Kard. Gulbinowicz straci tytuł honorowego obywatela Wrocławia? Radni zajmą się petycją w tej sprawie

Kardynał Henryk Gulbinowicz może stracić tytuł honorowego obywatela Wrocławia. Domaga się tego Dolnośląski Kongres Kobiet. Petycją w tej sprawie zajmują się w czwartek miejscy radni.
Zobacz wideo

Powodem ma być poręczenie, jakiego kardynał Gulbinowicz udzielił księdzu Pawłowi K., skazanemu za przestępstwa seksualne na siedem lat więzienia. Ta sprawa została poruszona w słynnym dokumencie Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu".

Zobacz koniecznie: Prokuratura wszczyna postępowanie po filmie "Tylko nie mów nikomu". Sekielski: Właśnie dostałem SMS od Ani

Autorka petycji, Jolanta Niezgodzka z Nowoczesnej, uważa, że to skaza na życiorysie kardynała. - Kościół nie radzi sobie z problemem pedofilii w swoich strukturach. Dlatego społeczeństwo powinno wydać jasnym sygnał, że nie godzi się na takie zachowania. Nawet jeżeli to dotyczy osób na najwyższym szczeblu, które tym bardziej nie powinny uniknąć odpowiedzialności – podkreśla polityczka.

Z kolei radny Jarosław Krauze z klubu "Sojusz dla Wrocławia" zwraca uwagę, że poręczenie było wystawione, nim ksiądz K. został skazany.  A były metropolita wrocławski ma tyle zasług na swoim koncie, że tytuł honorowego obywatela Wrocławia po prostu mu się należy. - Jako dobry człowiek kardynał Gulbinowicz niejednej osobie wystawił takie poręczenie. Bo zawsze ufa ludziom i wie, że dopóki ktoś nie został skazany, to jest domniemanie niewinności – mówi Krauze.

Radni wieczorem zdecydują, czy petycja zostanie przyjęta. Jeśli tak, to będzie dopiero początek procedury. Żeby odebrać tytuł honorowego obywatela Wrocławia, potrzebna będzie odrębna uchwała.

Oskarżenie o molestowanie

95-letni kardynał Henryk Gulbinowicz to legenda "Solidarności" i kawaler Orderu Orła Białego. Duchowny m.in. pozwolił w 1981 roku, by należące do Solidarności 80 milionów złotych ukryto w rezydencji arcybiskupów wrocławskich. Pieniądze, na 10 dni przed wprowadzeniem stanu wojennego, wypłacili z banku rzecznik finansowy dolnośląskiej Solidarności Józef Pinior i wiceprzewodniczący zarządu regionu Piotr Bednarz. Na podstawie tych zdarzeń powstał film "80 milionów" w reżyserii Waldemara Krzystka.

Ostatnio wokół kardynała ostatnio narastają głównie kontrowersje związane z pedofilią. Karol Chum, wrocławski informatyk i autor wierszy, oskarżył kardynała o molestowanie. Chum informował o tym w reakcji na film braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu". 

Do Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu skierowano zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez kard. Henryka Gulbinowicza. Z kolei pełnomocnicy byłego metropolity wrocławskiego, kard. Henryka Gulbinowicza wezwali media do zaprzestania publikacji zawierających "nieprawdziwe i niepotwierdzone" informacji na temat duchownego.

Pobierz Aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:

TOK FM PREMIUM