IMGW: To była "noc tropikalna". Wciąż ostrzeżenia przed upałami, choć cześć kraju odetchnie nieco chłodniejszym powietrzem

Według danych IMGW w nocy w wielu miejscach w Polsce temperatura nie spadła poniżej 20 stopni. To oznacza, że mieliśmy do czynienia z tzw. nocą tropikalną. Meteorolodzy wydali dla centralnej i południowej części kraju ostrzeżenia II stopnia dotyczące upałów.
Zobacz wideo

Jak informuje IMGW Europa północna, północno-wschodnia oraz częściowo centralna jest pod wpływem niżów z ośrodkami nad Skandynawią oraz Niemcami wraz z układami frontów atmosferycznych. Pozostały obszar kontynentu obejmują wyże z centrami nad Atlantykiem oraz Europą południową. Przez Polskę, z północnego zachodu na południowy wschód, przemieszcza się strefa pofalowanego frontu atmosferycznego związanego z niżem znad Skandynawii. Za frontem napływa chłodniejsza masa powietrza, jedynie południowa część kraju pozostaje jeszcze w gorącym powietrzu pochodzenia zwrotnikowego.

Prognoza pogody. Wciąż upały

Na południowym wschodzie i południu zachmurzenie małe, na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i przelotne opady deszczu.

W pasie od Podlasia przez Mazowsze, Kujawy, Ziemię Łódzką, Wielkopolskę, po Opolszczyznę i Dolny Śląsk miejscami burze, lokalnie z opadami gradu. Strefa burz po południu i wieczorem stopniowo będzie przemieszczała się na południe i obejmie Śląsk, północną Małopolskę i północne Podkarpacie. Prognozowana suma opadów w rejonach burz od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm. Temperatura maksymalna: nad morzem od 19°C do 23°C, w północnej połowie kraju od 24°C do 28°C, a na południu kraju od 30°C do 33°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, okresami porywisty, zachodni i południowo-zachodni. Nad morzem porywy wiatru do 55 km/h, a w rejonach burz do 100 km/h.

IMGW wydało ostrzeżenia II stopnia dla województw: dolnośląskiego, opolskiego, małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego oraz części Wielkopolski, Mazowsza i województwa łódzkiego. To tam ma być dziś najcieplej.

Prognoza pogody. Od wtorku chłodniej

W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, miejscami przelotne opady deszczu. Na południu i wschodzie kraju również burze, lokalnie z gradem. Prognozowana suma opadów w rejonach burz od 20 mm do 30 mm. Temperatura minimalna od 12°C, 14°C na północy i północnym zachodzie do 18°C, 20°C na południowym wschodzie. Wiatr umiarkowany i dość silny, okresami porywisty, zachodni. Nad morzem wiatr w porywach do 60 km/h, w rejonach burz do 100 km/h.

We wtorek zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie na północy i wschodzie okresami duże i wówczas przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 17°C na północy kraju, około 21°C w centrum do 24°C na południowym wschodzie. Wiatr umiarkowany i dość silny,
w porywach przeważnie do 60 km/h, jedynie nad morzem do 70 km/h, północno-zachodni i zachodni.

W Warszawie w poniedziałek zachmurzenie umiarkowane i duże. Pod wieczór możliwy przelotny deszcz lub burza. W czasie burzy prognozowana suma opadów do 20 mm. Temperatura maksymalna około 29°C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni. W czasie burzy wiatr w porywach do 75 km/h. W nocy zachmurzenie na ogół umiarkowane, początkowo możliwy przelotny deszcz. Temperatura minimalna 14°C. Wiatr umiarkowany, północno-zachodni i zachodni. We wtorek zachmurzenie umiarkowane. Temperatura maksymalna 23°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, zachodni i północno-zachodni.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

TOK FM PREMIUM