10 województw zagrożonych suszą. Ekspert: Przez zmiany klimatu susze będą coraz częstsze

Najbardziej zagrożone są uprawy zbóż jarych, krzewów i drzew owocowych, a także truskawek, rzepaku i kukurydzy. Susza to jeden z głównych czynników drożenia żywności.
Zobacz wideo

Jak informuje Grzegorz Świszcz z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, w lipcu i sierpniu prognozuje się utrudnienia w zaopatrzeniu w wodę ze studni gospodarskich na terenach województw: zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego, lubelskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego.


Eksperci ostrzegają, że z powodu zmian klimatycznych susz będzie w Polsce coraz więcej. - Jeszcze w ubiegłym wieku okresy susz pojawiały się co pięć-sześć lat. W tym momencie mamy je już co dwa-trzy lata - zaznacza Rafał Jakimiak z Państwowego Gospodarstwa Wodnego "Wody Polskie".

I przestrzega, że rolnicy powinni nastawić się na zmiany w swoich gospodarstwach. - Wraz ze zmianami klimatu należy zmienić podejście do upraw w Polsce. Zwracać uwagę na to, jakie rodzaje w danych warunkach glebowych i wodnych można uprawiać, aby zmniejszyć wrażliwość na susze - przekonuje Jakimiak.

Żywność coraz droższa

Jak informowaliśmy już wielokrotnie, problemy z wodą powodują znaczny wzrost cen żywności. W stosunku do ubiegłego roku podrożały najbardziej podstawowe produkty: ziemniaki o 100 proc., kapusta o 70 proc., cebula o 50 proc. Ekonomiści zwykli porównywać zmiany cen w ujęciu rok do roku. 

Jak podkreślał w TOK FM dr Jarosław Janecki, w tym roku warto zwrócić uwagę na to, jak ceny rosną z miesiąca na miesiąc. - Rzadko się zdarzało w przeszłości, żebyśmy dwa miesiące pod rząd mieli takie wzrosty cen (jak teraz - red.). Historycznie patrząc, było tak, że zazwyczaj w maju, po okresie nowalijek, czyli wyższych cen,  mieliśmy potem z miesiąca na miesiąc spadki cen. Tym razem mamy wzrosty - tłumaczył w EKG główny ekonomista banku Societe Generale. 

Na południu Polski - dla odmiany - nadal notowany jest nadmiar wody dla roślin uprawnych. To efekt powodzi, jaka na początku maja przeszła przez Małopolskę, Podkarpacie i Śląsk.

Pobierz Aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:

DOSTĘP PREMIUM