10 województw zagrożonych suszą. Ekspert: Przez zmiany klimatu susze będą coraz częstsze

Najbardziej zagrożone są uprawy zbóż jarych, krzewów i drzew owocowych, a także truskawek, rzepaku i kukurydzy. Susza to jeden z głównych czynników drożenia żywności.
Zobacz wideo

Jak informuje Grzegorz Świszcz z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, w lipcu i sierpniu prognozuje się utrudnienia w zaopatrzeniu w wodę ze studni gospodarskich na terenach województw: zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego, lubelskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego.


Eksperci ostrzegają, że z powodu zmian klimatycznych susz będzie w Polsce coraz więcej. - Jeszcze w ubiegłym wieku okresy susz pojawiały się co pięć-sześć lat. W tym momencie mamy je już co dwa-trzy lata - zaznacza Rafał Jakimiak z Państwowego Gospodarstwa Wodnego "Wody Polskie".

I przestrzega, że rolnicy powinni nastawić się na zmiany w swoich gospodarstwach. - Wraz ze zmianami klimatu należy zmienić podejście do upraw w Polsce. Zwracać uwagę na to, jakie rodzaje w danych warunkach glebowych i wodnych można uprawiać, aby zmniejszyć wrażliwość na susze - przekonuje Jakimiak.

Żywność coraz droższa

Jak informowaliśmy już wielokrotnie, problemy z wodą powodują znaczny wzrost cen żywności. W stosunku do ubiegłego roku podrożały najbardziej podstawowe produkty: ziemniaki o 100 proc., kapusta o 70 proc., cebula o 50 proc. Ekonomiści zwykli porównywać zmiany cen w ujęciu rok do roku. 

Jak podkreślał w TOK FM dr Jarosław Janecki, w tym roku warto zwrócić uwagę na to, jak ceny rosną z miesiąca na miesiąc. - Rzadko się zdarzało w przeszłości, żebyśmy dwa miesiące pod rząd mieli takie wzrosty cen (jak teraz - red.). Historycznie patrząc, było tak, że zazwyczaj w maju, po okresie nowalijek, czyli wyższych cen,  mieliśmy potem z miesiąca na miesiąc spadki cen. Tym razem mamy wzrosty - tłumaczył w EKG główny ekonomista banku Societe Generale. 

Na południu Polski - dla odmiany - nadal notowany jest nadmiar wody dla roślin uprawnych. To efekt powodzi, jaka na początku maja przeszła przez Małopolskę, Podkarpacie i Śląsk.

Pobierz Aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (4)
10 województw zagrożonych suszą. Ekspert: Przez zmiany klimatu susze będą coraz częstsze
Zaloguj się
 • hen.wlo

  Oceniono 2 razy 2

  Od zawsze żadna z rządzących (nawet dwie kadencje) partii nie przyłożyła palca, aby rozpocząć planowaną politykę
  inwestycyjną gromadzenia wody. Są to roboty bardzo kosztowne i długotrwałe i chyba dlatego rządzącym "nie opłacało się" wziąć się za tą tak ważną dla Kraju sprawę.
  Najmniejszy cykl tych prac to przynajmniej pięć lat. Bez ruszenia tych spraw grozić może nam katastrofa gospodarczo-ekonomiczna.

 • tower7

  Oceniono 1 raz 1

  Rząd i partia ma ns to niezawodny sposób- modły o deszcz i zawierzenia kolejnych dziedzin gospodarki Maryji

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX