Nie ma powodów do zadowolenia. Ceny warzyw zaczną spadać dopiero po wakacjach. Ale wtedy... podrożeją inne produkty spożywcze

Rekordowo wysokie ceny warzyw utrzymają się w najbliższych miesiącach. Zmaleją dopiero jesienią. Ale wtedy trzeba się spodziewać podwyżki cen owoców. Trzeba też przyzwyczaić się do coraz droższego schabowego, bo prędko nie stanieje popularna wśród Polaków wieprzowina.
Zobacz wideo

Ceny żywności ciągle rosną. Nawet najbardziej podstawowych produktów. Bo nie da się przymknąć oka na to, że za kilogram pietruszki trzeba zapłacić około 20 zł. 

W stosunku do ubiegłego roku najbardziej podrożały podstawowe produkty: ziemniaki o ponad 100 procent., kapusta o 70 procent., cebula o 50 procent. - Tak znaczącego wzrostu cen nie mieliśmy od 2017 roku - podkreślił w rozmowie z reporterem TOK FM Jakub Olipra, ekonomista banku Credit Agricole. Oczywiście decydujący wpływ na to miała i ma pogoda, czyli susza.

Na obniżkę cen musimy niestety jeszcze poczekać. - Prognozujemy, że tegoroczne zbiory warzyw będą lepsze niż ubiegłoroczne - powiedział ekspert. A jeśli prognozy się sprawdzą, to możemy liczyć na spadek cen. - Sytuacja zacznie wracać do normy najwcześniej po wakacjach. Wiele wskazuje na to, że potanieją wtedy nie tylko warzywa, ale też produkty mleczne i zbożowe, bo po żniwach możemy oczekiwać niższych cen mąki. A to ma wpływ na cenę pieczywa - wyliczał Jakub Olipra.

I na tym dobre wiadomości się kończą. - Drożeć będą natomiast owoce. Jest to związane z tym,  że ubiegłoroczne zbiory były rekordowe, a w tym roku należy oczekiwać obniżenia ze względu na niekorzystne warunki pogodowe na początku roku, np. przymrozki - dodał ekspert.

Czytaj także: Mało wody w rzekach i kolejna susza. "Mówi się, że musimy coś z tym zrobić, ale nie ma działań"

Z zupełnie innych powodów drożeć będzie także mięso - przede wszystkim wieprzowina. Tu na ceny w polskich sklepach największy wpływ będą miały czynniki globalne. - W Chinach, które są największym producentem, konsumentem i importerem wieprzowiny na świecie, rozprzestrzenia się afrykański pomór świń (ASF)  - wyjaśnił Jakub Olipra. Choroba spowodowała, że mniej mięsa trafia na rynek. A to, jak tłumaczył ekspert, winduje ceny wieprzowiny na całym świecie.

Jaki wpływ ma to na ceny polskiego mięsa? Okazuje się, że znacznie więcej wieprzowiny z Polski trafia np. do Niemiec, bo tamtejsi producenci sprzedają je do Azji. - A to podbija ceny w kraju - dodał ekonomista. Polska nie sprzedaje mięsa do Chin, bo u nas również szaleje ASF. 

Nie można też zapominać, że jeśli drożeje jeden rodzaj mięsa, to klienci szukają tańszych produktów. Trzeba się więc liczyć, jak mówił ekspert, z podwyżką cen drobiu, który jest tańszy niż wieprzowina.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (21)
Ceny warzyw zaczną spadać dopiero po wakacjach. Jesienią podrożeją jednak inne produkty spożywcze
Zaloguj się
 • vikary_24cm

  Oceniono 7 razy 5

  Rok 2022, PiS u władzy. Ojciec do syna: masz 500+ i idź do sklepu, kup flaszkę, słoik ogórków i kilo kiełbasy zwyczajnej. Za resztę kup sobie gumę do żucia.

 • alejagwiazd

  Oceniono 7 razy 5

  Wg pisiej propagandy polska waluta jest gwarantem niskich cen. Co z tego ze wiele produktow jest tanszych w krajach strefy Euro.

 • guru133

  Oceniono 9 razy 5

  Za rządów PiSlamu ceny będą tylko rosnąć i to nie ze względu na pogodę, ale skoro ci marksiści - odbyt kształtuje świadomość - rzucają na rynek tyle pustego pieniądza, to ceny muszą rosnąć. Przerabialiśmy to w schyłkowy okresie PRL-u i do czego to doprowadziło? Do kraju milionerów i pustych półek.

 • jael53

  Oceniono 7 razy 5

  "Tegoroczne zbiory warzyw będą lepsze' - ktoś mniej więcej orientuje się, jaką mamy pogodę? Tak zwyczajnie, bez wdawania się w szczegóły w rodzaju ilość opadów w ciągu ostatnich 6. tygodni.

 • pierwszychamrp

  Oceniono 6 razy 4

  Wieprzowina? Jesienią będzie po wyborach, więc zdrożeje prąd.

 • notremak

  Oceniono 10 razy 4

  STOP pissiej drożyźnie!
  Ale co tam, dla suwerena najważniejsze, żeby Piwo i Słonina były tanie.

 • franiux

  Oceniono 4 razy 2

  Proponuję dać każdemu po 1000+. A zaprawdę powiadam wam, będziemy krainą mlekiem i miodem płynącą a w portfelach będziemy mieć milionowe banknoty z podobizną Jarosława Polskę Zbawa.
  Susza to jedno, ale drugie to wpychanie na rynek pieniędzy bez pokrycia w pracy co napędza inflację. Samo 500 to teraz będzie dodatkowe 40mld rocznie kasy która drastycznie będzie tracić na wartości i już traci bo dobrobyt buduje się nie na zasiłkach ale na pracy.

 • marudna.maruda

  Oceniono 4 razy 0

  No cóż, w niechlubnych czasach rodziny ratowały się gotowaniem taniej, pożywnej zupy. Teraz pozostaje schabowy z dotowanej świnki i wołowinka na tatara.

 • tomaselli

  Oceniono 8 razy -2

  I pewnie tak sie dzieje z powodu PIS..............Chyba raczej nalezy podziekowac Uni Europejskiej, ktora miala byc dla ludzi, a jest w rzeczywistosci dla elit!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX