"Nowa Izba Dyscyplinarna SN nie spełnia unijnych wymogów niezawisłości sędziowskiej". Jest opinia rzecznika generalnego TSUE

Opinia rzecznika TSUE jest wstępem do wyroku w sprawie powołanej na mocy przepisów wprowadzonych przez PiS, Izby Dyscyplinarnej Sadu Najwyższego. Rzecznik uznał, że nowe ciało "nie spełnia wymogów niezawisłości sędziowskiej ustanowionych prawem Unii".
Zobacz wideo

Rzecznik w swojej opinii stwierdził też, że "sposób powoływania członków KRS (Krajowej Rady Sądownictwa) ujawnia nieprawidłowości, które mogą zagrozić jej niezależności od organów ustawodawczych i wykonawczych".

Opinia rzecznika TSUE jest wstępem do orzeczenia w sprawie. Trybunał może się z nią zgodzić, co zazwyczaj się dzieje, ale też wydać zupełnie inny wyrok.

Powodem rozprawy w TSUE były pytania prejudycjalne Sądu Najwyższego, które dotyczą m.in. tego, czy po przeprowadzonych reformach KRS jest w stanie stać na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów w Polsce. SN zapytał m.in., czy w rozumieniu prawa unijnego utworzona od podstaw Izba Dyscyplinarna SN jest sądem niezależnym i niezawisłym, jeśli sędziowie tej izby zostali wybrani przez KRS, która nie daje rękojmi niezależności od władzy ustawodawczej i wykonawczej. 

TSUE po stronie KE w sporze z Polską. Chodzi o wiek emerytalny sędziów SN

W poniedziałek, przypomnijmy, poznaliśmy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie skargi, jaką na zmiany w polskim sądownictwie złożyła Komisja Europejska. Bruksela skarżyła nowe zasady przechodzenia sędziów Sądu Najwyższego na emeryturę.

TSUE uznało, że przepisy wprowadzone (a potem wycofane) przez rządzących naruszają unijne standardy. Obniżenie wieku emerytalny sędziów Sądu Najwyższego to złamanie unijnego prawa, a konkretniej art. 19 ust. 1 Traktatu o UE, który gwarantuje prawo do skutecznej ochrony sądowej.

TOK FM PREMIUM