"Kosztują niewiele, a szkodzą bardziej niż klasyczne używki". Nowe narkotyki zabiły w 2018 roku 162 osoby
Terminem nowe narkotyki określa się produkty, w których składzie znajdują się substancje psychoaktywne oddziałujące na ośrodkowy układ nerwowy człowieka. Dawniej mówiono na nie dopalacze, jednak teraz służby chcą wyrugować to słowo ze świadomości społecznej. - Ta nazwa mogła być myląca. W brzmieniu tego słowa jest coś, co sprawia, że myślimy, iż zażywanie ich jest mniej szkodliwe, nieścigane prawem. Nic bardziej mylnego – mówiła w "Pierwszym Śniadaniu" TOK FM Izabela Kucharska, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego.
Jak podkreślała ekspertka, substancje te są "paskudnie szkodliwe". - Są nawet bardziej szkodliwe niż klasyczne narkotyki. Są zanieczyszczone różnymi środkami chemicznymi, na przykład z przemysłu gumowego czy nawozowego. Dodanie takich substancji do nowego narkotyku sprawia, że po zażyciu nie wiemy, co się stanie z naszym organizmem. Do tego kosztują tak niewiele, że ludzie używają ich w zamian innych substancji psychoaktywnych – opowiadała Kucharska.
Nowe narkotyki. 162 przypadki śmierci
Polskie laboratoria, które badają nowe narkotyki, wyodrębniły ponad 100 związków chemicznych w nich zawartych. Sprzedawane są m.in. pod postacią proszków, tabletek, roztworów, ale także np. mieszanek ziołowych do palenia. - Najpowszechniejsze to pochodne marihuany; syntetyczne katynony, które swoim działaniem przypominają LSD oraz fentanyle – czyli środki bardziej przeciwbólowe i wyciszające – wymieniała zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego.
W raporcie GIS "Nowe narkotyki w Polsce 2017-18" podano, że w ubiegłym roku zanotowano 4260 przypadków interwencji medycznych, związanych z zatruciem lub podejrzeniem zatrucia nowymi substancjami psychoaktywnymi i środkami zastępczymi (tak łącznie w opracowaniu określane są nowe narkotyki). Środki te przyczyniły się do zgonu 162 osób.
Największa liczba zgłoszeń pochodziła z województw śląskiego (1117) i łódzkiego (1094), a także mazowieckiego 304. Stanowiły one 59 proc. wszystkich zgłoszeń w kraju. Najmniej przypadków zatruć nowymi narkotykami odnotowano w województwach: opolskim(16), podkarpackim (52), podlaskim (52).
-
Po co PiS walczy z Trzaskowskim? "Boją się, że Tusk powtórzy wariant Kaczyńskiego"
-
Czy Jan Paweł II jest odpowiedzialny za ukrywanie molestowania seksualnego wśród kleru? [Sondaż dla TOK FM i OKO.press]
-
"Nierozerwalne małżeństwa" Mentzena. Bodnar o promowaniu "poglądów sprzecznych z prawami człowieka"
-
Thermomix - kuchenna fanaberia dla bogatych czy przydatny gadżet? "Myślałam, że to ściema"
-
We Francji "wiatr sprzyja radykałom". Macron tylko zaciera ręce. "Rząd na to liczy"
- Czy istnieje "piękna śmierć" i co w slangu medycznym oznacza "bilet do nieba"? [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- Prokuratura żąda aresztu domowego dla przełożonego Ławry Peczerskiej
- Amerykanie: Xi Jinping nie poparł putinowskiej antyzachodniej koncepcji polityki zagranicznej
- 31-latka z Jarocina wyłudziła ponad 16 tys. zł. Wpadła przez brak jednej drobnej opłaty
- Papież Franciszek opuścił szpital i wrócił do Watykanu. Wręczył policjantom nietypowy prezent