Startuje pierwsza faza programu PPK. Wszystkiego o nim dowiesz się z podcastów TOK FM

W poniedziałek (1.07.2019) wchodzi w życie pierwsza faza programu Pracowniczych Planów Kapitałowych. Co trzeba wiedzieć na jego temat? Posłuchaj podcastów TOK FM.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to kapitałowy system dobrowolnego, prywatnego oszczędzania długoterminowego dla pracowników, na którzy zrzucają się pracownicy, pracodawcy i państwo.

W systemie PPK pracodawca, w porozumieniu z zakładową organizacją związkową (a w razie jej braku z reprezentacją pracowników), wybierze instytucję finansową, w której utworzy prywatne rachunki PPK dla pracowników. To tam wpływać będą wpłaty pracownika oraz pracodawcy, które nalicza się procentowo od wysokości wynagrodzenia brutto. Do tego dojdzie ustalona, niezależna od zarobków kwota wypłacana przez Skarb Państwa. 

Ustawa o PPK weszła w życie 1 stycznia 2019 roku, ale wdrażanie programu podzielono na cztery fazy. Faza pierwsza faza rusza w poniedziałek ruszy 1 lipca 2019 r.  Obejmie największych pracodawców, czyli zatrudniających 250 pracowników i więcej.

Faza druga (1 stycznia 2020 r.) dotyczy firm, w których pracuje od 50 do 249 pracowników. Faza trzecia (1 lipca 2020 r.) tych firm, które mają od 20 do 49 pracowników, a faza czwarta (1 stycznia 2021 r.) pozostałych pracodawców oraz budżetówki.

Pracownicze Plany Kapitałowe z założenia są obowiązkowe do wdrożenia dla pracodawców, ale dobrowolne dla pracowników. Jednak osoby zatrudnione, które mogą wziąć udział w programie, zostaną do niego zapisane automatycznie, a żeby się wycofać potrzebna będzie stosowna deklaracja złożona u prawodawcy.

Co trzeba wiedzieć o PPK? Posłuchaj naszych podcastów: 

TOK FM PREMIUM