Minister edukacji: Każdy uczeń ma zapewnione miejsce w szkole średniej i jeszcze zostanie pewien luz

- Każdy uczeń ma zapewnione miejsce w szkole średniej i jeszcze zostanie pewien luz na uczniów np. którzy by chcieli spoza granic Polski przyjechać - takim stwierdzeniem zaskoczył dziś minister edukacji Dariusz Piontkowski na konferencji prasowej.
Zobacz wideo

Wcześniej zarzucił Rzecznikowi Praw Obywatelskich brak znajomości prawa, a za chaos przy rekrutacji do szkół średnich odpowiedzialnością obarczył samorządy. 

- Prawo do nauki gwarantuje, że uczeń będzie mógł kontynuować naukę, natomiast nie mówi o tym, że uczeń dostanie się do konkretnej szkoły. A panu rzecznikowi (RPO) warto przypomnieć, żeby czytał prawo ze zrozumieniem,a jest chyba, z tego co pamiętam, prawnikiem - powiedział Dariusz Piontkowski.

To nie koniec uwag pod adresem RPO. Minister radzi także, aby rzecznik poszukał adresatów tego pisma wśród samorządowców i z nimi rozwiewał swoje wątpliwości.

Przypomnijmy, że z kolei były już od niedawna wiceminister edukacji Andrzej Stanisławek tym uczniom, którzy nie dostali się do wymarzonej szkoły, radził miejsc szukać... za granicą. Stanisławek po tych słowach, które padły w wywiadzie dla "Kuriera Lubelskiego", podał się do dymisji. Trudno jednak nadążyć, czy młodzież miejsc szukać ma w liceach za granicą, czy nasze szkoły w końcu mają miejsc dla nastolatków spoza granic kraju. 

W tym roku do walki o miejsca w szkołach średnich stanęło ponad 700 tysięcy uczniów - dwukrotnie więcej, niż w poprzednich latach. Tak zwany podwójny rocznik stanowi młodzież z ósmych klas szkół podstawowych i zlikwidowanych przez Annę Zalewską, byłą minister edukacji, gimnazjów. Po ogłoszeniu wyników pierwszego etapu rekrutacji, setki uczniów nie dostało się do żadnej szkoły.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
Minister edukacji: Każdy uczeń ma zapewnione miejsce w szkole średniej i jeszcze zostanie pewien luz
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 7 razy 7

  Panie ministrze, ogłoszenie dać należy w mediach społecznościowych, zagranicznych. Na pewno w Londynie, Paryżu, Barcelonie , Rzymie, Pradze, a nawet z San Escobar tłumy będą aplikować do doskonałych polskich zreformowanych liceów w Łapach, Garwolinie, Jeleniej Górze, Nowym Targu, Przemyślu, Chełmie.... Słuszną linię ma nasza władza. Co wypowiedź to perełka. Aż strach pomyśleć, jakie treści z historii edukacji zgłębiać będą studenci pedagogiki za kilka lat.

 • Jan Winnicki

  Oceniono 8 razy 6

  Pisiory jak przystało na watykańskich sługusów jadą cały czas na kłamstwie, bo durny ludek lubi być okłamywany. W przypadku tegorocznych problemów z wyborem szkoły tzw. średniej prawda jest zapewne taka, że miejsc we wszysrkich szkołach jest wystarczająca ilość, ale jak ktoś chce nie mieć zawodu, bo w wieku 15 lat niczym się nie interesuje i najzwyczajniej nie ma pomysłu na swoją przyszłość, to pcha się do liceum. Jak ma jakiś pomysł na przyszły zawód, to chce do technikum. Jak brakuje miejsc, to nie wyobraża sobie pójście do tzw. zawodówki.

 • holgerdanske003

  0

  Nikt nas nie przekona, że czarne jest czarne i białe jest białe! Powiedział prezes.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX