Minister zdrowia uspokaja: Leki zostały już dostarczone do hurtowni

- W ciągu kilku dni brakujące leki trafią do aptek, pierwsze partie mogą się w nich znaleźć jeszcze dziś - to obietnica szefa resortu zdrowia Łukasza Szumowskiego, który zapewnia, że medykamenty są już w polskich hurtowniach.
Zobacz wideo

Jak informował na czwartkowej konferencji minister Szumowski, leki dojechały do hurtowni. Konieczne jest jeszcze ich wprowadzenie do obrotu i rozwiezienie do aptek. Szef resortu zdrowia nie jest pewien, czy do Polski dotarły już wszystkie lekarstwa, ale wylicza, którzy pacjenci nie powinni mieć już problemów z zakupami.

- To pacjenci z chorobami tarczycy, z diabetologią i z chorobami płuc - powiedział. Zapewnił, że zapasy są zrobione "na kilka miesięcy".

Szumowski przypomniał też, że w poniedziałek (15 lipca) uruchomiona zostanie infolinia (800-190-590), dzięki której pacjenci otrzymają informacje o dostępności leków. - Aktualizacja informacji o leków na infolinii będzie nie raz dziennie, ale bardzo często - zapewnił.

Według ministra problem z dostępnością leków występował w całej Europie i wiązał się m.in. z problemami z produkcją substancji czynnej w Chinach, a także z działaniem mafii lekowej.

Szef GIS zapewnia: szczepionek nie brakuje

Jednocześnie Główny Inspektor Sanitarny zdementował w czwartek informacje części mediów o brakach w zapasach szczepionek. - Program szczepień ochronnych u dzieci jest w pełni realizowany. Mamy odpowiednie zapasy magazynowe szczepionek. Mamy także wiedzę o pełnej dostępności do szczepień zalecanych - stwierdził szef GIS Jarosław Pinkas.

Jak informowali na początku tygodnia aptekarze, problem brakujących leków pojawił się około dwa miesiące temu, ale w ostatnim czasie nasilił się. We wtorek Naczelna Rada Aptekarska napisała list otwarty do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o interwencję. Podkreślono w nim, że brakuje około 500 różnych lekarstw, a sytuacja pogarsza się z dnia na dzień.

Problem dotyczył m.in. chorych na cukrzycę, nadciśnienie, choroby serca czy tarczycę.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

DOSTĘP PREMIUM