Dlaczego tysiące uczniów zostało na lodzie? Dziennikarka rozwiewa mity na temat rekrutacji w szkołach

Uczniowie, którzy dostali się do szkół za pierwszym razem nie blokują miejsc w kilku szkołach - tłumaczy Justyna Suchecka w swoim facebookowym wpisie.
Zobacz wideo

W tym roku do walki o miejsca w szkołach średnich stanęło ponad 700 tysięcy uczniów - dwukrotnie więcej, niż w poprzednich latach. Tak zwany podwójny rocznik stanowi młodzież z ósmych klas szkół podstawowych i zlikwidowanych przez Annę Zalewską, byłą minister edukacji, gimnazjów. Po ogłoszeniu wyników pierwszego etapu rekrutacji, okazało się, że tysiące uczniów nie dostało się do żadnej szkoły.

W Szczecinie do wybranej szkoły nie dostało się blisko 900 nastolatków, w Krakowie 2,5 tysiąca., w Gdańsku i Rzeszowie  ponad 1,2 tysiąca, w Olsztynie 800 osób, w Lublinie 600 osób, a w Elblągu 200 nastolatków. 

Na temat przyczyn takiej sytuacji pojawiło się wiele nieporozumień. Postanowiła je rozwiać Justyna Suchecka, dziennikarka, która przez wiele lat zajmowała się tematem edukacji w “Gazecie Wyborczej”. 

W swoim facebookowym wpisie wytłumaczyła, że uczniowie, którzy dostali się do szkół za pierwszym razem nie blokują miejsc w kilku szkołach. System został skonstruowany tak, żeby każdy uczeń był przypisany do szkoły, którą określił jako priorytetową.  

Justyna Suchecka wytłumaczyła też, na jakiej zasadzie zwolni się część miejsc. Uczniowie, którzy nie dostali się nigdzie za pierwszym razem, będą w drugim etapie rywalizowali o miejsca. 

-To zwykle licea przy zespołach szkół zawodowych, często takie, które od lat nie miały naboru. Pierwsze etapy rekrutacji pokazują, że wolne miejsca zostały jednak głównie w szkołach branżowych - pisze dziennikarka.

Na koniec Justyna Suchecka zwróciła się do osób, które krytykują uczniów za to, że aplikowali do najlepszych szkół. 

- Czytam w mediach społecznościowych złośliwe komentarze pod adresem nastolatków i ich rodziców: że walka o miejsce w prestiżowym liceum do snobizm, że można się uczyć w małym mieście i nie trzeba jechać do Warszawy (tutaj aplikuje ok. 18 tys. nastolatków spoza stolicy), że "za moich czasów" szło się do branżówek i NIKT NIE NARZEKAŁ. Rzecz w tym, że ani nie jesteśmy za "państwa czasów", ani to nie Wy macie prawo decydować o tym, co byłoby najlepsze dla tych nastolatków - napisała. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (8)
Dlaczego tysiące uczniów zostało na lodzie? Dziennikarka rozwiewa mity na temat rekrutacji w szkołach
Zaloguj się
 • Rafal Leny

  Oceniono 9 razy 9

  To nie samorządy zrobiły tą dziadowską reformę tylko zawsze uśmiechnięta minister. Skoro już wszystko zabrane to trzeba zwalić winę na innych. Precz z pis

 • pocomiwaszekonto

  Oceniono 7 razy 7

  Wracamy do czasów z "przewodnią klasą robotniczą", do czasów gdzie wykształciuchy były wrogiem klasy robotniczo chłopskiej.
  W końcu ciemny lud to kupi.

 • marudna.maruda

  Oceniono 6 razy 6

  Winni za bałagan odnalezieni- to opozycja, samorządy (te, w ktorych PiS nie rządzi) i ś,p. Adamowicz. A uczyć się można przecież także w domu, niekoniecznie w dobrej szkole. Dziatwa z Warszawy może dojeżdżać na przykład do Chełma czy Stalowej Woli- tam samorząd dobry, ma wolne miejsca.
  Pytanie- ile nowych klas można utworzyć w przeciętnym liceum, bez wydłużania czasu zajęć dziennie, po powróceniu religii tam, gdzie jej miejsce?

 • ojabol

  Oceniono 2 razy 2

  mam gdzies uklady partyjne ale jak widac w Polsce Polak Polakowi wrogiem i tam gdzie PiS to miejca sa a tam gdzie PO to nie ma, Jakby na zlosc, tylko ze cierpi na tym mlodziez ktora od mlodosci widzi co sie dieje i bedzie tak samo robic zamieszanie jakie teraz zastala. To jest kompromitacja glupich politycznych kolkow siedzacych w lawach i pierdzacych w nie za grube uposazenie.

 • rbik53

  Oceniono 1 raz 1

  .
  …....w Rzeszowie 1,2 tysiąca? - niech dalej głosują na PiS.
  .

 • tomaselli

  Oceniono 14 razy -14

  O ile sie nie myle to za edukacje odpowiedzialne sa samorzady. Ale jak widac samorzady potrafia nawet z Westerplatte zrobic kloake.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX