Dokumentem w fake newsy. Lekarz zainspirowany Sekielskim chce zrobić film o antyszczepionkowcach
Jak przyznawał Dawid Ciemięga, do stworzenia filmu dokumentalnego o antyszczepionkowach, pseudonauce i fake newsach zainspirował go Tomasz Sekielski, twórca dokumentu o pedofilii w Kościele "Tylko nie mów nikomu". - Oczywiście nie chcę się porównywać do pana Sekielskiego, bo nie jestem dziennikarzem, ale chciałbym, żeby mój film miał podobny wymiar, pokazywał skalę problemu, który istnieje, ale o którym mało się mówi - przyznawał Ciemięga w audycji Karoliny Głowackiej.
Lekarz zbiera budżet na film w internecie. Ma już ponad 60 tysięcy złotych, a chce zebrać 70. - Dokument ma pokazać, jak duży jest problem rozpowszechniania fake newsów czy dezinformacji w sprawie szczepionek i nie tylko - mówił Dawid Ciemięga.
Jak dodawał, już w tej chwili wojna lekarzy z antyszczepionkowcami trwa na całego w internecie, a szczególnie w mediach społecznościowych. - Istnieje wiele organizacji, profili, które publikują w sieci wybiórcze i nierzetelne informacje. One trafiają do rodziców, część z nich się ich boi, a nawet bierze za pewnik - wyjaśniał lekarz. Jako przykład podał to, co zrobiono w sieci z informacją o tym, że z dystrybucji wycofano jedną ze szczepionek przeciwko rotawirusom. - Antyszczepionkowcy przerobili to na źródło propagandy. W mig stało się to fake newsem, pisano, że szczepionka jest groźna. A ona działała i była skuteczna, ale zwierała mniej substancji do wypicia przez dziecko, niż wskazywała norma - tłumaczył Ciemięga.
Lekarz przyznawał, że jego koledzy, który walczą z antyszczepionkowcami w internecie, robią to za darmo, po godzinach i nie otrzymują żadnej pomocy ze strony państwa. - I państwo nic nie zrobiło w tamtej sprawie. Żadna instytucja nie uspokoiła rodziców. To tylko jeden z wielu przykładów. Dzięki temu antyszczepionkowcy tak łatwo rozpowszechniają te swoje brednie - opowiadał gość Karoliny Głowackiej i dodawał, że dla lekarzy walka z tym zjawiskiem to codzienna praca, tyle że na zasadach wolontariatu. - Obalamy i demaskujemy fake newsy. Tropimy hejterów, którzy obrażają lekarzy. To my wytoczyliśmy temu wojnę, zaczęliśmy to zmieniać - podkreślał.
Jak dodawał Ciemięga, chce, żeby jego film był dostępny za darmo w internecie. - Żeby oglądali go lekarze, bo dzięki temu będą wiedzieć, z czym przyjdzie im się zmagać. Czuję się w obowiązku walczyć z pseudonauką. Już myślę o kolejnym filmie, tym razem o pseudomedycynie - zapowiadał lekarz.
Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!
DOSTĘP PREMIUM
-
"To nie jest zwykła kolonia karna, to są tortury". Zarembiuk załamany po wyroku na Poczobuta
-
"Nie da się przerzucić Kongijki przez płot". Jak Pereira, Nisztor i Stankowski szkolili z walki z dezinformacją
-
Po co Zełenskiemu tournée po Europie? "Prezydent brutalnie to powiedział"
-
Trzęsienie ziemi w Turcji. Uwięzieni pod gruzami proszą o pomoc przez Twittera. "Nie mogę się wydostać. Pomóżcie mi"
-
"Rosjanie bili do momentu, aż uleciało z niego życie". Putin: Usiadłem w kącie i zapłakałem
- Prezydent Zełenski o miejscu Ukrainy w Europie. "Działając na polu bitwy, działamy razem z Wami"
- Mogliby wyjechać na Fidżi, ale nie chcą. Dlaczego Kiribatyjczycy nie uciekają przed zagładą?
- "Sploty - o Ukraińcach z Polski" rozmowy Izy Chruślińskiej z Piotrem Tymą
- Kary dla TVN i TOK FM? Członek KRRiT: "Toczą się procedury, które uzurpuje sobie przewodniczący, nie mając ku temu podstaw"
- "To akademia dezinformacji, a nie walki z dezinformacją". Ekspertka punktuje szkolenia prowadzone m.in. przez Pereirę