Lubelski ONR na celowniku prokuratury. Chodzi o wpis o urodzinach belgijskiego faszysty

Lubelska prokuratura bada sprawę wpisu Lubelskiej Brygady Obozu Narodowo-Radykalnego (ONR) w serwisie społecznościowym dotyczącego rocznicy urodzin belgijskiego faszysty Leona Degrelle?a.
Zobacz wideo

Postępowanie wszczęte zostało w oparciu o doniesienia medialne. Prowadzone jest w kierunku przestępstwa propagowania faszyzmu –- poinformował PAP prokurator Piotr Sitarski z Prokuratury Okręgowej Lublinie.

Nikomu nie przedstawiono dotychczas zarzutów, jak wyjaśnił Sitarski, postępowanie jest w fazie przygotowawczej. Prowadzi je Prokuratura Rejonowa Lublin - Południe w Lublinie.

Sprawa dotyczy wpisu na koncie Lubelskiej Brygady ONR na Twitterze, poświęconego postaci belgijskiego polityka o poglądach nacjonalistyczno-faszystowskich Leona Degrelle’a. Podczas II Wojny Światowej był on oficerem SS, dowodził 28. Ochotniczą Dywizją Grenadierów Pancernych SS "Wallonien" walczącą u boku armii niemieckiej na froncie wschodnim. Po wojnie negował Holocaust, w jednym z wywiadów twierdził m.in. że komory gazowe nie istniały. Zmarł w 1994 r. w Maladze w Hiszpanii.

Wpis lubelskich działaczy ONR na Twitterze przypominał o dniu urodzin Degrelle’a: "15 czerwca 1906 r. urodził się Leon Degrelle - jeden z największych narodowych rewolucjonistów". Dołączony był do niego cytat: "Oto prawdziwa wielka rewolucja, którą trzeba przeprowadzić. Rewolucja duchowa. Albo bankructwo epoki. Zbawienie świata spoczywa w woli dusz, które wierzą".

Wpis wywołał wiele krytycznych komentarzy. Został usunięty. - Prokuratura dysponuje treścią tego wpisu – zaznaczył Sitarski

Zarząd Główny ONR w związku z dyskusją wokół wpisu o Degrelle’u, zamieścił komentarz, w którym wskazał, że "przedwojenna działalność i twórczość tej postaci, szczególnie zagadnienia myśli politycznej dotyczące katolicyzmu oraz krytyki materializmu, kapitalizmu i liberalizmu uważamy za ciekawe i inspirujące, natomiast jego decyzję o podjęciu walki po stronie Niemiec uważamy za niezwykle tragiczną w skutkach". - Jako polscy nacjonaliści uważamy III Rzeszę za państwo zbrodnicze, będące przyczyną wielu nieszczęść Narodu Polskiego – czytamy w komentarzu zarządu ONR.

Za przestępstwo propagowania faszyzmu grozi do dwóch lat więzienia.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (4)
Lubelski ONR na celowniku prokuratury. Chodzi o wpis o urodzinach belgijskiego faszysty
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 0

  Kolejna po tefalenowskiej organizacji urodzin Hitlera prowokacja

 • wujekdolf

  Oceniono 2 razy 0

  ...kiedyś pisiory stracą władzę a onanistów narodowo radykalnych z wszystkiego się rozliczy.

 • wojto51

  Oceniono 1 raz -1

  Tymczasem pan Nowak "tropiciel sekt" w tej sprawie siedzi cicho, a wytacza procesy o byle co

 • antonio rebenga

  Oceniono 5 razy -3

  Gdzie wy tu debile widzicie propagowanie faszyzmu? Przecież jasno potępili jego walkę po stronie iii rzeszy oraz samą rzeszę. Wyrazili zainteresowanie jego działalnością i poglądami przedwojennymi. No to się teraz zacznie na czerskiej... Obstawiam minimum pół tysiąca komentarzy, oczywiście negatywnych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX