Filip N. zatrzymany przez CBŚP. Były mistrz Polski miał wyłudzić podatek VAT

CBŚP na polecenie prokuratury w Łodzi zatrzymało Filipa N. Mężczyzna usłyszał zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przez której działalność Skarb Państwa miał stracić co najmniej 65 mln zł - podaje Prokuratura Krajowa. Jak informują media, Filip N. to były rajdowy mistrz Polski.
Zobacz wideo

"Prokurator przedstawił mu zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstw skarbowych. Na wniosek prokuratora sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Ze zgromadzonego materiału dowodowego wynika, że Filip N. osiągał korzyści majątkowe z popełnianych przestępstw skarbowych oraz gospodarczych. Podejrzanemu grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności" - poinformowano w biurze prasowym Prokuratury Krajowej. 

W toku postępowania - jak informuje PK - prokurator ustalił, że zorganizowana grupa przestępcza działała w latach 2012-–2017, która doprowadziła do niekorzystnego rozporządzania mieniem Skarbu Państwa. Miało to się stać m.in. poprzez wyłudzenia podatkowe związane z fikcyjnym obrotem artykułami elektronicznymi, pojazdami mechanicznymi oraz częściami do nich, a także prawami do rozpowszechniania i kopiowania utworów słowno-muzycznych.

Prokuratura informuje ponadto, że podmioty zarządzane przez grupę przestępczą wprowadzały w błąd urzędy skarbowe, co do faktycznego wewnątrzunijnego obrotu towarami, w tym - jak napisano - co do zwrotu podatku VAT, a także co do wysokości należnego podatku. "Na skutek działalności grupy Skarb Państwa stracił co najmniej 65 mln złotych" - zaznaczono.

"W toku dotychczasowych czynności procesowych dokonano zabezpieczenia dokumentacji księgowej związanej z prowadzoną działalnością dotyczącą obrotu pojazdami, elektroniką i utworami słowno-muzycznymi. Zabezpieczono także od Filipa N. szereg przedmiotów, których zawartość będzie poddawana analizie w toku dalszych czynności" - napisano.

Ponadto, prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. "Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy" - podano.

Pierwszy o zatrzymaniu Filipa N. poinformował portal TVP.info. W informacji portalu podano także, że 37-letni N. to były rajdowy mistrz Polski.

TOK FM PREMIUM