Zastępczyni RPO o sprawie Jakuba A.: Jeżeli trafi do Strasburga, to zostanie uznana za poniżające traktowanie
Adam Bodnar skrytykował służby ze sposób zatrzymania Jakuba A., podejrzanego o zabójstwo 10-letniej dziewczynki w Mrowinach.Według Rzecznika Praw Obywatelskich użyte przez policję środki wydają się nieproporcjonalne i miały charakter pokazowy. Jak zaznaczył RPO, zastosowanie kajdanek zespolonych i chwytu obezwładniającego było niepotrzebne, ponieważ zatrzymany nie stawiał oporu. Wątpliwości rzecznika wzbudziło też to, że mężczyzna był wleczony przez policjantów oraz to, że gdy przeprowadzano z nim czynności był niekompletnie ubrany.
Dr Hanna Machińska, zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, mówiła w TOK FM, że jest zdziwiona tym, że policja nie widzi "naruszenia praw osoby zatrzymanej". - Skoro cała Polska to widziała, a nawet świat. Dostawaliśmy sygnały i wyrazy oburzenia, że osobę zatrzymaną można tak traktować – przekonywała dr Machińska.
Powtórzyła, że w przypadku Jakuba A. skala zastosowania środków przymusu była nieproporcjonalna. - Jeżeli na jakimś etapie, choć nie można teraz tego przesądzić, ta sprawa trafi przed Europejski Trybunał Praw Człowieka, to nie ulega wątpliwości, że to zatrzymanie zostanie uznane za poniżające traktowanie – oceniła zastępczyni Adama Bodnara i dodała: Choć ta sprawa umknęła opinii publicznej, to niedawno w Strasburgu zapadał wyrok, w którym uznano, że Polska naruszyła przepisy o zakazie tortur właśnie ze względu na zastosowanie nadmiernego przymusu bezpośredniego.
Prowadząca weekendowy Poranek TOK FM Karolina Głowacka pytała, jak RPO odpowiada na pojawiające się zarzuty, że broni praw potencjalnego zabójcy, a nie przejmuje się tragedią rodziny dziecka. - Jesteśmy niezwykle poruszeni tragedią, która się wydarzyła. To co przeżywa rodzina jest trudne do wyobrażenia. RPO podkreślał wielokrotnie, że ta rodzina wymaga wsparcia. Jednakże, prawem i obowiązkiem rzecznika jest stanie na gruncie prawa i ochrony praw wszystkich obywateli. Nie może być tak, że łamane są w sposób jawny i oczywisty prawa osoby zatrzymanej – opowiadała ekspertka.
Jak podkreślała naruszenia praw tego człowieka, mogą skutkować na dalsze postępowanie. - Może zostać podważone? - dopytywała Głowacka. - Tak jest. Mając na uwadze sprawiedliwy protest, doprowadzenie do skazania osoby uznanej przez sąd za winną, to konieczne jest zabezpieczenie absolutnie od samego początku praw osoby zatrzymanej – odpowiadała dr Hanna Machińska.
Dzień po oświadczeniu RPO w portalu tvp.info ukazał się artykuł o problemach z prawem jego syna. - To nagonka, a nie reakcja krytyczna na stanowisko Adama Bodnara - oceniła dr Machińska.
Hanna Machińska zapowiedziała też, że w poniedziałek Rzecznik Praw Obywatelskich opublikuje raport z działalności w Polsce Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur w 2018 roku.
Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!
DOSTĘP PREMIUM
- "To nie jest zwykła kolonia karna, to są tortury". Zarembiuk załamany po wyroku na Poczobuta
- Po co Zełenskiemu tournée po Europie? "Prezydent brutalnie to powiedział"
- "Rosjanie bili do momentu, aż uleciało z niego życie". Putin: Usiadłem w kącie i zapłakałem
- Piotruś Pan alimentów nie płaci, a do komornika przychodzi z matką. "To są moje byłe dzieci"
- Katarzyna Lubnauer straci immunitet? Komisja jest na "tak". Wszystko przez Łukasza Piebiaka
- Polski strażak, który szuka ocalałych po trzęsieniu ziemi w Turcji. "Czas jest nieubłagany"
- Sensacji nie było. PiS w Sejmie odrzucił wszystkie poprawki Senatu do noweli ustawy o SN
- Ustawa wiatrakowa. Sejm podjął ważne decyzje ws. odległości wiatraków od domów
- KO przed Zjednoczoną Prawicą, ale o włos. Pięć partii w Sejmie
- Stopy procentowe. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej