Bagaż podręczny w samolocie 2019. Jakie wymiary? Ile może ważyć? [Ryanair, Wizz Air, LOT]

Pytania o bagaż podręczny to jedna z ważniejszych rzeczy przed każdą podróżą samolotem. Do drugiej połowy 2018 roku większość tanich linii lotniczych pozwalała na zabranie małego oraz dużego bagażu podręcznego w cenie biletu. Zmiana w polityce przewozowej była więc sporym zaskoczeniem dla wielu stałych klientów. Bagaż podręczny w samolocie - jakie powinien mieć wymiary? Ile ważyć? Sprawdziliśmy: Ryanair, Wizz Air i LOT.
Zobacz wideo

Bagaż podręczny w samolocie. Jakie powinien mieć wymiary? Ile ważyć?

Jakie wymiary powinien mieć bagaż podręczny? Ile może ważyć? Przygotowanie bagażu podręcznego to jedna z ważniejszych spraw przed każdą podróżą samolotem. Zwłaszcza że 2018 rok przyniósł w tym zakresie sporo zmian, w większości na niekorzyść pasażerów. Jak możemy przeczytać na stronie linii Wizz Air: Od 1 listopada 2018 r. wszyscy pasażerowie mogą zabrać ze sobą na pokład jedną bezpłatną sztukę bagażu podręcznego o maksymalnych wymiarach 40 x 30 x 20 cm. Pasażerowie, którzy wykupili usługę WIZZ Priority, mogą zabrać dodatkową podręczną walizkę na kółkach o maksymalnych wymiarach 55 x 40 x 23 cm.

Wizz Air to nie jedyne linie, które zdecydowały się na taki krok. Również do samolotów irlandzkiego przewoźnika Ryanair od listopada 2018 roku nie zabierzemy już darmowego dużego bagażu podręcznego. Teraz przysługuje nam jedna torebka (40 cm x 20 cm x 25 cm, czyli nieco mniej niż w Wizz Air), a osoby chcące zabrać większy bagaż mogą wykupić Pierwszeństwo wejścia na pokład oraz 2 Bagaże Pokładowe lub Plus/Flexi bilet. Wówczas przysługuje im jedna dodatkowa torba o wadze maks. 10 kg, która musi zmieścić się w koszu do mierzenia bagażu (a więc mieć wymiary nie większe niż: 55 cm x 40 cm x 20 cm).

Limit na bagaż podręczny w liniach LOT również zależy od taryfy kupującego. W LOT Business Class dostępne są 2 sztuki (9 kg), w LOT Premium Economy (loty międzykontynentalne) - 2 sztuki (12 kg, przy czym 1 sztuka maks. 8 kg), LOT Premium Economy (loty międzynarodowe) - 1 sztuka (8 kg), LOT Economy Class - 1 sztuka (8 kg), LOT Economy Saver - 1 sztuka (8 kg). Uwaga! Jeżeli bagaż przekroczy dozwolone wymiary, możemy za niego słono zapłacić - nawet do kilkuset euro.

Bagaż podręczny a bagaż rejestrowany

Czym się różni bagaż podręczny i rejestrowany? Przede wszystkim, jak sama nazwa wskazuje, bagaż podręczny zabiera się ze sobą na pokład samolotu. Pod lub nad siedzeniami znajdują się skrytki, w których bagaże muszą zostać umieszczone. Jednak z powodu ograniczeń wagi i miejsca przewoźnicy nakładają na bagaże podręczne restrykcyjne limity. Dla osób, które wyjeżdżają na dłużej i potrzebują zabrać ze sobą duże walizki, stworzono bagaż rejestrowany.

W liniach LOT w cenie biletu możemy zabrać ze sobą bagaż rejestrowany nawet do 32 kg, jednak waga i ich dozwolona liczba różni się w zależności od rodzaju lotu. Wizz Air proponuje natomiast trzy opcje: 10 kg, 20 kg, 32 kg (szerokość: 149 cm, wysokość: 119 cm, długość: 171 cm) i za każdą z nich przyjdzie nam inaczej zapłacić. Lecący z liniami Ryanair mogą za dodatkową opłatą zabrać ze sobą bagaż rejestrowany o wadze do 20 kg. Jednak mając na uwadze wszystkie te informacje, należy także pamiętać, że każda linia lotnicza ma swój regulamin i listę niedozwolonych przedmiotów, których absolutnie nie możemy wnieść na pokład samolotu.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM