakterystyczna nienawisc srdoowisk 6 do czystosci niewinnosci i prostoty, najpiekniejszej mozliwej formy tego swiata.
  Jest tez ogromna madrosc w Polakach odrzucajacych beztranscendetna forme stworzenia, czegos co tak niepojete ze tylko kretyn moze tego nie dostrzegac. Jest cos w Polakach gdy spiewaja my chcemy Boga to objaw najwyzszej madrosci i przenikliwosci ich serca i rozumu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX