Prof. Łętowska o decyzji TK ws. drukarza z Łodzi: Boję się, że za chwilę powstaną apteki tylko dla katolików

W praktyce oznacza to mniej więcej tyle, że przyznaliśmy klauzule sumienia wszystkim usługodawcom - mówiła TOK FM prof. Ewa Łętowska.
Zobacz wideo

Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w głośnej sprawie drukarza z Łodzi. TK orzekł, że karanie za umyślną, bez uzasadnionej przyczyny, odmowę świadczenia usług - jest niekonstytucyjne.

 Przypomnijmy: w 2015 roku drukarz z Łodzi Adam J. odmówił wydrukowania plakatu, który promował wydarzenie organizacji zaangażowanej w obronę praw osób LGBT. Sprawę rozpatrzył najpierw sąd rejonowy, a później okręgowy. Oba uznały winę drukarza. Kasację, którą złożył w tej sprawie Zbigniew Ziobro, odrzucił Sąd Najwyższy.

Czytaj także: Tabliczki "Osób LGBT czy rudych nie obsługujemy" możliwe? Ekspert: Ryzyko jest coraz bardziej realne

Profesor Ewa Łętowska oceniła, że jest "zasmucona takim rozstrzygnięciem TK". - W praktyce oznacza to mniej więcej tyle, że przyznaliśmy klauzule sumienia wszystkim usługodawcom. Boję się, że za chwilę powstaną apteki tylko dla katolików czy hotele tylko dla ludzi rasy białej. Bo każdy usługodawca powie, że nie będzie obsługiwać tych, którzy mu się nie podobają, mają inny kolor skóry, inaczej mówią - podkreślała w TOK FM była Rzecznik Praw Obywatelski i sędzia Trybunału Konstytucyjnego. 

Jak podkreślała, takie orzeczenie TK może doprowadzić do tego, że osoby nietolerowane czy społecznie nielubiane, będą spotykały się odmową udzielenia świadczeń. - Których inne osoby nie miałyby problemy uzyskać. Ubolewam nad tym, bo prawo powinno minimalizować liczbę tego typu konfliktów, a takie rozstrzygnięcie tylko je zwiększy - oceniła prof. Łętowska. 

Zdaniem Łętowskiej w Polsce mamy do czynienia z "obniżeniem standardów walki z dyskryminacją". - Idziemy w zupełnie innym kierunku, niż reszta państwa europejskich. Co to jest, jak nie polexit w faktach czy zachowaniach? Do takich myśli skłania mnie to orzeczenie - podsumowywała prof. Ewa Łętowska i dodała, że przez takie rozstrzygnięcia w Polsce będzie dochodziło do większej ilości sporów. - Więcej spraw będzie trafiać do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu - powiedziała prof. Łętowska. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (297)
Wyrok TK ws. drukarza z Łodzi. Prof. Łętowska: Boję się, że za chwilę powstaną apteki tylko dla katolików
Zaloguj się
 • roz_mak

  Oceniono 30 razy 24

  Pani profesor , aptek dla katolików nie powinno wcale być - wola boska i skrzypce jak mówiła moja Babcia

 • krzywelustro

  Oceniono 28 razy 18

  Muszę szybko zastrzec w Urzędzie Patentowym tabliczkę z napisem "Wyborców i zwolenników PiS nie obsługujemy". Dzięki nemu niedługo będę bogatym człowiekiem.

 • flemming

  Oceniono 27 razy 17

  Jestem za - szpitale tylko dla katolików, a w nich zamiast lekarzy - absolwenci Rydzyka, zamiast lekarstw - święcona woda i kropidło, zamiast obrazów RTG i USG - obrazy święte, Proszę bardzo. Apteki tylko dla katolików - proszę bardzo, a w nich zioła z kwiatów zbieranych z jezdni po procesji , żadnych zachodnich bo w tam w fabrykach pracuje LGBT i panuje gender, ewentualnie żywność z Czarnobyla, itd. Alleluja i do przodu.

 • delfinadupa

  Oceniono 14 razy 12

  Oj, pisiorki źle się bawicie, kto mieczem wojuje ten od miecza zginie. Sami wpadniecie we własne wnyki.

 • swru

  Oceniono 21 razy 9

  Gdyby odmówił wydrukowania np księdzu informacji o zbiórce na kościół dostałby 25 lat więzienia a TK klepnąłby to bez zająknięcia

 • pioart100

  Oceniono 12 razy 8

  może pójdźmy dalej, krew , narządy , szpik, też trzeba zastrzec kto może go dostać

 • justas32

  Oceniono 22 razy 8

  Farmaceuto - stosuj klauzulę sumienia !!! Nie sprzedawaj lekarstw posłom ani sympatykom PiS ...

 • lawski

  Oceniono 15 razy 7

  Jak rozumiem, zgodnie z tym wyrokiem osoby, które uważają, że TK pod kierownictwem p. JP i z sędziami dublerami jest instytucją niezwykle szkodliwą będą mogły odmówić wykonania jakiekolwiek usługi zamówionej przez obecny TK.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX