Park Śląski: ponad 1300 drzew do wycinki. Deweloper chce wybudować pawilony handlowe. Mieszkańcy protestują

Społecznicy walczą o uratowanie drzew na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie, gdzie deweloper planuje wybudować pawilony handlowe. Miasto już wydało zgodę na wycinkę ponad 1300 drzew.
Zobacz wideo

Chodzi o działki w Parku Śląskim, w którym dawniej działał Ośrodek Postępu Technicznego. Teren jest prywatny - w 2017 roku został kupiony od Skarbu Państwa przez dewelopera, firmę Green Park Silesia. Nowy właściciel od dawna ubiegał się o wycinkę drzew, ze względu na planowaną tam inwestycję. Pod topór ma pójść dokładnie 1327 drzew.

Urzędnicy tłumaczą się z pozwolenia

Po trwającej trzy miesiące weryfikacji wniosku, prezydent Chorzowa Andrzej Kotala wydał pozwolenie na wycinkę. Jego urzędnicy przekonują, że nie miał podstaw prawnych do tego, aby jej zakazać. Podkreślają, że - po pierwsze - teren jest prywatny, a - po drugie - objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który zakłada w tym miejscu "usługi, handel i wystawiennictwo".

"Biorąc pod uwagę przepisy o prawie własności, urząd staje się de facto notariuszem w tego typu sprawie. Gdy dokumentacja jest kompletna i nie koliduje z MPZP jedyną możliwą decyzją jest wydanie pozwolenia na wycinkę" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym na oficjalnym profilu miasta Chorzowa na Facebooku.

Władze podkreślają jednocześnie, że zgoda na wycinkę zakłada nakaz nasadzeń zastępczych w takiej samej liczbie.

Mieszkańcy walczą o drzewa

Mieszkańców to nie przekonuje. Elżbieta Mądry, przewodnicząca Stowarzyszenia Nasz Park, napisała list z prośbą o interwencję do wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka i do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. - Działka powinna zostać zamieniona. Może trzeba będzie zapłacić jakieś odszkodowanie (…) Ale niech inwestor zbuduje osiedle w miejscu, gdzie nie trzeba będzie wyciąć tylu drzew - mówi reporterowi TOK FM.

Głos zabrał też Sejmik Województwa Śląskiego. "Z uwagi na wyjątkową rolę Parku powinien on być przedmiotem szczególnej ochrony, co uwzględniać muszą wszystkie podmioty i instytucje publiczne z terenu województwa. Szczególna rola przypada w tym zakresie jednostkom samorządu terytorialnego, na terenie których położony jest Park Śląski oraz sąsiadującym samorządom" - napisano w apelu.

Wnioski i apele mogą jednak okazać się nieskuteczne. Decyzja miasta Chorzów, która pozwala na wycięcie ponad 1300 drzew, dziś stanie się prawomocna.

Park Śląski ma łącznie 535 hektarów. Jest jednym z największych parków śródmiejskich w Europie. Każdego roku odwiedza go około 3 mln gości. 

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (105)
Park Śląski: ponad 1300 drzew do wycinki. Deweloper chce wybudować pawilony handlowe
Zaloguj się
 • 2majtek1

  Oceniono 25 razy 23

  Niech tnie , Morawiecki posadzi zaraz pół miliarda następnych .

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 18 razy 16

  Nikt nie będzie wmawiał że czarny Śląsk nie potrzebuje zielonych drzew, świeżego powietrza. Czarne było czarne i ma pozostać czarne i szare..

 • jaja-kaczora

  Oceniono 13 razy 11

  WYTNIEMY I ZATRUJEMY WSZYSKO1 Nasze mozgi i nasze dzieci tez! POLAK POTRAFI! Bo Radio Maryja mu podpowiedzialo!

 • moriach

  Oceniono 10 razy 8

  Co to za MPZP, który na środku parku lokalizuje usługi, handel i wystawiennictwo?? A skoro pod topór ma iść ponad 1300 drzew to zakładam, że nie będą to budki z lodami czy informacja turystyczna, tylko raczej centrum handlowe.

  Teraz to już nie ma nad czym płakać, poza głupota rządzących Chorzowem, że taki bubel popełnili.

 • atezagbis

  Oceniono 6 razy 6

  GREEN PARK SILESIA wycina 1327 drzew. Jaki GREEN taka wycinka. A to słowo PARK to do czego się odnosi?

 • fctheduck

  Oceniono 14 razy 6

  No to super, dalej głosujcie na pisiorów, tępe pały, to będziecie mieszkać na wybetonowanym wysypisku śmieci i wdychać syf z elekologicznych węglowych elektrowni.

 • cezaryk

  Oceniono 6 razy 6

  Deweloper powinien zwrócić się do ministra środowiska. A może tam jest jakiś kornik? A może fajna gąsieniczka?
  Się zrobi, się wytnie i bez kosztów będzie.

 • jarek_na_smietniku

  Oceniono 10 razy 6

  Dobre to :D
  Zrobić z Parku Śląskiego jakiś Park Handlowy :D

  W Warszawie deweloperzy mają cały czas zakusy na lotnisko bemowskie i "argumentują" to tym, że "samoloty przeszkadzają mieszkańcom" :D

 • gazetatodno

  Oceniono 5 razy 5

  Bandyci

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX