Tłumy w komisjach egzaminacyjnych. Uczniowie sprawdzają prace. W roku podwójnego rocznika liczy się każdy punkt

Absolwenci gimnazjów masowo zgłaszają się po wgląd do swoich prac egzaminacyjnych. Jak podaje dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dr Marcin Smolik, prawie w całym kraju odnotowano dużo większą liczbę takich próśb niż w zeszłym roku. Największy, bo aż 10-ciokrotny, wzrost odnotowano w Warszawie.

Prawo do wglądu sprawdzonej już pracy egzaminacyjnej ma każdy uczeń. W poprzednich latach takie sytuacje nie zdarzały się zbyt często. Najchętniej z takiej możliwości korzystali maturzyści, walczący o wymarzone studia.

W tym roku sytuacja się zmieniła, a o wgląd do egzaminów wnioskują głównie gimnazjaliści.

Ponad 13 tys. wniosków

- Jeśli chodzi o egzamin gimnazjalny, do Okręgowych Komisji Egzaminach w całym kraju wpłynęło 13 065 wniosków. Najwięcej, bo prawie 10 200, do OKE w Warszawie. W pozostałych komisjach to jest 2855 wniosków - wylicza w rozmowie z TOK FM szef CKE Marcin Smolik.

Rekordowy wzrost ma związek z kumulacją roczników. We wrześniu do liceów, techników i zawodówek pójdą zarówno absolwenci gimnazjów, jak i ośmioletnich szkół podstawowych. Część samorządów alarmuje, że z tego powodu część uczniów może mieć problem z dostaniem się do wymarzonej szkoły.

W tej sytuacji, jak podkreśla dyrektor CKE, absolwentom zależy na każdym punkcie. - Zdający mają prawo wglądu do prac. Ich rodzice również, więc w sytuacji, kiedy w mediach pojawiają się przeróżne głosy dotyczące problemów z dostaniem się do szkół ponadgimnazjalnych, to siłą rzeczy zdający i rodzice chcą sprawdzić, czy wszystko, każdy jeden punkt jest dokładnie policzony - mówi dr Smolik.

W Warszawie na wzrost próśb o wgląd w prace egzaminacyjne może mieć też wpływ sytuacja, do której doszło w połowie kwietnia. Ze względu na błąd przy przetwarzaniu wyników w systemie informatycznym - tysiące uczniów dostało złe wyniki z testu z matematyki.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (2)
Oblężenie komisji egzaminacyjnych. Gimnazjaliści sprawdzają testy, w podwójnym roczniku liczy się każdy punkt
Zaloguj się
  • gruppe

    0

    Kasjerki po "studiach" a hydraulika nie uświadczysz

  • marudna.maruda

    0

    Wakacje w pełni. Uczniowie zbierają siły na nowy rok szkolny. Ciekawy sposób na wakacyjny wypoczynek- w kolejce do komisji egzaminacyjnych. A autorka tego eksperymentu już liczy nie w złotówkach, tylko w euro. Się należy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX