Prokuratura wszczyna postępowanie po filmie "Tylko nie mów nikomu". Sekielski: Właśnie dostałem SMS od Ani

Jak informuje Prokuratura Okręgowa w Kielcach, śledczy otrzymali dokumenty, o których wydanie wystąpili do kurii. Postępowanie wszczęte po "doniesieniach medialnych" dotyczy zgwałcenia.
Zobacz wideo

- Wiem, że prokuratura z Kielc skontaktowała się z Anną Misiewicz, to jest bohaterka, od której zaczyna się film. Wiem, że była przesłuchana, a dzisiaj dostałem SMS od Ani, że dowiedziała się, że pani prokurator wszczęła śledztwo w jej sprawie, ma domagać się dokumentów z kurii i przesłuchiwać księdza - mówił w rozmowie z TOK FM Tomasz Sekielski, współautor “Tylko nie mów nikomu”, filmu dokumentalnego o przestępstwach seksualnych w Kościele popełnianych na dzieciach. 

W Prokuraturze Okręgowej w Kielcach dowiedzieliśmy się, że postępowanie dotyczące przestępstwa z art 197 Kodeksu karnego (zgwałcenie) związane z “doniesieniami medialnymi” rozpoczęło się 11 czerwca. Prokuratura uzyskała już od kurii dokumenty, o których wydanie się zwróciła. Więcej informacji nie jest ujawnianych ze względu na dobro śledztwa. 

Z Sekielskim nadal nikt nie rozmawiał

Jak mówi Tomasz Sekielski, mimo że od premiery filmu minął ponad miesiąc, nikt z prokuratury nie skontaktował się z nim. Chociaż po premierze "Tylko nie mów nikomu" Zbigniew Ziobro ogłosił powołanie specjalnego zespołu, który ma badać zdarzenia ujawnione w dokumencie. 

- Nie wiem też o tym, aby ktoś z tego specjalnego zespołu kontaktował się z którymś z bohaterów filmu - dodał dziennikarz. 

Jak tłumaczył, nie wszystkim, co ustalił podczas pracy nad dokumentem, mógłby się dzielić ze śledczymi. Ze względu na ochronę źródeł informacji. - Natomiast niewątpliwie jestem gotowy odpowiedzieć na wszelkie pytania, jeśli takowe się pojawią, i oczywiście stawić się przed prokuraturą, jeśli będzie taka potrzeba. Na razie jej widocznie nie było. Może po naszym jesiennym filmie, który też będzie dotyczył pedofilii wśród duchownych, prokuratura się odezwie - mówił. 

Kolejny film Tomasza Sekielskiego na jesieni

Jak zapowiedział Tomasz Sekielski, nowy dokument będzie pokazywał, jak prokuratorzy badają sprawy dotyczące przestępstw seksualnych w Kościele. - Jedną kwestią jest to, co robi z tym Kościół. Osobną rzeczą jest to, co z takimi sprawami - na przestrzeni lat - robi czy też robiła prokuratura. Tu też jest wiele do pokazania. Nie zawsze, moim zdaniem, prokuratorzy działali tak, jak powinni. Odnoszę wrażenie, że w niektórych przypadkach księża byli traktowani w sposób wyjątkowy tylko dlatego, że byli księżmi - ocenił dziennikarz.

Dokument, który ukaże się jesienią, nie będzie ostatnim filmem Tomasza Sekielskiego dotyczącym przestępstw seksualnych popełnianych przez duchownych. - Inne historie, które nie zmieściły się w “Tylko nie mów nikomu”, a które uważamy za ważne i chcemy o nich opowiedzieć, wymagają więcej pracy. Z nimi będziemy gotowi na jesień 2020, po premierze filmu o aferze SKOK-ów - zapowiedział dziennikarz. 

Tomasz Sekielski podkreślił, że jego praca nie ma żadnego kontekstu politycznego. Choć, kiedy ogłosił, że najnowszy film ukaże się jesienią 2019, szybko pojawiły się głosy krytyki, że premiera może wpłynąć na wynik wyborów parlamentarnych w Polsce. 

- Nie ma jeszcze daty wyborów i może się okazać, że film będzie miał premierę po wyborach. Początkowo byłem przekonany, że zdążymy z tym filmem na październik. Wiem teraz, że prace potrwają dłużej. Niedawno powiedziałem, że to może być też listopad. I oczywiście zaczęto się doszukiwać kontekstu politycznego. Nie ma żadnego kontekstu politycznego. Po prostu chcę, żeby ten film był jak najlepszej jakości. Oczekiwania po “Tylko nie mów nikomu” są duże. Poprzeczkę zawiesiliśmy wysoko, nie chcę wypuszczać filmu, który nie będzie w pełni gotowy - podkreślił w rozmowie z TOK FM.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM