Nowy szef MEN po raz pierwszy spotka się z ZNP i FZZ. Zaprosił też Trzaskowskiego
ZNP i FZZ strajk nauczycieli wprawdzie zawiesiły, ale nie wykluczają wznowienia akcji jesienią. Minister Dariusz Piontkowski liczy jednak na dialog. - Proponuję wszystkim związkom zawodowym, nie tylko Solidarności, ale także pozostałym, rozmowy na temat tego, jak powinna wyglądać polska edukacja - mówił w czwartek szef MEN. - Mam nadzieję, że te związki bardziej są zainteresowane właśnie dialogiem, niż przygotowywaniem kolejnej formy protestu - dodał.
Związkowcy mają w piątek usłyszeć propozycję powrotu do rozmów w zespole tworzonym przez przedstawicieli rządu, związków zawodowych i korporacji samorządowych.
Minister zaprasza prezydenta Warszawy
Jeśli chodzi o samorządy, minister Piontkowski zaprosił na spotkanie prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Jest to odpowiedź na pismo, które do nowego szefa MEN wysłał wcześniej Trzaskowski. Prezydent stolicy chciał rozmawiać m.in. o skutkach reformy edukacji. Spotkanie ma się odbyć 9 lipca.
Spotkanie Piontkowskiego z Solidarnością
Już w czwartek minister edukacji spotkał się za to z przedstawicielami oświatowej Solidarności. Ustalono, że MEN powoła specjalny zespół, który będzie dyskutował na temat systemu wynagradzania nauczycieli. Po raz pierwszy zbierze się on w połowie sierpnia. - Chcę, abyśmy rozmawiali zarówno o wynagrodzeniach, o systemie awansu zawodowego, o ocenianiu, ale też innych tematach ważnych dla polskiego systemu edukacji - wyliczał w czwartek Piontkowski.
Działania MEN to wyjście naprzeciw oczekiwaniom oświatowej Solidarności, bo zmiany w systemie wynagradzania to ostatni punkt jej kwietniowego porozumienia z rządem - przypominał szef związku Ryszard Proksa. - Dążymy i widzimy, że Ministerstwo Edukacji też dąży do tego, żebyśmy literalnie zrealizowali nasze porozumienia - powiedział.
Porozumienie Solidarności i rządu
Przypomnijmy, oświatowa "S" jako jedyny związek zawodowy, podpisała w kwietniu porozumienie z rządem. Zakładało ono m.in. blisko 10-procentowe podwyżki dla nauczycieli od września, dodatek na start dla nauczycieli-stażystów oraz wycofanie się z wydłużonej ścieżki awansu.
Porozumienie nie wszystkim członkom "S" się podobało, dlatego - mimo sprzeciwu władz - część z nich przystąpiła do ogólnopolskiego strajku nauczycieli zorganizowanego przez ZNP i FZZ. Kilka dni temu Solidarność głosowała nad odwołaniem Proksy ze stanowiska jej przewodniczącego - bezskutecznie. Stosunkiem głosów 51 do 55 Proksa utrzymał funkcję.
-
Gdzie jest Adrian Klarenbach? Nieoficjalnie: Gwiazdor TVP zawieszony. Poszło o posła Zjednoczonej Prawicy
-
Szef Lasów Państwowych rusza na "wielką batalię wyborczą" z rządem. "Władza próbuje prywatyzować państwo"
-
Koniec protestu osób z niepełnosprawnościami. Posłanka Hartwich przekazała, kiedy opuszczą Sejm
-
Min. Moskwa chce zabierać paszporty krytykom PiS-u. "Putin też by chciał, żeby Nawalny wyjechał"
-
PiS plus Konfederacja równa się kolejny rząd? "Ona będzie Solidarną Polską do kwadratu"
- "Babciowe". Donald Tusk obiecuje nowe świadczenie. "Nikt na tym nie traci"
- Robert Lewandowski o "aferze premiowej". Zaskoczył kibiców
- PiSowscy wujowie - co mówią, co myślą? I czy waloryzacja 500 plus to będzie "game over" dla opozycji
- Ktoś odważy się aresztować Putina? Na pewno nie Węgry. "Sygnał dla świata"
- Miesiączka, podpaski, tampony - przestań się wreszcie wstydzić! Czy urlop menstruacyjny jest możliwy w Polsce