Tabliczki "Osób LGBT czy rudych nie obsługujemy" możliwe? Ekspert: Ryzyko jest coraz bardziej realne

To tworzy niebezpieczny precedens - tak o dzisiejszym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. drukarza z Łodzi mówił adwokat Paweł Knut.
Zobacz wideo

Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w głośnej sprawie drukarza z Łodzi. TK orzekł, że karanie za umyślną, bez uzasadnionej przyczyny, odmowę świadczenia usług - jest niekonstytucyjne. Przypomnijmy: w 2015 roku drukarz z Łodzi Adam J. odmówił wydrukowania plakatu, który promował wydarzenie organizacji zaangażowanej w obronę praw osób LGBT. Sprawę rozpatrzył najpierw sąd rejonowy, a później okręgowy. Oba uznały winę drukarza. Kasację, którą złożył w tej sprawie Zbigniew Ziobro, odrzucił Sąd Najwyższy.

Agata Kowalska wraz ze swoim gościem adwokatem Pawłem Knutem z Kampanii Przeciw Homofobii zastanawiali się, czy takie orzeczenie jest w ogóle ważne. - Wszak w składzie orzekającym jako sprawozdawca był sędzia dubler Mariusz Muszyński – powiedziała Kowalska. Knut się z nią zgodził. - On został wybrany na stanowisko, które już wcześniej było obsadzone, więc wątpliwości są. Szereg instytucji się już o tym wypowiadał. Charakter prawny orzeczeń, w których bierze udział sędzia Muszyński może być podważony. Można uznać ten wyrok jako nieistniejący lub za taki, w którym istnieje przesłanka, że jest nieważny – wyjaśniał adwokat.

Starał się też uprosić argumentację Trybunału. - Uznał on, że fragment artykułu 138 kodeksu wykroczeń, który penalizuje odmowę wykonania czynności, narusza art. 2 konstytucji RP. TK uznał, że nakładanie kary jest zbyt dużym, nieproporcjonalnym ingerowaniem w prawa i wolności chronione przez konstytucję – wyjaśniał adwokat.

Jak mówił Knut, taka decyzja TK "przenosi odpowiedzialność za dyskryminacji różnych osób ze sprawcy, na osobę, która spotyka się z dyskryminacją". - To tworzy niebezpieczny precedens – ostrzegał adwokat.

Agata Kowalska pytała, czy istnieje teraz większe zagrożenie, że w sklepach czy punktach usług pojawią się tabliczki informujące, że pewne grupy są nieobsługiwane. - Na przykład geje, rudzi czy niepełnosprawni – wymieniała prowadząca "Analizy" TOK FM.

Knut odpowiadał, że od teraz "społeczeństwo może sobie pozwolić na więcej". - Ryzyko jest coraz bardziej realne. Oglądaliśmy to już w podręcznikach historii, mówię o okresie międzywojennym, że pewne grupy miały zakaz robienia gdzieś zakupów. To może wrócić. Orzeczenie może służyć jako zachęta. Każdy konsument może się z tym spotkać i to on będzie musiał udowodnić, że właściciel sklepu odmawiający obsługi jest w błędzie – przekonywał adwokat.

Z kolei minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że dzisiejszy wyrok Trybunału przyjął z wielką satysfakcją i nazwał go "świętem wolności". - Nikt pod hasłami tolerancji nie powinien używać aparatu państwa, by zmuszać innych do pogwałcenia ich własnej wolności - powiedział Ziobro.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (220)
Orzeczenie TK ws. drukarza z Łodzi. Tabliczki "Osób #LGBTQ nie obsługujemy" możliwe? Ekspert: Tworzy się precedens
Zaloguj się
 • sverir

  Oceniono 37 razy 19

  Fajnie, mi się wyrok podoba. Od dziś żadna siła nie zmusi mnie do świadczenia usług na rzecz sympatyków PiS.

 • 13sw

  Oceniono 31 razy 15

  Wszystko pięknie, tyle że to nie jest wyrok TK, bo wydał go agent Mariusz Muszyński, który nie jest sędzią TK. Zamiast niego orzekać powinien prof. Andrzej Jakubecki, sędzia Trybunału Konstytucyjnego oczekujący na złożenie ślubowania przed podjęciem czynności orzeczniczych.

 • zwyklaosoba

  Oceniono 23 razy 9

  "Wyborców PiS nie obsługujemy" - taki napis widziałem w jednej z wypoczynkowych miejscowości w południowej Polsce. Po wyroku Trybunału takie zastrzeżenie może się spopularyzować.

 • kann2

  Oceniono 10 razy 8

  Ogólne zasady zamieszczania reklam w portalu Gazeta.pl

  1.Agora może bez ponoszenia jakiejkolwiek odpowiedzialności z tego tytułu:
  a) odmówić zamieszczenia lub wstrzymać zamieszczenie reklamy, albo żądać dokonania zmian, jeżeli:
  - treść lub forma reklamy są sprzeczne z prawem, dobrymi obyczajami, linią programową portalu lub charakterem publikacji lub innymi normami wiążącymi Agorę
  - osoba trzecia, właściwy organ lub instytucja powołana do czuwania nad przestrzeganiem przepisów prawa lub innych norm zgłosiły zastrzeżenia dotyczące Państwa reklam

  Można? Można.

 • amtis

  Oceniono 15 razy 7

  Ziobro chyba ma sklerozę i to zaawansowaną, bo pamiętam ujadania pisiorów, gdy na drzwiach pewnej restauracji ukazała się w niedzielę kartka 'Sympatyków PiS w niedzielę nie obsługujemy' (w ramach wdzięczności za zakaz handlu). Zamiast się cieszyć ze 'święta wolności' pisowskie pyski zsiniały i pokryły pianą.
  Żeby było śmieszniej, nie dalej jak wczoraj, naczelny klaun PiSu, towarzysz Pietrzak, wypłakiwał się na portalu wpolityce.pl, że samorządy odmawiają mu udostępniania sal. "Co to za wolność?!" - grzmiał towarzysz Pietrzak. Nie takiej wolności towarzysz Pietrzak uczył się w ZMP i PZPR! A tu dobę później Ziobro wyskakuje ze 'świętem wolności', bo drukarz odmówił wzięcia roboty. Czyli jak drukarz odmawia klientowi, to 'święto wolności', jak samorząd odmawia towarzyszowi Pietrzakowi, to 'łobuzy przeszkadzają towarzyszowi Pietrzakowi budować wolną Polskę".
  Może byśta się tak, kuźwa, zdecydowali?!

 • stray

  Oceniono 14 razy 6

  Nie rozumiem jednego. Skoro zdaniem znacznej części komentujących wyrok "TK" jest skandaliczny, to dlaczego się odgrażacie, że nie będziecie wyborców pisu obsługiwać?

 • lodzermensz1

  Oceniono 28 razy 6

  Niech się pisowcy nie zdziwią, jak zaczną spotykać się z odmową wykonania jakiś usług. Od dzisiaj tabliczka z napisem "pisowców nie obsługujemy" jest całkowicie zgodna z prawem.

 • pisdode

  Oceniono 9 razy 5

  Nie ściemniajcie.Drukarzowi nie chodziło o to,że zmawiający to geje. Chodziło o treści ,które miał wydrukować.To tak jak atorka, która nie zgadza sie zagrać sceny rozbieranej albo zagrać roli postaci,której zwiadomych sobie względów nie akceptuje i nie chce być utożsamiana

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX