"Zaczynamy od siebie". Jak Warszawa będzie walczyła z kryzysem klimatycznym?

- Ta strategia będzie naszym punktem wyjścia. Ona musi być ogólna, żeby obudować ją programami wykonawczymi. Ta strategia posłuży nam do tego, by każda jednostka miejska spojrzała na swoją działalność przez klimatyczną soczewkę - mówił w TOK FM radny Marek Szolc.
Zobacz wideo

Warszawscy radni przyjęli w czwartek Strategię adaptacji do zmian klimatu do roku 2030 z perspektywą do 2050. Dokument jest odpowiedzią na zmiany klimatyczne, które - jak mówił w środę na konferencji prezydent Rafał Trzaskowski - warszawiacy odczuwają na własnej skórze.

Przyjęty program mówi m.in. o konieczności inwestowania w zieleń, zbiorniki magazynujące wodę i odnawialne źródła energii. Wspomina o tym, aby zabezpieczać drzewa i infrastrukturę przed gwałtownymi wichurami, o przeglądzie inwestycji pod kątem zmian klimatu, zadbaniu o wały powodziowe i tzw. wyspy ciepła.

Dokument liczy nieco ponad 50 stron i jest dość ogólny - nie zawiera konkretnych rozwiązań ws. tego, co kiedy i za ile Warszawa zrobi, aby ograniczać skutki kryzysu. A ten, jak mówią analizy zawarte w strategii, będzie się objawiał ogromnymi upałami, powodziami, suszami z brakiem wody i nawalnymi deszczami. 

- Ta strategia będzie naszym punktem wyjścia. Ona musi być ogólna, żeby obudować ją programami wykonawczymi. Ta strategia posłuży nam do tego, by każda jednostka miejska spojrzała na swoją działalność przez klimatyczną soczewkę - mówił w TOK FM radny Marek Szolc, inicjator stworzenia strategii dla stolicy. 

 - Miejskie szpitale będą mogły zastanowić się, jak zmienić swoje oddziały, żeby mogły przyjąć więcej osób z udarem cieplnym. Miejskie jednostki zajmujące się remontem dróg będą mogły sprawdzić, jak przeprojektować ulice, żeby wytrzymywały intensywne upały - wymieniał. 

Nad wdrażaniem strategii będzie czuwało nowo powołane biuro ds. klimatu, którym kieruje Justyna Glusman. Będzie odpowiedzialne za przełożenie założeń na działania w konkretnych obszarach działalności miejskiej.

Prowadząca audycję Agata Kowalska przypomniała niedawną wypowiedź Rafała Trzaskowskiego. Prezydent Warszawy pytany o ograniczenie liczby samochodów wjeżdżających do stolicy, stwierdził, że to nie jest priorytetowe zadanie. 

- Jeżeli chodzi o mobilność, mamy bardzo trudną dyskusję do przeprowadzenia. Pierwszym elementem naszych działań w zakresie mobilności będzie reforma polityki parkingowej. To jest już zapowiedziane. Naszym pierwszym priorytetem będzie doprowadzenie do sytuacji, aby takie dzielnice jak Ochota czy Wola przestały być parkingami dla osób dojeżdżających spoza Warszawy czy z innych dzielnic, a potem przesiadających się do transportu publicznego. Będziemy poszerzać strefę płatnego parkowania. Są też dyskusje o poszerzeniu śródmiejskiej strefy parkowania - zapowiedział Marek Szolc. 

- Prawdopodobnie w grudniu będziemy przyjmowali nowe cele redukcji emisji. Kończą się cele na 2020 rok, które zrealizowaliśmy. Warszawa obcięła swoje emisje CO2 o 20 procent. Będziemy przyjmowali nowe cele. Do 2030 roku redukcja ma wynieść 40 procent - dodał. 

Apel do władz centralnych

Przed uzgodnieniem strategii warszawscy radni przyjęli także stanowisko w sprawie ogłoszenia klimatycznego stanu wyjątkowego oraz przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu. Podkreślono w nim, że Rada m.st. Warszawy wyraża "najwyższe zaniepokojenie pogłębiającym się globalnym kryzysem klimatycznym". Wzywa też rząd do natychmiastowego zajęcia się problemem kryzysu klimatycznego. 

- Warszawa emituje co roku ok. 12 milionów ton dwutlenku węgla. Połowa tej emisji to energetyka. Przez to, że polski system energetyczny jest tak silnie uzależniony od elektrowni, które spalają węgiel, bądź też gaz, emisje z energetyki są wysokie - argumentował radny. 

- Z jednej strony zaczynamy od siebie, bo wiemy ile musi zmienić miasto. Ale bez współpracy z rządem, który ma więcej pieniędzy i więcej możliwości organizacyjnych, nie osiągniemy celu, czyli ostatecznej dekarbonizacji całej naszej gospodarki - przekonywał.

Pobierz aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

DOSTĘP PREMIUM