Przed bazylikę w Licheniu wrócił pomnik papieża. Już bez księdza podejrzanego o molestowanie nieletnich

Przed bazyliką w Licheniu ponownie pojawił się pomnik Jana Pawła II, który usunięto po premierze filmu "Tylko nie mów nikomu". Na monumencie nie ma już rzeźby księdza Eugeniusza Machulskiego - kustosza seminarium - który miał molestować chłopców.
Zobacz wideo

Pomnik odsłonięto w 1999 roku. Wcześniej, oprócz Jana Pawła II, przedstawiał on też księdza Eugeniusza Machulskiego, który klęczał przed papieżem trzymając w ręku makietę bazyliki.

Kilka dni po premierze filmu braci Sekielskich monument został zasłonięty białym materiałem. W dokumencie ujawniono bowiem, że ksiądz Machulski miał molestować chłopców. Rzecznik prasowy Zgromadzenia Księży Marianów opiekujących się licheńskim sanktuarium oznajmił wówczas, że film i pytania, które po nim się pojawiły, skłoniły zgromadzenie do zasłonięcia pomnika - do czasu wyjaśnienia sprawy.

W połowie czerwca monument został całkowicie zdemontowany. Teraz wrócił, ale w zmienionej formie. Na pomniku nie ma już księdza Machulskiego ani makiety sanktuarium - jest wyłącznie papież Jan Paweł II.

Informację o przywróceniu pomnika podał portal tvn24.pl. Tym razem rzecznik Zgromadzenia Księży Marianów nie chciał komentować sprawy. - Wszystko, co mieliśmy do powiedzenia w tej kwestii już powiedzieliśmy - oznajmił ksiądz Piotr Kieniewicz.

Film braci Sekielskich

Film braci Sekielskich miał premierę 11 maja. Opowiadał o nowych przypadkach pedofilii w polskim Kościele i jej tuszowania przez hierarchów. W dokumencie pokazano między innymi sprawę księdza Franciszka C., kapelana prezydenta Wałęsy. 

Dokument wstrząsnął opinią publiczną. Do dziś (12 lipca) miał na YouTube ponad 22,5 mln wyświetleń.

Tomasz Sekielski zapowiedział, że w sprawie pedofilii w Kościele planuje kolejny film.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

TOK FM PREMIUM