RCB: w sobotę utonęło osiem osób

W sobotę w Polsce utonęło osiem osób - poinformowało w niedzielę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i zaapelowało o rozwagę podczas wypoczynku nad wodą.
Zobacz wideo

W sobotę w Polsce utonęło osiem osób - poinformowało w niedzielę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i zaapelowało o rozwagę podczas wypoczynku nad wodą.

Upalna pogoda sprzyja kąpielom, służby apelują więc o rozsądek i pływanie w wyznaczonych, będących pod kontrolą miejscach, bo utonięć już jest więcej, niż w analogicznym okresie zeszłego roku.

Jak podało na Twitterze RCB, tylko w sobotę w Polsce utonęło osiem osób.

"W pierwszy przedłużony wakacyjny weekend woda pochłonęła już 17 ofiar" - wskazano w komunikacie.

RCB zaapelowało o "stosowanie się do najważniejszych zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą".

Policjanci ostrzegają, że po alkoholu i na słońcu łatwo przecenić swoje możliwości, dlatego lepiej nie łączyć picia i kąpieli. Wchodząc do wody - lepiej robić to spokojnie, stopniowo przyzwyczajając organizm do niższej temperatury, niż wbiegać nagle, fundując ciału szok. Warto też przestrzegać starych zasad, by nie pływać bezpośrednio po posiłku i pod żadnym pozorem nie skakać do wody w nieznanym miejscu. Służby ratownicze uczulają też, by na żaglach trzeźwy był nie tylko kierujący łódką, ale także inne osoby, bo w razie zagrożenia i jeden sternik może nie być w stanie uratować wszystkich.
Tylko w czerwcu utonęło blisko 80 osób - a od początku roku około 150 - czyli już więcej, niż w zeszłym o tej samej porze.

TOK FM PREMIUM