Jest wyrok TSUE ws. skargi na Polskę. Chodzi o zmiany w Sądzie Najwyższym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał w poniedziałek wyrok w sprawie skargi, jaką na zmiany w polskim sądownictwie złożyła Komisja Europejska. Bruksela skarżyła nowe zasady przechodzenia sędziów Sądu Najwyższego na emeryturę.
Zobacz wideo

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że polskie władze - obniżając wiek emerytalny sędziów Sądu Najwyższego złamały unijne prawo, a konkretniej art. 19 ust. 1 Traktatu o UE, który gwarantuje prawo do skutecznej ochrony sądowej.

Wyrok TSUE poznaliśmy - zgodnie z planem - w poniedziałek po godz. 14.30. 

Polsce nie grożą kary finansowe, ponieważ kontrowersyjne przepisy zostały wycofane. Niemniej jednak, Trybunał zdecydował, że Polska powinna pokryć koszty procesu w Luksemburgu.

Decyzję TSUE skomentował Michał Wawrykiewicz z Inicjatywy Wolne Sądy. "Mamy wyrok. Pierwszy, historyczny i symboliczny dla walki o zachowanie w PL praworządności. Po nim będą następne. Już za 3 dni opinia rzecznika gen. w sprawie #neoKRS" - napisał na Twitterze i dodał - "Wyroki TSUE w kompleksowym ujęciu pozwolą odbudować rządy prawa. To wielki sukces".

Przypomnijmy, PiS z części pomysłów zdążył się już wycofać. Emerytowani sędziowie wrócili do SN. Poniedziałkowe orzeczenie, wraz z pozostałymi orzeczeniami, które Trybunał już wydał i które planuje wydać w sprawie Polski, będzie składało się na opinię na temat stanu praworządności i niezawisłości sędziowskiej w naszym kraju.

Przypomnijmy: W 2017 roku, po zmianie prawa, sędziowie, którzy ukończyli 65. rok życia, zostali automatycznie przeniesieni w stan spoczynku. Sędziom SN dano możliwość wnioskowania do prezydenta o możliwość przedłużenia ich pracy do 70 roku życia.

Na mocy tych przepisów z sądu miała odejść między innymi prezes sn Małgorzata Gersdorf. Trybunał Sprawiedliwość Unii Europejskiej w październiku ubiegłego roku nakazał wstrzymanie obowiązywania przepisów i przywrócenie wysłanych na emeryturę sędziów.

Nie czekając na ostateczny wyrok, już w miesiąc później PiS znowelizowało ustawę i usunęło zapisy o wcześniejszym wieku emerytalnym.

Unijny trybunał w najbliższych miesiącach rozstrzygnie jeszcze między innymi 5 pytań prejudycjalnych ws. polskiej reformy sądownictwa.

DOSTĘP PREMIUM