Białystok. W dniu Marszu Równości marszałek chce zorganizować piknik rodzinny pod patronatem arcybiskupa

Marszałek województwa podlaskiego chce zablokować pierwszy w Białymstoku Marsz Równości piknikiem rodzinnym zorganizowanym na Rynku Kościuszki, gdzie przechodzić ma też parada. Na imprezę zaprosił już nawet wiernych miejscowy arcybiskup.
Zobacz wideo

Pierwszy w historii Białegostoku Marsz Równości ma się odbyć w sobotę 20 lipca. Anna Kowalska z białostockiego urzędu miasta informuje, że do ratusza wpłynął wniosek marszałka województwa w sprawie zorganizowania - w tym samym dniu - pikniku rodzinnego. Impreza miałaby się odbyć na Rynku Kościuszki, którędy będzie przechodzić też parada. 

Jak podawały lokalne media, piknik miałby się odbyć pod patronatem arcybiskupa Tadeusza Wojdy.

W rozmowie z reporterem TOK FM urzędniczka podkreśla jednak, że z wnioskiem marszałka jest pewien formalny problem. - Zgodnie z przepisami, taki wniosek powinien zostać złożony do urzędu miejskiego co najmniej 30 dni przed planowanym wydarzeniem. Natomiast wniosek ten wpłynął do nas 2 lipca - informuje Anna Kowalska.

Wiele wskazuje więc na to, że prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wniosku marszałka nawet nie rozpatrzy.

Rzeczniczka marszałka: Wniosek powinien być rozpatrzony

Sam marszałek Artur Kosicki (PiS) sprawy na razie oficjalnie nie komentuje. Jego rzeczniczka Izabela Smaczna-Jórczykowska mówi natomiast krótko: "Nasze biuro prawne uważa, że niezależnie od terminu wpłynięcia wniosku, powinien on zostać rozpatrzony przez prezydenta Białegostoku".

Miasto proponuje marszałkowi inny teren na piknik rodzinny, na przykład w położonym tuż obok Rynku Kościuszki parku Planty.

Kilkadziesiąt wniosków

Jak informowaliśmy w TOK FM, przeciwnicy Marszu Równości zgłosili do ratusza ponad 40 wniosków ws. organizacji innych imprez i zgromadzeń - między innymi marszu w obronie disco polo czy też obchodów rocznicy wybuchu na torpedowcu Kaszub. W przypadku niektórych imprez - ich trasy pokrywają się z trasą marszu równości, na co prawo nie pozwala. Miasto próbuje znaleźć jakiś kompromis. Jeśli się nie uda, decydujący będzie termin zgłoszenia. A tu wygrywa Marsz Równości.

Prezydent Tadeusz Truskolaski już zapowiedział, że nie zakaże pierwszego w Białymstoku Marszu Równości. Równocześnie jednak odmówił patronatu nad imprezą. 

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

DOSTĘP PREMIUM