"Kosztują niewiele, a szkodzą bardziej niż klasyczne używki". Nowe narkotyki zabiły w 2018 roku 162 osoby

Nowe narkotyki, czyli dawniej dopalacze, przyczyniły się w zeszłym roku do śmierci 162 osób. Jak oceniła Izabela Kucharska, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego, są "paskudnie szkodliwe". - Są nawet bardziej szkodliwe niż klasyczne narkotyki - mówiła w TOK FM.
Zobacz wideo

Terminem nowe narkotyki określa się produkty, w których składzie znajdują się substancje psychoaktywne oddziałujące na ośrodkowy układ nerwowy człowieka. Dawniej mówiono na nie dopalacze, jednak teraz służby chcą wyrugować to słowo ze świadomości społecznej. - Ta nazwa mogła być myląca. W brzmieniu tego słowa jest coś, co sprawia, że myślimy, iż zażywanie ich jest mniej szkodliwe, nieścigane prawem. Nic bardziej mylnego – mówiła w "Pierwszym Śniadaniu" TOK FM Izabela Kucharska, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego.

Jak podkreślała ekspertka, substancje te są "paskudnie szkodliwe". - Są nawet bardziej szkodliwe niż klasyczne narkotyki. Są zanieczyszczone różnymi środkami chemicznymi, na przykład z przemysłu gumowego czy nawozowego. Dodanie takich substancji do nowego narkotyku sprawia, że po zażyciu nie wiemy, co się stanie z naszym organizmem. Do tego kosztują tak niewiele, że ludzie używają ich w zamian innych substancji psychoaktywnych – opowiadała Kucharska.

Nowe narkotyki. 162 przypadki śmierci

Polskie laboratoria, które badają nowe narkotyki, wyodrębniły ponad 100 związków chemicznych w nich zawartych. Sprzedawane są m.in. pod postacią proszków, tabletek, roztworów, ale także np. mieszanek ziołowych do palenia. - Najpowszechniejsze to pochodne marihuany; syntetyczne katynony, które swoim działaniem przypominają LSD oraz fentanyle – czyli środki bardziej przeciwbólowe i wyciszające – wymieniała  zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego.

W raporcie GIS "Nowe narkotyki w Polsce 2017-18" podano, że w ubiegłym roku zanotowano 4260 przypadków interwencji medycznych, związanych z zatruciem lub podejrzeniem zatrucia nowymi substancjami psychoaktywnymi i środkami zastępczymi (tak łącznie w opracowaniu określane są nowe narkotyki). Środki te przyczyniły się do zgonu 162 osób. 

Największa liczba zgłoszeń pochodziła z województw śląskiego (1117) i łódzkiego (1094), a także mazowieckiego – 304. Stanowiły one 59 proc. wszystkich zgłoszeń w kraju. Najmniej przypadków zatruć nowymi narkotykami odnotowano w województwach: opolskim(16), podkarpackim (52), podlaskim (52). 

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

TOK FM PREMIUM