Prezydent Kielc zakazał Marszu Równości. Bogdan Wenta tłumaczy się względami bezpieczeństwa

Pierwszy w Kielcach Marsz Równości miał się odbyć 13 lipca. Prezydent miasta Bogdan Wenta wydał decyzję o zakazie organizacji imprezy.
Zobacz wideo

Prezydent Kielc Bogdan Wenta tłumaczył swoją decyzję względami bezpieczeństwa. - Jako prezydent miasta po konsultacjach zarówno z Biurem Zarządzania Kryzysowego, jak i z przedstawicielami miejskiej i wojewódzkiej policji oraz straży miejskiej, także ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców i tego, jakie sygnały do nas wpłynęły, wydałem dzisiaj decyzję odmowną o organizacji Marszu Równości - powiedział podczas konferencji prasowej.

-  Jako człowiek i jako obywatel zawsze popierałem i będę popierał formy okazywania wolności i równości, które nie stanowią zagrożenia dla mieszkańców czy obywateli naszego kraju. Chodzi także o formę marszu czy ekspresje swoich poglądów, szczególnie dla środowisk wykluczonych. Ale jako prezydent miasta popieram i będę popierał w przyszłość wszelkie wydarzenia, które łączą i integrują mieszkańców (...) – podkreślił.

Prezydent Kielc zaapelował też do "wszystkich środowisk" o zorganizowanie wspólnego, jednoczącego wydarzenia w formie festiwalu, koncertu czy happeningu, które ma "nas wszystkich do siebie zbliżyć".

Względy bezpieczeństwa i "zły" termin

Jak tłumaczył prezydent Kielc, zdecydował się na wydanie zakazu z powodu obaw o napiętą atmosferę, jaka mogłaby powstać pomiędzy uczestnikami Marszu Równości i kilkunastu innych zgromadzeń, jakie mają być organizowane w sobotę 13 lipca w centrum Kielc. - Musimy wyeliminować wszelką formę zagrożenia, która mogłaby spowodować niepotrzebne zajścia - ocenił. Dodał też, że w tym samym czasie, kiedy miałby się odbyć pierwszy Marsz Równości w Kielcach, w mieście trwać będzie organizowany od lat Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej.

Do kieleckiego urzędu wpłynęło w sumie 19 zgłoszeń dotyczących zgromadzeń publicznych 13 lipca.

Organizatorzy marszu od decyzji prezydenta miasta mogą się odwołać do sądu. Przypomnijmy, że m.in. w Lublinie sąd uchylił ostatecznie decyzję tamtejszego prezydenta, który zakazał organizacji pierwszego w tym mieście Marszu Równości.

Jak informuje PAP, organizatorzy kieleckiego marszu mają jeszcze dziś (w środę 3 lipca) złożyć stosowny wniosek do sądu.

DOSTĘP PREMIUM