Sędziowie odpowiedzą przed rzecznikiem. Skomentowali kontrowersyjny dodatek mieszkaniowy wiceprezesa

Chodzi o wypowiedzi na temat sprawy sędziego Jerzego Daniluka. Został wiceprezesem lubelskiej apelacji, a jednocześnie poprosił o przeniesienie - na papierze - do sądu w Siedlcach. Dzięki temu może dostawać dodatek mieszkaniowy.
Zobacz wideo

- Jest to przejaw, nie boję się użyć tych słów, nękania sędziów w przestrzeni publicznej - mówi sędzia Barbara du Chateau, rzecznik Sądu Apelacyjnego w Lublinie. Jest jedną z osób, która przedstawiała w mediach sytuację sędziego Daniluka i która dostała od rzecznika dyscyplinarnego Michała Lasoty wezwanie do złożenia wyjaśnień.

Pani sędzia musi się wytłumaczyć z - jak czytamy w piśmie, które dostała - "możliwego popełnienia przewinienia dyscyplinarnego polegającego na nierzetelnych wypowiedziach dla telewizji TVN24, a dotyczących sędziego Jerzego Daniluka". - Nie wiem, o jakie rzekomo nierzetelne wypowiedzi chodzi, bo pismo jest bardzo lakoniczne. Mam 14 dni na odpowiedź - mówi nam sędzia, która pismo od rzecznika odebrała we wtorek, tuż po powrocie z urlopu.

Sprawę sędziego, który został wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Lublinie, a który sam poprosił o przeniesienie do Sądu Okręgowego w Siedlcach, opisywaliśmy kilkakrotnie.

Ministerstwo Sprawiedliwości tłumaczyło na swojej stronie, że "nieprawdą jest, iż przeniesienie sędziego Jerzego Daniluka z Sądu Okręgowego w Lublinie do Sądu Okręgowego w Siedlcach jest 'fikcyjne' oraz że przyznanie sędziemu dodatku mieszkaniowego 'może prowadzić do wyłudzenia'".

Sędzia Barbara du Chateau jest zaskoczona tym, że próbuje się jej zarzucić przewinienie dyscyplinarne. Jak tłumaczy, w swoich wypowiedziach medialnych występowała jako rzecznik sądu, opierając się na dokumentach. Dodaje, że od wyemitowania programów minęło już wiele miesięcy i wcześniej nikt nie zarzucił jej nierzetelności czy podania nieprawdy.

Zapowiada, że odpowie rzecznikowi, ale będzie to odpowiedź bardzo krótka, bo nie bardzo wie, do jakich "nierzetelności" miałaby się odnosić.

Podobne wezwanie do złożenia wyjaśnień dostał też sędzia Krystian Markiewicz, szef Stowarzyszenia Sędziów "Iustitia".

Sędziowie: to efekt mrożący

W obronie sędzi Barbary du Chateau stanęli sędziowie z lubelskiego oddziału "Iustitii". W przyjętej przez nich uchwale czytamy m.in., że sędziowie wyrażają głęboką dezaprobatę dla działań rzecznika dyscyplinarnego.

"Postępowanie takie jaskrawo wpisuje się w zauważalne ostatnio działania rzeczników Sędziów Sądów Powszechnych skierowane pod różnymi pretekstami przeciwko sędziom odważnie wyrażającym swoje poglądy w obronie przede wszystkim podstaw niezawisłości sędziowskiej, jak i strzegących wartości demokratycznych, mających swoje umocowanie w Konstytucji RP. Torpedowanie prawa do wolności wyrażania swoich poglądów stanowi pogwałcenie art. 54 ust. 1 Konstytucji i stanowi kontynuację "efektu mrożącego" stosowanego wobec sędziów" - napisali przedstawiciele "Iustitii".

Sędziowie z Iustitii piszą też w swoim stanowisku, że wszelkie informacje podane przez rzecznika Sądu Apelacyjnego w Lublinie, Barbarę du Chateau na temat sprawy sędziego Daniluka są "rzetelne, zgodne z prawdą i obiektywnie nie dają żadnych powodów do wszczynania postępowania wyjaśniającego przez rzecznika dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych". 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (22)
Sędzia musi się tłumaczyć przed rzecznikiem. Skomentowała kontrowersyjny dodatek mieszkaniowy wiceprezesa
Zaloguj się
 • ochujek

  Oceniono 12 razy 8

  Pisiory to lepszy sort. Nie muszą tłumaczyć się z nieprawidłowości które popełniają.

 • czechy11

  Oceniono 8 razy 4

  PiS hołota będzie rozliczona. Jeśli sparaliżują sprawiedliwość w państwie rozliczymy ich na ulicy.

 • van_norden

  Oceniono 7 razy 3

  A to nie Daniluk powinien składać wyjaśnienia?

 • baluwolanda

  Oceniono 6 razy 2

  CZEKAM NA JEDNO. ROZLICZENIE PRZED SĄDAMI tej pisowskiej hołoty. Rozpi....ne miliardy, skrajnie niekorzystne zakupy, przekroczenie uprawnien, czy wreszcie "Przestępstwa przeciw Rzeczpospolitej". Albo dożywotne pozb. wolności dla tych sowieckich pachołków, , albo zostaniemy republiką sowiecką.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 1 raz 1

  Tia stary mongolski stepie zakony piszetsia dlia podczinionnych.

 • czechy11

  Oceniono 7 razy 1

  Złodziejstwo PiSOwco pod ochrona Gestapo złożonego z Ziobrowych kundli zwanych Izba Dyscypinarna.

 • czechy11

  Oceniono 7 razy 1

  Złodziejska sitwa PiS próbuje zamykać usta tym ktoryz mówią o ich złodziejstwie. Bezczelność komunistycznych gestapowcow z PiS nie zna granic. Duda co z komunistycznym złogiem Prztlebska członkinią ZDMP. Masz cis donpiwiedzenia krzywoprzysiezco szkalujący Polskę czy udajesz frajera?

 • e.mem

  0

  qrcze, aż strach pomyśleć 'byle do jesieni', Polacy, jak się okazuje, generalnie wykazują dużą wyrozumiałość dla 'drobnych przekrętów', więc może większości polskich wyborców w ogóle nie obchodzi i nie wzrusza ani nękanie sędziów, ani cwaniactwo sędziów pisowskich? chlip

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX