Matura 2019. Maturzyści poznali wyniki egzaminów. Ponad 80 procent zdało

Matura 2019 wyniki. Tegoroczni maturzyści, którzy zdali wszystkie obowiązkowe egzaminy, otrzymują świadectwa maturalne. Wszyscy przystępujący w tym roku do egzaminów maturalnych mogą sprawdzić wcześniej swoje indywidualne wyniki za pomocą systemów informatycznych okręgowych komisji egzaminacyjnych.
Zobacz wideo

Ogólnopolskie wyniki matur zostały ogłoszone podczas konferencji prasowej. - Zdawalność jest na podobnym poziomie, co rok temu - mówił minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.  Świadectwo dojrzałości uzyskało 80,5 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych; 12,9 proc. abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, ma prawo do poprawki w sierpniu - to wstępne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego.

Spośród tegorocznych absolwentów liceów maturę zdało 86,4 proc., a prawo do poprawki ma 8,9 proc. Z absolwentów techników zdało maturę 70,5 proc., a prawo do poprawki ma 19,7 proc.

Maturzyści muszą obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (obligatoryjne są na poziomie podstawowym; chętni mogą je zdawać także na rozszerzonym) oraz dwóch ustnych: z polskiego i języka obcego. Abiturienci musieli też obowiązkowo przystąpić do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru; chętni mogli przystąpić jeszcze do pięciu takich egzaminów.

Aby zdać maturę, trzeba uzyskać z przedmiotów obowiązkowych co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia; w przypadku przedmiotów do wyboru nie ma progu zaliczeniowego.

Maturzysta, który nie zdał jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki w sierpniu.

Maturzysta, który nie zdał więcej niż jednego obowiązkowego egzaminu, może poprawiać wyniki dopiero za rok.

Matura 2019. Kiedy świadectwa

Jak poinformował w dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik, w specjalnym komunikacie opublikowanym w tym tygodniu, absolwenci, którzy zdali maturę 2019, otrzymają w czwartek świadectwo dojrzałości (wraz z odpisem). Ci, którzy podwyższyli wynik egzaminu na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym, lub przystąpili do egzaminu, do którego nie przystępowali w ubiegłych latach, otrzymają aneks do świadectwa dojrzałości. Maturzyści, którzy nie zdali egzaminu, otrzymają informację o wynikach egzaminu dojrzałości.

Tegoroczne matury wystartowały 6 maja, do pierwszego egzaminu - z języka polskiego - przystąpiło blisko 270 tys. uczniów.

Maturzyści mogą również sprawdzić dziś, w systemie informatycznym okręgowych komisji, wyniki, jakie uzyskali z poszczególnych przedmiotów egzaminacyjnych.

Matura 2019. Wyniki w internecie

Logowanie do każdego z nich odbywa się za pomocą loginu i hasła, które zdający otrzymali od dyrektora szkoły, do której uczęszczali. - Wyniki będą udostępniane w systemach informatycznych 4 lipca br. pomiędzy godziną 8.00 a 10.00 - poinformował dyrektor CKE w komunikacie.

Matura 2019. Wyniki. Co zrobić, żeby zdać?

Maturzysta musi obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (obligatoryjne są na poziomie podstawowym; chętni mogą je zdawać także na rozszerzonym) oraz dwóch ustnych: z polskiego i języka obcego. Abiturienci musieli też obowiązkowo przystąpić do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru; chętni mogli przystąpić jeszcze do pięciu takich egzaminów. Aby zdać maturę, trzeba uzyskać z przedmiotów obowiązkowych co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia; w przypadku przedmiotów do wyboru nie ma progu zaliczeniowego.

Maturzysta, który nie zdał jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki w sierpniu. 

Matury a strajk nauczycieli

Długo pod znakiem zapytania stało przeprowadzanie matury 2019. Wszystko przez strajk nauczycieli. Były poważne problemy z radami pedagogicznymi i klasyfikacją uczniów. Politycy PiS, by jakoś zapobiec odwołaniu matur, specjalnie zmienili prawo. Finalnie matury 2019 doszły do skutku, a strajk został zawieszony. 

Pobierz Aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:

TOK FM PREMIUM