Park Śląski: ponad 1300 drzew do wycinki. Deweloper chce wybudować pawilony handlowe. Mieszkańcy protestują

Społecznicy walczą o uratowanie drzew na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie, gdzie deweloper planuje wybudować pawilony handlowe. Miasto już wydało zgodę na wycinkę ponad 1300 drzew.
Zobacz wideo

Chodzi o działki w Parku Śląskim, w którym dawniej działał Ośrodek Postępu Technicznego. Teren jest prywatny - w 2017 roku został kupiony od Skarbu Państwa przez dewelopera, firmę Green Park Silesia. Nowy właściciel od dawna ubiegał się o wycinkę drzew, ze względu na planowaną tam inwestycję. Pod topór ma pójść dokładnie 1327 drzew.

Urzędnicy tłumaczą się z pozwolenia

Po trwającej trzy miesiące weryfikacji wniosku, prezydent Chorzowa Andrzej Kotala wydał pozwolenie na wycinkę. Jego urzędnicy przekonują, że nie miał podstaw prawnych do tego, aby jej zakazać. Podkreślają, że - po pierwsze - teren jest prywatny, a - po drugie - objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który zakłada w tym miejscu "usługi, handel i wystawiennictwo".

"Biorąc pod uwagę przepisy o prawie własności, urząd staje się de facto notariuszem w tego typu sprawie. Gdy dokumentacja jest kompletna i nie koliduje z MPZP jedyną możliwą decyzją jest wydanie pozwolenia na wycinkę" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym na oficjalnym profilu miasta Chorzowa na Facebooku.

Władze podkreślają jednocześnie, że zgoda na wycinkę zakłada nakaz nasadzeń zastępczych w takiej samej liczbie.

Mieszkańcy walczą o drzewa

Mieszkańców to nie przekonuje. Elżbieta Mądry, przewodnicząca Stowarzyszenia Nasz Park, napisała list z prośbą o interwencję do wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka i do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. - Działka powinna zostać zamieniona. Może trzeba będzie zapłacić jakieś odszkodowanie (…) Ale niech inwestor zbuduje osiedle w miejscu, gdzie nie trzeba będzie wyciąć tylu drzew - mówi reporterowi TOK FM.

Głos zabrał też Sejmik Województwa Śląskiego. "Z uwagi na wyjątkową rolę Parku powinien on być przedmiotem szczególnej ochrony, co uwzględniać muszą wszystkie podmioty i instytucje publiczne z terenu województwa. Szczególna rola przypada w tym zakresie jednostkom samorządu terytorialnego, na terenie których położony jest Park Śląski oraz sąsiadującym samorządom" - napisano w apelu.

Wnioski i apele mogą jednak okazać się nieskuteczne. Decyzja miasta Chorzów, która pozwala na wycięcie ponad 1300 drzew, dziś stanie się prawomocna.

Park Śląski ma łącznie 535 hektarów. Jest jednym z największych parków śródmiejskich w Europie. Każdego roku odwiedza go około 3 mln gości. 

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

TOK FM PREMIUM