Przemyśl - jednak odbędzie się performans dotyczący relacji polsko-ukraińskich

Aktywistka społeczna Anna Dąbrowska przy okrągłym stole w centrum Przemyśla chciała rozmawiać z szefem Związku Ukraińców. Nie dostała na to zgody prezydenta miasta, ale dziś już wiadomo, że happening może się odbyć.
Zobacz wideo

Anna Dąbrowska na co dzień działa na rzecz poprawy relacji między Polakami a Ukraińcami.  Przy okrągłym stole w centrum Przemyśla chciała rozmawiać z szefem Związku Ukraińców. Prezydent Przemyśla Wojciech Bakun uznał jednak, że organizatorka nie dopełniła wszystkich wymaganych prawem formalności - powinna określić rodzaj, charakter imprezy i liczbę uczestników. W wyjaśnieniach dla rzecznika przekazał, że nie zgodził się na to, żeby wydarzenie odbyło się konkretnego dnia, czyli 22 czerwca.  Decyzję prezydenta miasta Wojciecha Bakuna zaskarżyła do SKO i wygrała. Samorządowe Kolegium Odwoławcze właśnie uchyliło decyzję prezydenta Przemyśla. 

Dzięki temu spotkanie na przemyskim rynku może się odbyć. - Stół stanie w sobotę o godz. 12.00 i będziemy przy nim rozmawiać. Mój performans „Nie będzie innego” zgodnie z planem się odbędzie – zapowiada Anna Dąbrowska. – Decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego jest dla mnie niezwykle ważna. Wskazuje, że w Polsce wciąż obowiązuje prawo, zwłaszcza to dotyczące praw i wolności człowieka - dodaje nasza rozmówczyni.

Happening "Nie będzie innego" odbędzie się 22 czerwca, czyli już w sobotę, na dzień przed tradycyjną, coroczną procesją religijną w Przemyślu. Procesją, która przechodzi z miejscowej katedry na cmentarz w Pikulicach, a która w 2016 roku została zaatakowana przez narodowców. Niedawno zapadł wyrok w tej sprawie - 20 mężczyzn zostało skazanych na prace społeczne.

W sprawie happeningu do prezydenta Przemyśla napisał m.in.  Adam Bodnar

W sprawę zakazu zorganizowania performansu zaangażował się m.in. rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar. "Według posiadanych przez rzecznika informacji, wydarzenie to poświęcone miało być relacjom polsko-ukraińskim. Jego autorka planowała ustawienie w Rynku okrągłego stołu, przy którym miała prowadzić rozmowy m.in. z liderami społeczności ukraińskiej w Polsce. Pismem (...) poinformował pan autorkę, iż nie wyraża zgody na planowane przez nią wydarzenie. Pismo zawiera krótkie uzasadnienie przedstawionego w nim stanowiska, ale nie wskazuje podstawy prawnej" – napisał Adam Bodnar w piśmie do prezydenta Przemyśla.

DOSTĘP PREMIUM