Prokuratura zmienia zdanie ws. Arkadiusza Kraski. Uniewinnienie pod znakiem zapytania

Uniewinnienie przez Sąd Najwyższy Arkadiusza Kraski stanęło pod znakiem zapytania. Być może jego proces rozpocznie się na nowo.
Zobacz wideo

Prokuratura Regionalna w Szczecinie, która domagała się wznowienia postępowania i uniewinnienia A. Kraski, zmieniła swoje stanowisko. 

Do Sądu Najwyższego wpłynął właśnie wniosek, aby sprawa podwójnego zabójstwa sprzed dwudziestu lat wróciła na wokandę.

O sprawie Arkadiusza Kraski jako pierwszy informował portal Onet.pl. Mężczyzna został skazany na dożywocie za podwójne morderstwo. Miał działać na zlecenie mafii. 

O jego uwolnienie walczyli bliscy, a nawet matka jednej z ofiar. Po blisko 20 latach odsiadywania wyroku śledczy zebrali dowody, które świadczą o tym, że to nie Kraska pociągał za spust. 

Prowadzący sprawę skierował do Sądu Najwyższego wniosek o wszczęcie prawomocnie zakończonego postępowania. Jednocześnie we wniosku tym zawarto wniosek o uniewinnienie Arkadiusza Kraski od zarzutu zabójstwa.

Na początku maja tego roku Kraska wyszedł na wolność. Jeżeli sprawa wróci na wokandę, Arkadiusz Kraska nadal będzie miał status podejrzanego.

Sprawa Arkadiusza Kraski

Przypomnijmy: Sprawa Kraski była szeroko opisywana w mediach. Mężczyzna 7 marca 2001 r. został skazany przez Sąd Okręgowy w Szczecinie na dożywocie za przypisane mu podwójne zabójstwo w Szczecinie we wrześniu 1999 r. Wyrok ten utrzymał 3 lipca 2001 r. Sąd Apelacyjny w Poznaniu.

Jak pisały media, do zabójstwa w 1999 r. doszło na tle porachunków między grupami przestępczymi - od ran postrzałowych w pobliżu jednej ze szczecińskich stacji benzynowych zginęli Marek C. i Robert S.

Wniosek o wznowienie sprawy i uniewinnienie Kraski złożyła Prokuratura Regionalna w Szczecinie. Według mediów, we wniosku tym wskazywano, że podczas śledztwa mogło dojść do popełnienia przestępstwa m.in. preparowania dowodów i mataczenia - co wpłynęło na orzeczenie sądu.

Sąd Najwyższy 6 maja br. wstrzymał wykonywanie kary wobec Arkadiusza Kraski. Mężczyzna po 18 latach wyszedł na wolność, aby oczekiwać na rozstrzygnięcie wniosku o wznowienie jego postępowania i uniewinnienie.

O wstrzymanie wykonania prawomocnego wyroku w tej sprawie wnieśli 12 kwietnia br. obrońca skazanego i prokurator. Było to skutkiem wniesionego wcześniej - 7 marca br. - wniosku prokuratora o wznowienie postępowania i uniewinnienie skazanego od przypisanych mu czynów.

DOSTĘP PREMIUM