TK po stronie Ziobry. Jest decyzja w sprawie drukarza z Łodzi

TK: przepis Kodeksu wykroczeń przewidujący karanie za umyślną, bez uzasadnionej przyczyny, odmowę świadczenia usług - jest niekonstytucyjny.
Zobacz wideo

Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w głośnej sprawie drukarza z Łodzi. TK orzekł, że karanie za umyślną, bez uzasadnionej przyczyny, odmowę świadczenia usług - jest niekonstytucyjny.

Dwa zdania odrębne do wyroku

Trybunał wydał orzeczenie w tej sprawie w pięcioosobowym składzie, któremu przewodniczył sędzia Andrzej Zielonacki; sprawozdawcą był wiceprezes TK Mariusz Muszyński. Do wyroku złożono dwa zdania odrębne - złożyli je sędziowie Leon Kieres i Wojciech Sych.

Regulacja Kodeksu wykroczeń, którą w środę zajmował się TK przewiduje, że "kto, zajmując się zawodowo świadczeniem usług, żąda i pobiera za świadczenie zapłatę wyższą od obowiązującej albo umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia świadczenia, do którego jest obowiązany, podlega karze grzywny". TK uznał ten przepis za niekonstytucyjny w części obejmującej słowa: "albo umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia świadczenia, do którego jest obowiązany".

Wyrok będziemy dziś omawiali na antenie Radia TOK FM. O 17:20 sprawę skomentuje adw. Paweł Knut z Kampanii Przeciw Homofobii.

Przypomnijmy: w 2015 roku drukarz z Łodzi Adam J. odmówił wydrukowania plakatu, który promował wydarzenie organizacji zaangażowanej w obronę praw osób LGBT. Sprawę rozpatrzył najpierw sąd rejonowy, a później okręgowy. Oba uznały winę drukarza.

Następnie, we wrześniu 2017 r. prokurator generalny Zbigniew Ziobro złożył kasację na korzyść drukarza. Argumentował wtedy, że wyrok naruszył konstytucyjną zasadę wolności sumienia.

Sąd Najwyższy odrzucił kasację. W mocy pozostał wyrok, w którym Adama J. uznano za winnego wykroczenia, choć odstąpiono od kary.

Jak podkreślali prawnicy, wyrok miał charakter precedensowy.
 
- Ten wyrok ma charakter historyczny. Po raz pierwszy Sąd Najwyższy potwierdził w Polsce, że mamy przepisy, które zakazują dyskryminacji w obszarze dostępu do dóbr i usług ze względu na orientację seksualną. Nie ma w przepisach takiego prawa, które by tego zabraniało wprost - mówił w czerwcu zeszłego roku w TOK FM Paweł Knut, adwokat z Kampanii Przeciw Homofobii.

Wyrok nie spodobał się jednak Zbigniewowi Ziobro. Z jego inicjatywy sprawą zajął się Trybunał Konstytucyjny.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (23)
TK ws. drukarza z Łodzi. Odmówił wydrukowania plakatu dla organizacji broniącej praw LGBT
Zaloguj się
 • lidkawozniak

  Oceniono 13 razy 13

  Katolików nie obsługujemy, bez podania przyczyny.

 • getz54

  Oceniono 5 razy 5

  Wyrok ten chroni lekarzy, aptekarzy, powołujących się na ,,klauzulę sumienia,, Inny wyrok zmusiłby ich pod grozbą
  kary, do sprzedawania środków antykoncepcyjnych, tabletek EllaOne. Ten wyrok na bolszewikach wymusił kościół katolicki, Rydzykownia. A co na to suweren, który dał im władzę ? Jeszcze o tym nie wie, jak zwykle o tej porze jest pijany. Ale nawet jak jutro wytrzezwieje, nie ogarnie tego, jeszcze parę zeta z 500+ zostało na piwo z puszki.

 • martianenvoy

  Oceniono 5 razy 5

  No to mamy otwartą drogę do wywieszek:
  "Kobiet nie obsługujemy",
  "Łysych nie obsługujemy".
  "Kaszlących i zagrypionych nie obsługujemy".
  Hejt i nienawiść w narodzie wzrośnie, jarozbaw już się cieszy.

 • getz54

  Oceniono 5 razy 5

  Spotkania bolszewików u niej w domu jak widac przynoszą oczekiwane efekty. Julia Brystiger wiecznie zywa.

 • lawski

  Oceniono 4 razy 4

  Jak rozumiem, zgodnie z tym wyrokiem osoby, które uważają, że TK pod kierownictwem p. JP i z sędziami dublerami jest instytucją niezwykle szkodliwą będą mogły odmówić jakiekolwiek usługi zamówionej przez obecny TK.

 • getz54

  Oceniono 4 razy 4

  Kolezanka po fachu Julii Brystiger, Julia Przyłębska, spełniła jeszcze jedno zyczenie zgłoszone podczas wizyty w jej domu przez prezesa bolszewików. Sprokurowała wyrok TK zabraniający wniesienia kasacji wyroku w którym zapadło
  ułaskawienie przez prezydenta. Magister Przyłębska ochroniła du&ę Mariusz Kamińskiego, mimo ze wyrok skazujący go nie był prawomocny, co orzekł SN i ten fakt uniemozliwiał jego ułaskawienie (bo od czego?) to z kolei kompromituje Adriana, czym dyktatorek bolszewików akurat się nie przejmuje.

 • stef0909

  Oceniono 4 razy 4

  Dziki kraj --mgr.kabareciara w pełnej krasie!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX