W Warszawie stanęły recyklomaty. Za puste butelki dostaniesz zniżki do kina lub na kawę

W Warszawie pojawiły się pierwsze dwa recyklomaty. Mieszkańcy mogą wrzucać do nich puste butelki lub puszki. W zamian otrzymają ECO-punkty, które będą mogli wymienić między innymi na zniżki do kina lub teatru.
Zobacz wideo

Recyklomaty pojawiły się na placu Bankowym (w Śródmieściu) i na ulicy Ząbkowskiej (na Pradze Północ). Na razie są dwa, docelowo - jak zapewniają urzędnicy ratusza - ma ich być dziesięć. Maszyny dostarczyła miastu Fundacja Nasza Ziemia i firma Coca-Cola.

Recyklomaty w Warszawie. Jak to działa?

Do recyklomatów można wrzucać puste butelki (plastikowe i szklane) oraz aluminiowe puszki. Aby móc korzystać z urządzenia, należy zainstalować aplikację "ETS Portfel", uruchomić ją, zeskanować kod na recyklomacie i wrzucać śmieci pojedynczo.

Za każdą wrzuconą butelkę lub puszkę, na koncie w aplikacji będą pojawiać się punkty. Po uzbieraniu odpowiedniej liczby będzie je można wymienić na wybraną zniżkę.

Wśród benefitów są między innymi: rabaty na kawę w Costa Coffee, tańszy bilet do sieci Multikino, Teatru Dramatycznego czy zniżki na spektakle i imprezy w Teatrze Capitol. Aplikacja, służąca do zbierania ECO-punktów, jest dostępna zarówno w systemie Android, jak i iOS.

- Zachęcamy warszawianki i warszawiaków do odzysku surowcowego. Symbolicznie nagradzamy osoby, które działają na rzecz ekologii - mówił na piątkowej konferencji wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

- Segregacja odpadów nie zabiera dużo czasu, nie jest trudna, wymaga tylko chwili uwagi. Dzięki takim prostym gestom możemy przywrócić wartość zużytym rzeczom - przekonywał z kolei Sławek Brzózek, prezes zarządu Fundacji Nasza Ziemia.

Kraków był pierwszy

Pierwszym miastem w Polsce, w którym pojawił się butelkomat był Kraków. Maszyna stanęła w kwietniu w tamtejszym urzędzie miasta. Za wrzucane butelki wydawała 10 lub 20 groszy. Projekt był pilotażowy, a urządzenie po dwóch tygodniach zostało zabrane. Jak przekonywali jednak urzędnicy krakowskiego ratusza - niebawem wróci.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

TOK FM PREMIUM