Dla 7 tys. uczniów w Warszawie może zabraknąć miejsc w szkołach średnich. Zalewska: Trzaskowski popełnił błąd

To samorządy są odpowiedzialne za rekrutację do szkół ponadpodstawowych - w ten sposób Anna Zalewska, była minister edukacji, odpowiada w rozmowie z reporterem TOK FM na problemy z aplikowaniem do liceów.
Zobacz wideo

W tym roku do walki o miejsca w szkołach średnich stanęło ponad 700 tysięcy uczniów - dwukrotnie więcej, niż w poprzednich latach. Tak zwany podwójny rocznik stanowi młodzież z ósmych klas szkół podstawowych i zlikwidowanych przez Annę Zalewską, byłą minister edukacji, gimnazjów. Po ogłoszeniu wyników pierwszego etapu rekrutacji, setki uczniów nie dostało się do żadnej szkoły. Wielu z nich to prymusi, z czerwonym paskiem na świadectwie i bardzo dobrze zdanym egzaminem.

Jak do tej pory, najgorsza sytuacja jest w Krakowie, gdzie do wybranych przez siebie szkół nie dostało się 2,5 tysiąca uczniów. W Olsztynie w takiej sytuacji jest około 800 absolwentów, w Elblągu - około 200. Poważne problemy są też w Lublinie.

- To są takie mechanizmy, że kilka tysięcy osób w pierwszym naborze do liceów się nie dostaje. I jednocześnie mam stały kontakt z kuratorami i ministerstwem, sytuacja jest monitorowana. Przed nami drugi i trzeci nabór, każdy będzie miał miejsce w szkole – zapewniała była minister edukacji.

Jeszcze trudniejsza sytuacja ma być w stolicy. W rekrutacji bierze udział blisko 50 tysięcy uczniów, a władze Warszawy już zapowiedziały, że może braknąć około 7 tysięcy miejsc. Według Anny Zalewskiej to prezydent stolicy odpowiedzialny jest za taką sytuację. - Współczuje rodzicom i uczniom w Warszawie. Pan prezydent Rafał Trzaskowski popełnił ogromny błąd pozwalając na to, żeby zupełnie inaczej niż w całej Polsce, każdy mógł dokonać dowolnego wyboru. Dlatego doszło do chaosu i zamieszania. Dlatego, że jedno dziecko może złożyć do kilkudziesięciu szkół swoje papiery - powiedziała świeżo upieczona europosłanka.

Do tych słów odniósł się już warszawski ratusz, który określił je jako "bezczelne kłamstwo". CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Wyniki rekrutacji w Warszawie będą znane 16 lipca.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM