Rusza wypłata pieniędzy dla nauczycieli, którzy wzięli udział w strajku. O wsparcie poprosiło ponad 30 tys. osób

Pieniądze ze społecznego funduszu strajkowego dzisiaj zaczną płynąć do nauczycieli. Na koncie zebrano ponad 8,5 mln złotych. Środków nie starczy dla wszystkich potrzebujących.
Zobacz wideo

Zebrane środki trafią do około 17 tysięcy nauczycieli, którzy wzięli udział w wiosennym proteście. Potrzebujących jest znacznie więcej. Jak informuje reporter TOK FM, o pomoc do społecznego komitetu "Wspieram nauczycieli", który tworzą m.in. prof. Maria Janion, Olga Tokarczuk, prof. Adam Strzembosz i laureat Oscara - Paweł Pawlikowski, zgłosiło się ponad 30 tys. osób.

- Zgodnie z ustaleniami, na pieniądze mogą liczyć ci, którzy w kwietniu strajkowali co najmniej dziewięć dni, ich pensje zostały przez to pomniejszone, a ich sytuacji materialna jest trudna - mówi Magdalena Kaszulanis ze Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Pamiętajmy, że ten społeczny fundusz jest dla osób, które nie są zrzeszone w związkach zawodowych - podkreśliła. 

W pierwszej kolejności pieniądze dostaną osoby o najniższych dochodach. - Najpierw zapomogi trafią do osób o dochodach poniżej 1 tys. złotych brutto na osobę w rodzinie. Następnie kolejno - do osób z dochodem do 1,5 tys. złotych; a następnie do 2 tys. brutto. Dopóki starczy pieniędzy - dodała Kaszulanis. 

Strajk nauczycieli. Wsparcie dla najbardziej potrzebujących 

Społeczny komitet, który wspiera nauczycieli, nie kończy zbiórki.

Przypomnijmy, że dzięki aukcji dzieł sztuki udało się zebrać ponad 212 tys. złotych, które mają być przeznaczone na kolonie dla dzieci nauczycieli. 

Ogólnopolski strajk nauczycieli i pracowników oświaty zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych trwał od 8 do 27 kwietnia. Uczestniczyli w nim członkowie ZNP, Forum Związków Zawodowych, część nauczycieli należących do Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność oraz nauczyciele niezrzeszeni.

Związkowcy zapowiadają, że po wakacjach strajk może być kontynuowany. 

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM