"Nowa Izba Dyscyplinarna SN nie spełnia unijnych wymogów niezawisłości sędziowskiej". Jest opinia rzecznika generalnego TSUE

Opinia rzecznika TSUE jest wstępem do wyroku w sprawie powołanej na mocy przepisów wprowadzonych przez PiS, Izby Dyscyplinarnej Sadu Najwyższego. Rzecznik uznał, że nowe ciało "nie spełnia wymogów niezawisłości sędziowskiej ustanowionych prawem Unii".
Zobacz wideo

Rzecznik w swojej opinii stwierdził też, że "sposób powoływania członków KRS (Krajowej Rady Sądownictwa) ujawnia nieprawidłowości, które mogą zagrozić jej niezależności od organów ustawodawczych i wykonawczych".

Opinia rzecznika TSUE jest wstępem do orzeczenia w sprawie. Trybunał może się z nią zgodzić, co zazwyczaj się dzieje, ale też wydać zupełnie inny wyrok.

Powodem rozprawy w TSUE były pytania prejudycjalne Sądu Najwyższego, które dotyczą m.in. tego, czy po przeprowadzonych reformach KRS jest w stanie stać na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów w Polsce. SN zapytał m.in., czy w rozumieniu prawa unijnego utworzona od podstaw Izba Dyscyplinarna SN jest sądem niezależnym i niezawisłym, jeśli sędziowie tej izby zostali wybrani przez KRS, która nie daje rękojmi niezależności od władzy ustawodawczej i wykonawczej. 

TSUE po stronie KE w sporze z Polską. Chodzi o wiek emerytalny sędziów SN

W poniedziałek, przypomnijmy, poznaliśmy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie skargi, jaką na zmiany w polskim sądownictwie złożyła Komisja Europejska. Bruksela skarżyła nowe zasady przechodzenia sędziów Sądu Najwyższego na emeryturę.

TSUE uznało, że przepisy wprowadzone (a potem wycofane) przez rządzących naruszają unijne standardy. Obniżenie wieku emerytalny sędziów Sądu Najwyższego to złamanie unijnego prawa, a konkretniej art. 19 ust. 1 Traktatu o UE, który gwarantuje prawo do skutecznej ochrony sądowej.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (9)
TSUE o Izbie Dyscyplinarnej SN. Opinia rzecznika generalnego: Izba nie spełnia wymogów niezawisłości
Zaloguj się
 • Sara S

  Oceniono 2 razy 2

  No cóż to było do przewidzenia tak to jest jak do zmian w prawie biorą się miernoty

 • Giordano Bruno

  Oceniono 5 razy 1

  Karakan z Putinem robią wam PRL bis.
  Jak długo będziecie im jeszcze na to pozwalać? Współczuję mieszkającym w Polsce.

 • SHOGUN WORKOUT

  Oceniono 5 razy 1

  Oj tam oj tam. Nie po to przejmowali TVkur, aby teraz pokazywać suwerenowi, że są partaczami. Wymyśli się bajeczkę dosypie trochę złotówek i prawdziwi polacy kupią przekaz partyjny, że ulica i zagranica... i ble.. ble.. ble..

 • yibi

  0

  I bardzo DOBRZE !!!MATKA chce zabic dziecko a potem TRUJE MEZA????Gdzie tu sprawiedliwość???

 • getz54

  0

  Zawetowanie ustawy klimatycznej UE, Ustawa IPN, zmiany w prawie przeprowadzone przez dobrązmianę, wszystko to zapewniło nam na stałe juz miejsce w II lidze. Liderem grupy jest Turcja, obok niej zagrają Polska, Węgry, Palestyna, Libia, Liban, Syria, Korea Północna. Jak się nam skończą pieniądze Trump zamknie sklep i
  wywiesi kartkę ,,Polaków nie obsługujemy,, zgodnie z naszym prawem zresztą potwierdzonym przez TK. Jesteśmy dziurą w du&ie zatkaną korkiem.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 5 razy -1

  Zapiwiedzieli wydanie wyroku w swojej sprawie? ja nie wiem jakie umocowanie prawne ma ten sad kapturowy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX