To, co powiedział premier, mnie zasmuciło - mówi nastolatka, która przed Sejmem protestuje przeciw emisji CO2

13-letnia Inga Zasowska usiadła dziś rano przed Sejmem z tabliczką "Wakacyjny Strajk Klimatyczny", by zastrajkować przeciw politykom, którzy nie walczą ze zmianami klimatu. - Wiem, że czeka nas katastrofa, jeśli nie przestaniemy spalać paliw kopalnych - powiedziała na antenie TOK FM.
Zobacz wideo

W czwartek Unia Europejska nie przyjęła wspólnej deklaracji o osiągnięciu neutralności klimatycznej do 2050 roku, bo porozumienie zablokowała między innymi Polska, a dokładnie premier Mateusz Morawiecki. Jak argumentował, finansowe gwarancje ze strony pozostałych krajów wspólnoty były niewystarczające. Polska nie tyle nie zgadzała się z samym celem, ale - jako dla kraju, który opiera swoją energetykę na spalaniu węgla - taka redukcja, bez odpowiedniego zabezpieczenia finansowego, była - jak przekonywał premier Mateusz Morawiecki - niebezpieczna. 

Inaczej uważa Inga. - Wiem, że czeka nas katastrofa, jeśli nie przestaniemy spalać paliw kopalnych. Politycy nie przejmują się zmianą klimatu, trzeba zwrócić ich uwagę - powiedziała 13-latka, która co tydzień do końca lipca planuje strajkować.

Rachunek zapłaci pokolenie Ingi

- Przeczytałam kilka książek, m.in. "Ziemia na rozdrożu, nauka o klimacie", uświadomiłam sobie, jak ten problem jest ważny i ogromny. I sporo z Ingą rozmawiałyśmy, postanowiłyśmy obie się zaangażować, tydzień temu przyszła z tym pomysłem, to był w 100 procentach jej pomysł - mówi Patrycja Zasowska, mama Ingi.

Marcin Popkiewicz, redaktor portalu Nauka o klimacie, ekspert od energetyki uważa, że ludzie w ogóle nie rozumieją, co oznacza zmiana klimatu. - Liczy się to, ile w sumie CO2 wpakujemy do atmosfery i nie ma znaczenia czy dziś, czy rok temu, ma znaczenie w ogóle, ile w sumie. I liczy się, żeby przestać do zera, każdy kolejny rok opóźnienia powoduje, że czas nam się kurczy. Powinniśmy to spalanie zredukować o połowę w czasie dekady, a kilka lat później w ogóle do zera. Mamy świetną imprezę, a rachunek zapłaci pokolenie Ingi - powiedział w TOK FM. 

Karolina Głowacka, dziennikarka TOK FM, pytała Ingę, czy czuje się osamotniona w swoim niepokoju. - W szkole o tym nie rozmawiamy, ale widzę, że jest dużo osób w moim wieku, które się przejmują. Dziś chciałam wszystkich zaskoczyć i nie zdradzałam planu, ale już parę osób do mnie dołączyło - powiedziała 13-latka.

Świat płonie, a my dorzucamy węgla

- Postawa pojedynczej osoby może nie ma znaczenia. Ale jeśli coraz więcej osób będzie tak postępować, to przyniesie efekt. Głosujemy portfelem i w wyborach. Dajemy innym dobry przykład, pokazujemy, że jest problem i może inni też podejmą właściwe wybory - dodała jej mama.

Popkiewicz z kolei odniósł się do postawy polskiego rządu. - Kiedy wychodzi kraj należący do UE i OECD i mówi, jacy jesteśmy biedni i  że dlatego nie możemy zredukować emisji, to włos mi się jeży na głowie, jaki to przekaz dla miliardów ludzi na globalnym południu, którzy nic nie emitowali, a teraz mogą podążyć naszą drogą, co prowadziłoby do zagłady naszej planety. Jakie to jest nieodpowiedzialne. Pomyślałem sobie, że świat płonie, a my dorzucamy węgla do ognia, sugerując, że nie przestaniemy, dopóki nam ktoś nie zapłaci. Na arenie międzynarodowej mówimy, że przestaniemy niszczyć klimat, jak się nam zapłaci miliardy. Jestem w szoku - ekspert nie krył emocji.

Informacja o tym, co powiedział premier, mnie zasmuciła

Inga zdradziła, że oczekuje, by zrealizować porozumienie paryskie, prowadzić politykę, która pozwoli ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o połowę do 2030 i do zera do 2050. - Informacja o tym, co powiedział premier, mnie zasmuciła - zaznaczyła i potwierdziła, że jej inspiracją jest Greta Thunberg. Tak jak jej szwedzka koleżanka, stara się dbać o planetę na co dzień. Ogranicza ślad węglowy, je mniej mięsa, nie kupuje nowych ubrań.


Thunberg przestała chodzić do szkoły przed wyborami do szwedzkiego parlamentu, aby zwrócić uwagę na postępujące zmiany klimatu. Młoda aktywistka na protest zdecydowała się po najgorętszym lecie w historii jej kraju, kiedy Szwecja musiała stawić czoła ponad 60 pożarom lasu. W akcji ich gaszenia udział brali także strażacy z Polski.


 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (193)
To, co powiedział premier, mnie zasmuciło - mówi nastolatka, która przed Sejmem protestuje przeciw emisji CO2
Zaloguj się
 • baska_w5

  Oceniono 30 razy 10

  Dla Morawieckiego i PiS liczy się tylko kasa i strach przed górnikami. To, że klimat się zmienia i że przyczyną tego jest m.in. nadmierna emisja CO2 nie ma dla nich znaczenia i nie chcą tego przyjąć do wiadomości. Ta dziewczynka ma znacznie więcej rozumu niż razem wzięci cały rząd z prezesem i pseudoprezydentem na czele.

 • tk

  Oceniono 37 razy 7

  Dla gazety ekspertem od klimatu może być nawet egzaltowana pannica z podstawówki. Następne będą przedszkolaki albo jakiś golden retriever.

 • qatroscc

  Oceniono 9 razy 5

  plastikowe buteleczki w plecaku z poliestru, plastikowe etui smarfona, pianka poliuretanowa jako siedzisko... samozaoranie pierwsza klasa

 • marcinkaluza

  Oceniono 15 razy 5

  do tej pory zaden ekologt nie wytluamczyl

  jak to jest ze za globalne ocieplenie winny jest czlowiek skoro
  a) za 75% globalnego ocieplenia odpowiada para wodna a co2
  b) udzila co2 w globalnym ociepleniu wacha sie miedzy 9-25%
  c) ludzka cywilizacja to tylko 5% emisji co2 pozostale 95% to zrodla naturalne

  i teraz najlepsze skoro ludzka cywilizacja to tylko 5% to jakim cudem totylko my odpowiadamy za co2?

  idzmy dalej tak wyglada podzial emisji cywilizacji ludzkiej (czyli tych 5%)

  Energetyka – 30% emisji (+8% wydobycie)

  Przemysł – 20%

  Transport – 20%

  Budowa i eksploatacja budynków mieszkalnych, biurowych i handlowych – 10%

  Wylesianie i spalanie biomasy – 10%

  i jak wyglada walka z co2?

  zamiana silnikow spalinowych na spalinowe
  oczywscie klimatyczni nie powiedza ze transport drogowy to jakies 5-8% emisj co2 transportu

  czyli zalozmy taki scenariusz auta zniknely wszedzie popjaiwly sie elektryki
  o ile spadnie emisja co2?
  8% z 20% transportu z 5% emisji ludzkiej cywilizacji
  ile to daje?
  0.08% ogolnej emisji calego swiata
  czyli w granicach bledu statystycznego

  czyli ludzie musza sie wyrzec wygod zeby emisja spadla o tyle co nic
  bo oczywisice nikt nawet nie planuje ograniczyc emisji chociazby na statkach
  a klimatyczni dobrze wiedza ze 10 najwiekszych statkow handlowych emituje tyle samo co2 co wszyskie samochody swiata!!!!!!!!

  wiec ja sie pytam jaki sens ma walka z co2 skoro w najlepszym wypadku emisja spadnie nawet nie o 1%?

  cemu nie chcecie walczyc z najwiekszymi emitentami?
  czemu nie nakazecie aby wszystkie statki mialy katalizatory czy filtry dpf?
  czemu walka z co2 i ograniczenia z nia zwiazane sa tak razaco niesprawiedliwe?

  polsce zarzucaja ze nie robi nic w sprawie wqalki ze zmianami klimatu a tymczasem staytsytczny polak emituje 2 razy mniej co2 niz statystyczny niemiec ktory niby jest ekologiczny

  zdecyducjie sie albo walczymy z zmianami klimatu albo udajemy
  bo jak mamy udawac to ja to pier.....le nie bede rezygnowal ze wszyskich wynalazkow dzieisjeszego swiata tylko po to zeby emisja co2 zmniejszyla sie o mniej niz 0.1% bo bogate duze firmy zaplacily swoim lobbydstom aby "przekonaly reszte ze ich ruszac nie wolno

 • zenler

  Oceniono 35 razy 5

  Przestan sie 13-sto letnia dziewczynko wyglupiac. Wez sie lepiej do nauki matematyki, fizyki i chemii. Wtedy moze stopniowo zrozumiesz w jakim globalnym oszustwie, wymyslonym przez doroslych fanatykow klimatycznych, zaczynasz brac udzial. Na Ziemi nie nastapi zadna "katastrofa klimatyczna", a ludzie maja zerowy wplyw na zmiane klimatu. Czyz nie jest lepiej, gdy jest cieplo? Za jakies 100 lat pojawia sie podobni fanatycy, aby walczyc z globalnym ochlodzeniem, ktore oczywiscie nie bedzie az takie tragiczne. Po prostu ludzie zaczna sie cieplej ubierac. Teraz moga sobie chodzic mniej cieplo ubrani. Czyz to nie jest "cool"?

 • mrpens

  Oceniono 7 razy 3

  Kukły Żyda już nie kopią? Następny temat do sukcesu POKO?

 • Bogdan Gawlik

  Oceniono 9 razy 3

  Zamiast myśleć jak górnictwo zmienić w inny rodzaj gospodarki i poprzeć UE w ograniczeniu CO2, to nasz "Pinokio" jest przeciw. Jeszcze kilka trąb powietrznych, ulewnych opadów i potopu a sam elektorat PiS-u zacznie żądać zamknięcia kopalń i elektrowni na węgiel. Ale zanim do tego dojdzie, musi woda i wiatr zabrać ze sobą kilka wsi, miasteczek i w Warszawie zrobić armagedon... ??

 • tytus.k

  Oceniono 11 razy 3

  Groza naszych poczynań dociera już do bardzo młodych osób - lecz ci pozornie mądrzejsi często ciagną nas w przepaść. Głupota ludzka jest bezgraniczna.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX