Sąd Najwyższy odroczył posiedzenie ws. Arkadiusza Kraski. Ostro skrytykował prokuraturę

Sąd Najwyższy zobowiązał prokuraturę do przedstawienia w ciągu miesiąca "jednolitego i wewnętrznie niesprzecznego" stanowiska, co do nowych faktów lub dowodów ws. Arkadiusza Kraski. Tym samym SN odroczył sprawę wznowienia postępowania wobec skazanego 18 lat temu na dożywocie Kraski.
Zobacz wideo

Wniosek o wznowienie sprawy i - pierwotnie - uniewinnienie Kraski złożyła w marcu Prokuratura Regionalna w Szczecinie. Na początku lipca do SN wpłynęło kolejne pismo prokuratury, w którym zmieniono wniosek ws. Kraski i zwrócono się o wznowienie sprawy oraz przekazanie jej następnie sądowi I instancji do ponownego rozpoznania zamiast uniewinnienia.

- Składanie w SN w terminie tygodnia przed wyznaczonym posiedzeniem pism i to o takiej treści, jest co najmniej niestosowne i zaskakujące oraz skutkujące powstaniem wątpliwości, które w trybie procesowym muszą zostać wyjaśnione - powiedziała w uzasadnieniu wtorkowej decyzji SN sędzia Barbara Skoczkowska.

Jak dodała "to powinnością prokuratora w zakresie zainicjowanego przez niego nadzwyczajnego postępowania jest, aby przedstawiona finalnie argumentacja prawna oparta na kategorycznych wnioskach co do faktów i dowodów (...) była merytorycznie i logicznie spójna".

Po przedstawieniu dodatkowego stanowiska przez prokuraturę odnieść do niego pisemnie będzie mógł się obrońca Kraski. Dopiero potem SN wyznaczy kolejny termin posiedzenia.

Sprawa Kraski

Arkadiusz Kraska w 2001 roku został skazany na dożywocie, za podwójne zabójstwo, którego dokonano w  Szczecinie 8 września 1999 roku. W sumie pochodzący ze Szczecina mężczyzna spędził najpierw w areszcie, a potem w więzieniu ponad 19 lat. W 2019 roku śledczy uznali, że Kraska nie jest winny podwójnego morderstwa, za które został skazany. Jak wynikało z publikacji medialnych, w czasie śledztwa policjanci mieli dopuścić się mataczenia.

W maju mężczyzna - po tym, jak prokuratura złożyła wniosek o jego uniewinnienie - wyszedł na wolność. 

DOSTĘP PREMIUM