Harry Potter jako ofiara hejtu? Tak prof. Ewa Łętowska tłumaczy uczniom, czym jest mowa nienawiści

Jak rozmawiać z uczniami o mowie nienawiści lub dyskryminacji? Tego uczą m.in. profesorowie Ewa Łętowska i Marcin Matczak. Ich lekcje są nagrywane w formie wideo i mają być dostępne w internecie. Akcja jest pomysłem Stowarzyszenia im. prof. Zbigniewa Hołdy.
Zobacz wideo

- Najważniejsze jest "kupienie" zaufania słuchaczy tak, żeby ta lekcja miała, przynajmniej częściowo, charakter rozmowy, a nie zamieniała się w monolog zadowolonego z siebie prawnika - mówi profesor Ewa Łętowska, która w ramach projektu przeprowadziła z uczniami kilka lekcji. To jedna z najbardziej znanych i doświadczonych polskich prawników, była pierwszym Rzecznikiem Praw Obywatelskich, sędzią Naczelnego Sądu Administracyjnego i Trybunału Konstytucyjnego. 

Jak dodaje prof. Łętowska, mowa nienawiści to nic innego jak "mariaż nowoczesnych środków przekazu i anonimowości, z którą się stykamy przy wykorzystaniu tych nowoczesnych środków". - Anonimowość może zapewniać bezkarność tym, którzy dla zabawy, dla manipulacji, dla chęci dokuczenia innym używają internetu w złym celu. Dzieci się oczywiście z tym stykają - zaznacza.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie.

Profesor przygotowała lekcje, w których punktem wyjścia do rozważań był znany z książek J.K. Rowling czarodziej Harry Potter.  - On nie był czarnoksiężnikiem czystej krwi. W związku z tym spotykał się z ostracyzmem, z dyskryminacją ze strony prześladujących go złych czarowników. Działania, które spotkały Harry'ego Pottera były klasycznym przykładem hejtu - podkreśla.

"Dziurka w sercu"

W lekcjach, zainicjowanych przez Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy, udział wzięli także prof. Marcin Matczak, prokurator Krzysztof Parchimowicz ze Stowarzyszenia "Lex Super Omnia" i Karolina Kędziora - prezeska Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego. Prowadzone przez nich zajęcia zostały nagrane na wideo tak, by we wrześniu z tej formy przekazu mogli skorzystać nauczyciele z różnych szkół w Polsce.

Nagrania mają być dostępne online, do nich będą też gotowe odpowiednie scenariusze lekcji. Wszystko po to, aby pomóc nauczycielom rozmawiać z młodymi ludźmi o hejcie i walce z nim.

- Priorytetem naszego stowarzyszenia są działania edukacyjne. Ale nie ukrywam, że nagrywanie lekcji było odpowiedzią na apel m.in. byłych sędziów Trybunału Konstytucyjnego, którzy po zabójstwie Pawła Adamowicza zgłosili gotowość do edukowania społeczeństwa w zakresie mowy nienawiści. My jako stowarzyszenie od razu podłapaliśmy ten pomysł i chcieliśmy go wykorzystać - tłumaczy Sylwia Gregorczyk-Abram z zarządu stowarzyszenia.

Mecenas Karolina Kędziora prowadziła lekcję z małymi dziećmi. W trakcie rozmowy o mowie nienawiści jedna z uczennic zaznaczyła rezolutnie, że "słowem można zrobić dziurkę w sercu". - Tak zdefiniowała problem. Bardzo obrazowo i wprost, tak jak robią to młodsze dzieci - mówi mecenas Gregorczyk-Abram.

Lekcje wideo mają być kolejnym narzędziem dla nauczycieli przygotowanym przez Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy. Wcześniej organizowane były m.in. Tygodnie Konstytucyjne, w ramach których organizowano lekcje  w szkołach. Tygodnie mają być zresztą kontynuowane - najbliższy już jesienią, też poświęcony tematyce mowy nienawiści.

TOK FM PREMIUM