Dokumentem w fake newsy. Lekarz zainspirowany Sekielskim chce zrobić film o antyszczepionkowcach

Gościem Karoliny Głowackiej był pediatra Dawid Ciemięga, który zbiera pieniądze na dokument o antyszczepionkowcach. Przyznaje, że ma już plany na kolejne filmy.

Jak przyznawał Dawid Ciemięga, do stworzenia filmu dokumentalnego o antyszczepionkowach, pseudonauce i fake newsach zainspirował go Tomasz Sekielski, twórca dokumentu o pedofilii w Kościele "Tylko nie mów nikomu". - Oczywiście nie chcę się porównywać do pana Sekielskiego, bo nie jestem dziennikarzem, ale chciałbym, żeby mój film miał podobny wymiar, pokazywał skalę problemu, który istnieje, ale o którym mało się mówi - przyznawał Ciemięga w audycji Karoliny Głowackiej.

Lekarz zbiera budżet na film w internecie. Ma już ponad 60 tysięcy złotych, a chce zebrać 70. - Dokument ma pokazać, jak duży jest problem rozpowszechniania fake newsów czy dezinformacji w sprawie szczepionek i nie tylko - mówił Dawid Ciemięga.

Jak dodawał, już w tej chwili wojna lekarzy z antyszczepionkowcami trwa na całego w internecie, a szczególnie w mediach społecznościowych. - Istnieje wiele organizacji, profili, które publikują w sieci wybiórcze i nierzetelne informacje. One trafiają do rodziców, część z nich się ich boi, a nawet bierze za pewnik - wyjaśniał lekarz. Jako przykład podał to, co zrobiono w sieci z informacją o tym, że z dystrybucji wycofano jedną ze szczepionek przeciwko rotawirusom. - Antyszczepionkowcy przerobili to na źródło propagandy. W mig stało się to fake newsem, pisano, że szczepionka jest groźna. A ona działała i była skuteczna, ale zwierała mniej substancji do wypicia przez dziecko, niż wskazywała norma - tłumaczył Ciemięga.

Lekarz przyznawał, że jego koledzy, który walczą z antyszczepionkowcami w internecie, robią to za darmo, po godzinach i nie otrzymują żadnej pomocy ze strony państwa. - I państwo nic nie zrobiło w tamtej sprawie. Żadna instytucja nie uspokoiła rodziców. To tylko jeden z wielu przykładów. Dzięki temu antyszczepionkowcy tak łatwo rozpowszechniają te swoje brednie - opowiadał gość Karoliny Głowackiej i dodawał, że dla lekarzy walka z tym zjawiskiem to codzienna praca, tyle że na zasadach wolontariatu. - Obalamy i demaskujemy fake newsy. Tropimy hejterów, którzy obrażają lekarzy. To my wytoczyliśmy temu wojnę, zaczęliśmy to zmieniać - podkreślał.

Jak dodawał Ciemięga, chce, żeby jego film był dostępny za darmo w internecie. - Żeby oglądali go lekarze, bo dzięki temu będą wiedzieć, z czym przyjdzie im się zmagać. Czuję się w obowiązku walczyć z pseudonauką. Już myślę o kolejnym filmie, tym razem o pseudomedycynie - zapowiadał lekarz.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (146)
Dokumentem w antyszczepionkowców. Lekarz zainspirowany Sekielskim chce zrobić film o fake newsach
Zaloguj się
 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 30 razy 18

  Proszę nie nazywać tych ludzi "antyszczepionkowcami", a - zgodnie z prawdą - PROEPIDEMIKAMI.

 • Misue Tanaka

  Oceniono 25 razy 17

  Szkoda pańskiego czasu i zachodu.Debile i tak wiedzą lepiej szczepionka zabija,a ziemia jest płaska.Ta z hełmem na głowie najlepszy przykład.I pomyśleć,że mamy dwudziesty pierwszy wiek.W latach siedemdziesiątych było nie do pomyślenia aby każde dziecko nie było zaszczepione!.Był obowiązek i już.

 • mppmpp

  Oceniono 20 razy 10

  Brawo! Uderzać tych dziwaków!
  Skoro Państwo nie może i nie chce, to róbmy to oddolnie.

 • frodozbagien

  Oceniono 15 razy 9

  Szkoda, że zabite przez wirus dziecko nie może spytać: "Mamo, dlaczego mnie nie zaszczepiłaś? Co mnie obchodzi twoja ideologia? Wolałbym żyć."

 • biesczad1

  Oceniono 14 razy 8

  Z pedofilią i z chorymi psychicznie, powinno walczyć Państwo, a nie obywatele - no, ale skoro Państwo jest teoretyczne...

 • aronia0

  Oceniono 15 razy 7

  Zycze powodzenia, Panie Doktorze.

 • kato-rznik

  Oceniono 12 razy 6

  W BBC już był materiał i tym, że głupoty takie jak akupunktura i homeopatia to tylko jedne z wielu rodzajów placebo.

 • malinajan

  Oceniono 9 razy 5

  Czy ktoś wie dlaczego obecnie nie ma u nas epidemii takich chorób, jak ospa, polio, dyfteryt, krztusiec, gruźlica, odra? czy wyeliminowanie ich to zasługa antyszczepionkowców?

 • salsolo.4

  Oceniono 10 razy 4

  Ale pan Zbyszek walczy z Madonną w tęczy czy "waginą na patyku". To są priorytety.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX