Jaka pogoda w lipcu? O upałach możemy na razie zapomnieć

Po upalnym czerwcu nad Polskę nadciągnęło ochłodzenie. Według prognoz w najbliższych dniach trudno będzie znaleźć miejsce, gdzie termometry pokażą ponad 20 stopni Celsjusza.
Zobacz wideo

Taka aura - z wiatrem i przelotnymi opadami deszczu - utrzyma się prawie do końca lipca. - W Polsce lipce bywają bardzo różne. Od mocno upalnych po takie, w których mamy obfite opady. Tegoroczny zapowiada się na taki, w którym nie doświadczymy żadnych ekstremalnych sytuacji w pogodzie - mówi TOK FM Agnieszka Głowacka z Meteo Group Polska. 

To nie najlepsza wiadomość nie tylko dla urlopowiczów, ale też dla rolników. Bo taka pogoda, mimo tego, że bez upałów, nie zatrzyma trwającej suszy. - Będziemy mieli do czynienia z okresami silnego wiatru, który przyczynia się do wysuszania podłoża, co widać po roślinach. Tych opadów nie będzie na tyle dużo, żeby przywrócić równowagę hydrologiczną - opisywała Głowacka. 

Zmiana pogody i ocieplenie spodziewane jest dopiero pod koniec miesiąca.

Ekstremalna pogoda

W tym roku pogoda daje się nam mocno we znaki. Początek wiosny upłynął nam pod znakiem suszy, w niektórych regionach kraju dochodziło nawet do burz pyłowych. Koniec maja to natomiast podtopienia i powodzie. 

Z kolei w czerwcu nad Polskę nadciągnęła fala afrykańskich upałów - 26 czerwca w Radzyniu padł rekord temperatury dla tego miesiąca w Polsce, słupki rtęci w tym mieście wskazały nieco ponad 38 stopni Celsjusza. 

DOSTĘP PREMIUM