Jest wyrok TSUE ws. skargi na Polskę. Chodzi o zmiany w Sądzie Najwyższym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał w poniedziałek wyrok w sprawie skargi, jaką na zmiany w polskim sądownictwie złożyła Komisja Europejska. Bruksela skarżyła nowe zasady przechodzenia sędziów Sądu Najwyższego na emeryturę.
Zobacz wideo

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że polskie władze - obniżając wiek emerytalny sędziów Sądu Najwyższego złamały unijne prawo, a konkretniej art. 19 ust. 1 Traktatu o UE, który gwarantuje prawo do skutecznej ochrony sądowej.

Wyrok TSUE poznaliśmy - zgodnie z planem - w poniedziałek po godz. 14.30. 

Polsce nie grożą kary finansowe, ponieważ kontrowersyjne przepisy zostały wycofane. Niemniej jednak, Trybunał zdecydował, że Polska powinna pokryć koszty procesu w Luksemburgu.

Decyzję TSUE skomentował Michał Wawrykiewicz z Inicjatywy Wolne Sądy. "Mamy wyrok. Pierwszy, historyczny i symboliczny dla walki o zachowanie w PL praworządności. Po nim będą następne. Już za 3 dni opinia rzecznika gen. w sprawie #neoKRS" - napisał na Twitterze i dodał - "Wyroki TSUE w kompleksowym ujęciu pozwolą odbudować rządy prawa. To wielki sukces".

Przypomnijmy, PiS z części pomysłów zdążył się już wycofać. Emerytowani sędziowie wrócili do SN. Poniedziałkowe orzeczenie, wraz z pozostałymi orzeczeniami, które Trybunał już wydał i które planuje wydać w sprawie Polski, będzie składało się na opinię na temat stanu praworządności i niezawisłości sędziowskiej w naszym kraju.

Przypomnijmy: W 2017 roku, po zmianie prawa, sędziowie, którzy ukończyli 65. rok życia, zostali automatycznie przeniesieni w stan spoczynku. Sędziom SN dano możliwość wnioskowania do prezydenta o możliwość przedłużenia ich pracy do 70 roku życia.

Na mocy tych przepisów z sądu miała odejść między innymi prezes sn Małgorzata Gersdorf. Trybunał Sprawiedliwość Unii Europejskiej w październiku ubiegłego roku nakazał wstrzymanie obowiązywania przepisów i przywrócenie wysłanych na emeryturę sędziów.

Nie czekając na ostateczny wyrok, już w miesiąc później PiS znowelizowało ustawę i usunęło zapisy o wcześniejszym wieku emerytalnym.

Unijny trybunał w najbliższych miesiącach rozstrzygnie jeszcze między innymi 5 pytań prejudycjalnych ws. polskiej reformy sądownictwa.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (19)
Jest wyrok TSUE ws. skargi na Polskę. Chodzi o zmiany w Sądzie Najwyższym
Zaloguj się
 • rzydeta

  Oceniono 2 razy 2

  Nie "Polska przegrała", jak wrzeszczy nagłówek, tylko kaczystowski okupant znowu dostał wpiehdol, porównywalny z owym sromotnym "zwycięstwem moralnym" 1:27, po którym żoliborski kurdupel wydurniał się na lotnisku, wręczając zdechłego wiechcia Pasztetowej. A, właśnie - jak tam kandydatura sklerotycznej sołtysowej (która dotąd nie może sobie przypomnieć, czy wioząca ją karawana miała włączone wyjce) na komisarza UE czy nawet wiceprzewodniczącą europarlamentu? Już nie jest taką wspaniałą kandydatką, jak jeszcze w ubiegłym tygodniu darli ryje kaczyści? Do PiS-dzielskich łbów dotarło wreszcie, że znające obce języki jedynie ze słyszenia i nie potrafiące powiedzieć, w którym już nie roku, ale wieku Polska wstąpiła do UE babsko nie ma czego szukać na arenie europejskiej? Lepiej teraz, niż później jak przygłup o ksywce 'obatel' robić wiochę swoim brakiem choćby podstaw (uwaga, PiS-dzielstwo - obce dla was pojęcie) kultury osobistej.

 • getz54

  Oceniono 8 razy 2

  Polska przegrała spór przed ETS, to cieszy. ETS nie uległ histerii niedouczonych magistrów z Polski. Jest nadzieja, ze kolejne spory prawne tez przegra, byłoby to logiczną konsekwencją wykładni prawa unijnego przez Komisję
  Wenecką, pana Timmermansa, zapisy traktatowe. Trwało to blisko 2 lata. Co to praktycznie znaczy dla Polaków ? Wybitny filozof i pisarz francuski Jean Paul Sartre powiedział kiedyś, ..... ,, Nigdy nie byliśmy tak wolni jak podczas faszystowskiej okupacji. Bowiem największe i najgłębsze poznanie wolności, ma ten kto w warunkach ekstremalnego zniewolenia doświadcza jej utraty,, To uświadomił nam wyrok ETS. Junta w Polsce odbiera nam naszą wolnośc, razem z prawem które poniewiera, konstytucją którą depcze, trójpodziałem władzy który zniszczyła.
  Nasza osobista wolnośc jest zagrozona i uzalezniona od stanu umysłu jednego, samotnego, starego juz, schorowanego, zakompleksiałego, mściwego człowieczka. Marna to jednak dla mnie pociecha.

 • ochujek

  Oceniono 8 razy 2

  Kolejne zwycięstwo moralne dojnej zmiany. Tak trzymać.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 5 razy 1

  Nie wiem, nie znam sie, zarobiony jestem, ale skoro taki wyrok zapadl to znaczy, ze Polska przetsla byc panstwem suwerennym. Jesli zewnetrzny sad moze zmieniac wole polskiego suwerena to znaczyze mamy na zewnatrz suwerena, ktory ma prawo narzucac nam swoja wole i swoje prawa. To bardzo grozny precedens. PIS zdobadzcie wiekszosc konstytucyjna i zmiencie ta smieciowa konstytucje, paranoje ktora gwarantuje jakiejs grupie specjalne warunki emerytalne, napiszcie konstytucje, ktora ustali ustroj panstwa, ustroj panstwa i nic wiecej.

 • kristiiiii

  Oceniono 7 razy 1

  Z tego przepisu wcale yen wyrok nie jest taki jasny. Może byście podali w swoim artykule jakieś prawdziwe uzasadnienie Trubunału Europejskiego, a nie "puste" informacje, które nic nie wyjaśniają. Takie właśnie mamy media w Polsce. Art.19 ust.1 Traktatu o UE: Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej obejmuje Trybunał Sprawiedliwości, Sąd i sądy wyspecjalizowane. Zapewnia on poszanowanie prawa w wykładni i stosowaniu Traktatów.

  Państwa Członkowskie ustanawiają środki zaskarżenia niezbędne do zapewnienia skutecznej ochrony sądowej w dziedzinach objętych prawem Unii.

 • as179

  Oceniono 1 raz -1

  Patryjota się odezwał.
  Żenada

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX