Czy tak, jak w grze Cyberpunk 2077, każdy z nas będzie bionicznie ulepszony? "To możliwe, ale zajmie jeszcze sporo czasu"

Mechaniczne ręce, sprawniejsze i silniejsze niż te naturalne, wszczepy i modyfikacje - tak wygląda przyszłość człowieka w realiach świata gry Cyberpunk 2077. Czy faktycznie za 58 lat każdy z nas będzie mógł się ulepszyć?
Zobacz wideo

W kwietniu 2020 roku będzie miała premierę gra komputerowa Cyberpunk 2077. To jedna z najbardziej wyczekiwanych przez graczy produkcji. O grze ostatnio zrobiło się bardzo głośno, gdy ujawniono, że w Cyberpunk 2077 weźmie udział hollywoodzki gwiazdor Keanu Reeves.

Akcja gry rozgrywa się w futurystycznym świecie, którym rządzą korporacje, a ludzie, dzięki postępowi technologicznemu, mogą korzystać ze specjalnych wszczepów i modyfikacji ciała, co zwiększa ich możliwości psychofizyczne.

- Czy faktycznie dojdziemy do punktu, kiedy będziemy mieli mechaniczne narządy? - pytał w programie "A Teraz Na Poważnie" Mikołaj Lizut. - Czy dojdziemy do punktu, jaki możemy zobaczyć w filmach i grach? Może tak, ale to zajmie jeszcze sporo czasu - przyznawał Bartosz Rajewski, twórca protez najnowszej generacji ze StartUpu vBionic.

Jak mówił Rajewski, rozwój technologiczny gna do przodu i może wymusić na ludziach pewne zmiany. - Może zdarzyć się tak, że w tym dynamicznym rozwoju dojdziemy do sytuacji, w której pojawi się swoista linia, której przekroczyć nie możemy. A gdy zechcielibyśmy to zrobić, to musielibyśmy rozszerzyć nasze ludzkie zdolności, żeby dalej żyć - wyjaśniał Rajewski i dodawał, że to jednak dyskusja mocno futurystyczna.

Lizut dopytywał zatem, kiedy i czy w ogóle jesteśmy w stanie stworzyć na przykład sztuczną rękę, która będzie sprawniejsza i silniejsza od prawdziwej. Ekspert tłumaczył, że choć często w mediach obraz robotycznej protezy ręki rozbudza wyobraźnię, to rzeczywistość są dużo bardziej skomplikowane.

- Za motorykę i sensorykę odpowiada bardzo duża część "mocy obliczeniowej" naszego mózgu, około 30 procent. Podobnie jest w przypadku ust czy języka. Ręka to niezwykle precyzyjne narzędzie, jej system mięśniowy jest niesamowity, odbieramy nią wiele bodźców. Dlatego przełożenie np. mięśni na mechanikę nie jest łatwe - podsumowywał Bartosz Rajewski.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM