Jest porozumienie ws. podwyżek dla pracowników sądów i prokuratur. "W sobotę pakujemy miasteczko namiotowe"

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników sądów i prokuratur średnio o 450 złotych brutto od października 2019 roku oraz o kolejne 450 zł od stycznia 2020 roku - przewiduje podpisane w czwartek wieczorem porozumienie miedzy protestującymi związkowcami a resortem sprawiedliwości.
Zobacz wideo

Jak dowiedziała się Polska Agencja Prasowa, podwyżkami mają zostać objęci asystenci, urzędnicy, inni pracownicy, kuratorzy oraz specjaliści OZSS. - Podpisanie porozumienia kończy nasz protest. Oznacza to, że w sobotę pakujemy miasteczko namiotowe - powiedziała PAP szefowa "Solidarności" pracowników sądownictwa Edyty Odyjas.

Protest trwał od 7 maja. Pracownicy sądów i prokuratur - na zmianę, przez 24 godziny na dobę - demonstrowali przed siedzibą Ministerstwa Sprawiedliwości, w rozbitym tam miasteczku namiotowym.

Przypomnijmy, początkowo protestujący domagali się m.in. podwyżek wynagrodzeń o 650 zł w tym roku i o 500 zł w kolejnym. Związkowcy postulowali też przyjęcie jeszcze przed wyborami parlamentarnymi ustawy, która systemowo ureguluje warunki pracy w sądach i prokuraturze. W czerwcu resort sprawiedliwości przekazał związkowcom projekt ustawy w tej sprawie.

Koniec protestu, jest porozumienie

"Informujemy, że dzisiaj [czwartek, 4 lipca] po godzinie 19 zostało podpisane porozumienie pomiędzy Ministrem Sprawiedliwości Prokuratorem Generalnym reprezentowanym przez  Michała Wójcika -  Sekretarza Stanu - a przedstawicielami Sztabu Protestacyjnego Miasteczka Pracowników Sądów i Prokuratury" - przekazał PAP sztab protestacyjny.

Ustalono, że pierwsza podwyżka wyniesie średnio 450 zł brutto (na etat) i będzie wypłacona od października 2019 roku. Druga zaś będzie wypłacona od stycznia 2020 roku, również w kwocie 450 zł brutto na etat.

W rozmowie z PAP wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik pozytywnie ocenił podpisane w czwartek porozumienie.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM