"Ze zmianami klimatu jest trochę, jak z piciem alkoholu. Na początku nie jest tak źle, ale później nieoczekiwanie robi się tragicznie"

- Włos mi się na głowie jeżył, jak podczas konwencji PiS słuchałem pana Naimskiego, który mówił, że polska energetyka będzie oparta o węgiel. Przez to niestety jest duża szansa, że nam się nie uda. Tak podgrzejemy planetę, że będzie za późno na wszystko: na ograniczenie emisji, na sadzenie lasów i tym podobne - mówił w TOK FM Adam Wajrak, dziennikarz "Gazety Wyborczej".
Zobacz wideo

W walce z katastrofą klimatyczną może nam pomóc sadzenie drzew. Jednak, jak obliczył ostatnio tygodnik "Science", żeby nasza planeta odczuła różnicę, trzeba by zalesić aż miliard hektarów terenu, czyli mniej więcej obszar równy powierzchni Stanów Zjednoczonych. - Ten miliard hektarów mógłby zaabsorbować mniej więcej 205 miliardów ton węgla atmosferycznego. To oznaczałoby, że większość nadwyżki, którą wpompowaliśmy do atmosfery, a która nie została zaabsorbowana i powoduje efekt cieplarniany - zniknęłaby. Ta nadwyżka to jest około 300 mld ton - wyjaśniał na antenie TOK FM Adam Wajrak.

Podkreślił jednak, że owe zalesianie nie powinno się odbywać w sposób, z jakim często mamy do czynienia w Polsce - że na jednym terenie sadzi się tylko jeden rodzaj drzew. Takie jednogatunkowe lasy, zdaniem dziennikarza, są bowiem złe dla bioróżnorodności i - w razie pożaru - szybciej się palą. - Więc najlepiej byłoby, gdybyśmy po prostu dali planecie zalesić się samej - wskazał Wajrak.

Przy tej okazji warto wspomnieć o deklaracji premiera Mateusza Morawieckiego, który w ostatni weekend - podczas konwencji PiS w Katowicach - zapowiedział, że w Polsce do końca roku posadzone zostanie pół miliarda drzew. Komentatorzy wskazują jednak, że obietnica szefa rządu może być trudna do zrealizowania - leśnicy do końca roku musieliby bowiem sadzić około 32 drzewa na sekundę. >> Czytaj więcej na ten temat

Wajrak o globalnym ocieplaniu: Ten szalony pociąg już zaczął jechać

Gość TOK FM zaznaczał też, że inwestowanie w zieleń i drzewa w żadnym wypadku nie zwalnia nas z obowiązku odejścia od paliw kopalnych. Zdaniem dziennikarza, należy pamiętać, że "globalne ocieplenie to nie jest coś, co ma się wydarzyć w przyszłości, ale coś, co już trwa". - Ten szalony pociąg już zaczął jechać i jedzie z coraz większą szybkością - wskazał. I podkreślił, że jeżeli nie zabierzemy się za to zalesianie bardzo szybko, to z czasem będzie ono coraz mniej efektywne - ocieplenie klimatu ogranicza bowiem miejsca, gdzie mogą rosnąć drzewa.

Gdy prowadząca audycję Karolina Głowacka zwróciła uwagę na wycinane masowo lasy tropikalne w Brazylii, Wajrak skomentował: "to jest problem, w którym teoria naukowa zderza się z polityką w praktyce". Jak dodał, tacy politycy jak Jair Bolsonaro (prezydent Brazylii) czy prezydent USA Donald Trump "kompletnie nie przejmują się" sprawami klimatu. Dziennikarz zgodził się z Karoliną Głowacką, że wycinka w Brazylii bardzo przyspieszyła i zaznaczył, że Puszcza Amazońska jest jednym z „bezpieczników planety". Jeśli więc zostanie "zderegulowana", to nie będzie nas chronić. - Jeżeli tam się zmniejszy suma opadów, to ten las będzie po prostu ginął. Już nawet nie trzeba będzie go ciąć, żeby on ograniczał swoją powierzchnię - podkreślił dziennikarz.

Wajrak o konwencji PiS: Włos mi się jeżył na głowie

Wajrak nawiązał też do polskich polityków. - W sobotę była zresztą konwencja programowa PiS, gdzie włos mi się na głowie jeżył, jak słuchałem pana Naimskiego [Piotra - pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej - red.], który mówił, że polska energetyka będzie oparta o węgiel - podkreślił gość TOK FM. - Przez to niestety jest duża szansa, że nam się nie uda. Tak podgrzejemy planetę, że będzie za późno na wszystko: na ograniczenie emisji, na sadzenie lasów i tym podobne - dopowiedział.

Dziennikarz przyznał też, że politykom w Polsce zupełnie mieszają się pojęcia smogu i klimatu. - Cała klasa polityczna tego nie klei. Uważa, że pyły zawieszone są „be”, ale czysty dwutlenek węgla już nie. Czyli możemy założyć filtry i dalej będziemy mogli spalać węgiel. No to tak nie działa - przestrzegał. I podkreślił, że aby rozumieć zmiany klimatu, potrzeba dobrze wyedukowanego społeczeństwa. I tak na przykład w krajach skandynawskich bądź w Niemczech - świadomość zmian klimatu jest duża, lecz w Brazylii, Rosji czy Polsce - już niestety niekoniecznie. Jeśli tej świadomości nie ma, politycy nie będą wprowadzać zmian w obawie przed krytycznym ich przyjęciem przez wyborców.

- Ze zmianami klimatu jest trochę, jak z piciem alkoholu. Na początku nie jest tak źle, ale później nieoczekiwanie robi się tragicznie i nie wiadomo już co z tym zrobić - wskazał obrazowo nasz gość.

Jak dodał, skutki zmian klimatu są bardzo rozłożone w czasie i nie zawsze rejestrowane przez ludzi. - Bo czy bardzo się przejmujemy z tego powodu, że zimy są coraz krótsze? Trudno nam połączyć to z faktem, że to się przekłada na suszę. Więc ja bardzo chciałbym, że społeczeństwa i politycy lepiej na to reagowali. Ale tu jestem pełen obaw - przyznał na koniec dziennikarz.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (81)
Adam Wajrak: Zmiany klimatu jak picie alkoholu. Najpierw nie jest źle, potem robi się tragicznie
Zaloguj się
 • pawel.przybylski1982

  Oceniono 8 razy 8

  Panie Wajrak.
  Ciężko wytrzymać z Pana ideologią wprost godzącą w ochronę przyrody, środowiska i prawo polskie. Dlaczego? W ostatnim tygodniu pracowałem w Białowieży, jako przedstawiciel świata nauki zajmującego się uznawaniem bazy nasiennej dla celów szeroko pojętego leśnictwa. Wie Pan tragedię Puszczy rozumiemy i nie jest to miejsce na opis dlaczego tak się stało i co w łańcuchu konsekwencji będzie czekać konkretne drzewostany w najbliższym czasie. To nie jest wróżbiarstwo, to jest wiedza i nauka, oraz doświadczenie zdobyte podczas wielu lat obserwacji ekosystemów leśnych przez pokolenia naukowców i leśników. Natomiast na przestrzeni lat cywilizacja nie spotkała się z sytuacją taką że skrajne poglądy sozologiczne (ochroniarskie) nakazują ludziom obserwować degradację przyrody. Twierdzi Pan że mamy pozwolić drzewostanom odnowić się samo, tzn. nasiona mają byś z jeszcze żyjących drzew. Po pierwsze tych drzew już prawie nie ma, po drugie zawężona zostaje skrajnie pula najcenniejszych i naturalnych genów (jak to ma się do Ustawy o ochronie przyrody i konieczności ochrony różnorodności genetycznej na poziomie także genów), po trzecie jak już coś wyrośnie to zostanie zjedzone przez zwierzęta (czy należy wystrzelać zwierzynę?). Alternatywą jest stosowanie (w drzewostanach poza rezerwatem)możliwości człowieka i systematyczne odnowienie młodym pokoleniem zamarłych populacji. Nasiona wykorzystywane są miejscowe, skład gatunkowy jest dostosowany do siedliska i maksymalnie różnorodny gatunkowo. Preferowane jest w ramach możliwości odnowienie naturalne. Natomiast Pan sugeruje że takie działanie to zbrodnia. Dochodzi już do tego rodzaju paranoi że w ramach konieczności wyższej wyrywane są posadzone drzewa, czy wyrywanie drzew jest eko.? Jako naukowiec jestem na skraju frustracji przez skrajne ideologie, które ścierają się wzajemnie i mówią że to co robią jest dla ochrony środowiska :(.

 • uthark

  Oceniono 12 razy 8

  Samoistne zalesianie - a gdzie nowobogaccy postawią sobie dom? Lasy są wycinane pod budownictwo mieszkaniowe.

 • 1pytanie

  Oceniono 10 razy 8

  PiS boi się górników z palącymi oponami pod sejmem........

 • pako19

  Oceniono 13 razy 7

  Norwegia: produkuje 313,661 baryłek ropy dziennie na głowę mieszkańca (4 miejsce na świecie tuż za Kuwejtem, Arabią Saudyjską i ZEA).

  Dodatkowo też Norwegia: Produkcja gazu ziemnego 117 200 miliardów m3 rocznie (7 miejsce na świecie).

  Tak tak Panie Wajrak, Skandynawia taka ekologiczna i świadoma w kwestii emisji CO2 w porównaniu do Polski....

 • justas32

  Oceniono 12 razy 6

  Klimat i pogoda to nie to samo - ale nie liczę że pisowscy narzekacze to zrozumieją ...

 • antypiss

  Oceniono 7 razy 5

  Planeta ma zalesić się sama? W Polsce? Pod rządami pisu? Żarty pan sobie z nas robi? 1 km od mojego domu leży 15 ściętych brzuzek. Ktoś po zarządzeniu pana Szyszki poszedł sobie do lasu i położył 15 zdrowych drzew. Leżą zeschnięte.

 • zgryz3

  Oceniono 6 razy 4

  Panie Wajrak, cenię pana zaangażowanie, ale proszę nie zmyślać w sprawie jakoby jednogatunkowych upraw leśnych. Nadleśnictwa od co najmniej 25. lat stosują uprawy mieszane. Sam na początku 90. lat tak właśnie sadziłem.

 • velobit

  Oceniono 7 razy 3

  Co do oceny PiS zgadzam się z panem Wajrakiem. Jednak jego poglądy na ekologię są anachroniczne. Nie da się zawrócić historii do czasów, gdy na terenie Polski mieszkało kilkadziesiąt tysięcy ludzi, a niemal cały obszar pokrywała prastara puszcza. Potrzebujemy drewna jako surowca. Lepiej korzystać z mebli z drewna niż z tworzyw sztucznych. Celuloza jest surowcem do produkcji papieru, a wiec i papierowych naczyń jednorazowych. Z drewnem i papierem natura sobie poradzi. Plastik jest problemem już nawet w oceanach, gdzie będzie zalegał setki lat.

 • pako19

  Oceniono 7 razy 3

  Smog, kwestie wody i sadzenie drzew to jedno ale polska odpowiada ok za 1% światowej emisji CO2. Kraje skandynawskie takie świadome w kwestii emisji? Tak, zwłąszcza Norwegia, która u siebie owszem ma czysto i ekologicznie ale pompuje w skali światowej gigantyczne ilości ropy i gazu które potem są spalane na świecie, więc Norwegia od dziesiątek lat ma jeden z większych udziałów w emisji CO2.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX