POGODA. Najgorętszy dzień tego tygodnia. Na rekordowe upały szykuje się nie tylko Polska

Środa ma być najgorętszym dniem trwającego upalnego tygodnia. Meteorolodzy mówią, że maksymalnie będzie 33-35 stopni w cieniu. Czy padnie rekord? Do tej pory najwyższą temperaturę odnotowano w Prószkowie. W 1939 roku termometr pokazał plus 40,2 stopnia.
Zobacz wideo

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami dla województw zachodniej i centralnej Polski (województwa: zachodniopomorskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, opolskie, śląskie, świętokrzyskie oraz część województw: pomorskiego, dolnośląskiego, mazowieckiego, podkarpackiego). Prognoza IMGW mówi o maksymalnej temperaturze od 29-31 stopni na wschodzie, 32-33 w centrum kraju do 35-35 na zachodzie. Nieco chłodniej jedynie na wybrzeżu i w górach - ok. 27 stopni Celsjusza.

Eksperci apelują, by w czasie upałów osoby starsze nie wychodziły w domu. Przy wysokich temperaturach niezbędne jest nawadnianie organizmu - pamiętać trzeba o regularnym piciu wody, nie tylko wtedy, gdy jesteśmy już mocno spragnieni. Pamiętajmy też o nakryciu głowy i przewiewnym ubraniu.

Pogoda. "Piekło" w Europie

Polska nie jest wyjątkiem na pogodowej mapie. Większość Europy zmaga się z upałami. Gorąco jest m.in. w zdecydowanej większość Hiszpanii, we Francji, Belgii, Austrii, w Niemczech. Chłodniej głównie w Skandynawii.

We Francji prognozuje się, że może być dziś nawet 45 stopni Celsjusza. Byłby to absolutny rekord wysokości temperatury w tym kraju od czasów, kiedy zaczęto prowadzić pomiary. Sam prezydent Emmanuel Macron zaapelował o ostrożność do osób starszych, kobiet w ciąży i dzieci. Francja pamięta, co znaczą wysokie temperatury - kilka lat temu w wyniku fali upałów w kraju zmarło aż 15 tys. osób. 

W Paryżu już kilka dni temu wydano decyzję, by baseny czynne były do późnego wieczora, a parki otwarte całą dobę.

TOK FM PREMIUM