Zastępczyni RPO o sprawie Jakuba A.: Jeżeli trafi do Strasburga, to zostanie uznana za poniżające traktowanie

Dr Hanna Machińska, zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, wyjaśniała dlaczego RPO sprzeciwia się sposobowi potraktowania przez policję mężczyzny podejrzanego o zabójstwo w Mrowinach.
Zobacz wideo

Adam Bodnar skrytykował służby ze sposób zatrzymania Jakuba A., podejrzanego o zabójstwo 10-letniej dziewczynki w Mrowinach.Według Rzecznika Praw Obywatelskich użyte przez policję środki wydają się nieproporcjonalne i miały charakter pokazowy. Jak zaznaczył RPO, zastosowanie kajdanek zespolonych i chwytu obezwładniającego było niepotrzebne, ponieważ zatrzymany nie stawiał oporu. Wątpliwości rzecznika wzbudziło też to, że mężczyzna był wleczony przez policjantów oraz to, że gdy przeprowadzano z nim czynności był niekompletnie ubrany.

Dr Hanna Machińska, zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, mówiła w TOK FM, że jest zdziwiona tym, że policja nie widzi "naruszenia praw osoby zatrzymanej". - Skoro cała Polska to widziała, a nawet świat. Dostawaliśmy sygnały i wyrazy oburzenia, że osobę zatrzymaną można tak traktować – przekonywała dr Machińska.

Powtórzyła, że w przypadku Jakuba A. skala zastosowania środków przymusu była nieproporcjonalna. - Jeżeli na jakimś etapie, choć nie można teraz tego przesądzić, ta sprawa trafi przed Europejski Trybunał Praw Człowieka, to nie ulega wątpliwości, że to zatrzymanie zostanie uznane za poniżające traktowanie – oceniła zastępczyni Adama Bodnara i dodała: Choć ta sprawa umknęła opinii publicznej, to niedawno w Strasburgu zapadał wyrok, w którym uznano, że Polska naruszyła przepisy o zakazie tortur właśnie ze względu na zastosowanie nadmiernego przymusu bezpośredniego. 

Prowadząca weekendowy Poranek TOK FM Karolina Głowacka pytała, jak RPO odpowiada na pojawiające się zarzuty, że broni praw potencjalnego zabójcy, a nie przejmuje się tragedią rodziny dziecka. - Jesteśmy niezwykle poruszeni tragedią, która się wydarzyła. To co przeżywa rodzina jest trudne do wyobrażenia. RPO podkreślał wielokrotnie, że ta rodzina wymaga wsparcia. Jednakże, prawem i obowiązkiem rzecznika jest stanie na gruncie prawa i ochrony praw wszystkich obywateli. Nie może być tak, że łamane są w sposób jawny i oczywisty prawa osoby zatrzymanej – opowiadała ekspertka.

Jak podkreślała naruszenia praw tego człowieka, mogą skutkować na dalsze postępowanie. - Może zostać podważone? - dopytywała Głowacka. - Tak jest. Mając na uwadze sprawiedliwy protest, doprowadzenie do skazania osoby uznanej przez sąd za winną, to konieczne jest zabezpieczenie absolutnie od samego początku praw osoby zatrzymanej – odpowiadała dr Hanna Machińska.

Dzień po oświadczeniu RPO w portalu tvp.info ukazał się artykuł o problemach z prawem jego syna. - To nagonka, a nie reakcja krytyczna na stanowisko Adama Bodnara - oceniła dr Machińska. 

Hanna Machińska zapowiedziała też, że w poniedziałek Rzecznik Praw Obywatelskich opublikuje raport z działalności w Polsce Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur w 2018 roku.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM