Pojechali do Krakowa walczyć o szacunek dla bezdomnych. "Bezdomność to nie wybór"

- Jak latem widzimy kogoś w kożuchu, w reklamówkach na nogach i z całym dobytkiem obok siebie, to możemy się domyślać, że coś jest nie w porządku. Do takiej osoby powinien pójść psychiatra, a nie ktoś, kto będzie chciał ją złapać w siatkę i wywieźć za miasto - mówiła w TOK FM Adriana Porowska, szefowa Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej, która brała udział w proteście przeciwko pomysłom krakowskiego radnego dotyczącym ograniczania liczby bezdomnych w mieście.
Zobacz wideo

Jeden z krakowskich radnych, Łukasz Wantuch (klub "Przyjazny Kraków"), chciałby pozbyć się z centrum miasta osób bezdomnych. Pod koniec czerwca zaproponował, aby rada miejska zajęła się ograniczeniem ich liczby. Apelował m.in. o wprowadzenie zasady "jedzenie za pracę", która polegałaby na wydawaniu posiłkom bezdomnym tylko w zamian za prace porządkowe na rzecz miasta (wykonywane przez godzinę dziennie) i pod warunkiem, że osoby te będą korzystać z kąpieli.

Wantuch - pytany o powody swojego działania - mówił, że jego inicjatywa jest jedynie odpowiedzią na problem, z jakim boryka się Kraków. - Trzy czwarte bezdomnych w Krakowie pochodzi spoza tego miasta. Staliśmy się mekką dla bezdomnych i celem mojej inicjatywy jest to, żeby drakońskie zasady sprawiły, że te osoby wyjadą z naszego miasta - przekonywał (cytat za "Gazetą Wyborczą").

Pomysły Łukasza Wantucha spotkały się ze stanowczą krytyką, zostały jednogłośnie odrzucone przez radę miasta, a sam radny spóźnił się na głosowanie.

 "Bezdomność to nie wybór"

Na środową sesję, w proteście przeciwko działaniom radnego, przyjechała z Warszawy grupa bezdomnych - podopiecznych Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej. Mieli ze sobą kartki z napisem "szacunek" i "Bezdomność to nie wybór".

Dyrektorka misji Adriana Porowska podkreśliła w TOK FM, że bardzo nie podobał jej się język, jakim w całej sprawie operował Łukasz Wantuch. - Używał takich słów jak "menele", "śmierdziele", "żule", wszystkich wrzucał do jednego worka - powiedziała.

Na pomysłach radnego nie zostawiła suchej nitki. - Ludzie przebywający w przestrzeni publicznej i będący często w tragicznym stanie psychicznym nie są w stanie robić niczego fizycznie. Mój syn, który ma 13 lat, wie, że nie jest w stanie odrobić lekcji, kiedy jest głodny. Najpierw trzeba zjeść, żeby zacząć rozsądnie i racjonalnie myśleć - tłumaczyła Porowska.

Szefowa Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej podkreśliła, że osoby bezdomne często nie mają zapewnionych podstawowych potrzeb, czego wiele osób niebezdomnych nie potrafi i nigdy nie będzie potrafiło zrozumieć. - Tego, co my każdego dnia robimy w ciągu pierwszych piętnastu minut po wstaniu z łóżka, oni nie mają. Nie mają łazienki z bieżącą wodą, toalety, nie mają gdzie zrobić sobie śniadania, już o kawie czy herbacie nie wspominając - wyliczała.

W takich sytuacjach często słyszy się argument, że w miastach są publiczne łaźnie, z których bezdomni mogą korzystać. Porowska stwierdziła jednak, że one nie zawsze rozwiązują problem, ponieważ jest ich za mało lub są oddalone. - W Warszawie na całe miasto są dwie łaźnie. Często korzystają z nich nie tylko bezdomni, ale zwykli mieszkańcy, którzy po prostu nie mają w domu bieżącej wody - zaznaczyła.

Porowska podkreślała, że bezdomni to bardzo często osoby będące w głębokim kryzysie psychicznym lub mające innego typu choroby. - Jak latem widzimy kogoś w kożuchu, w reklamówkach na nogach i z całym dobytkiem obok siebie, to możemy się domyślać, że coś jest nie w porządku - zwróciła uwagę. I dopowiedziała: "Do takiej osoby powinien pójść psychiatra, a nie ktoś, kto będzie chciał ją złapać w siatkę i wywieźć za miasto". 

Zasieki dla bezdomnego

W rozmowie z redaktor Agatą Kowalską, Porowska odniosła się też do sytuacji z Warszawy, o której kilka dni temu informowała "Gazeta Stołeczna". W jednym z bloku na Żoliborzu, na klatce schodowej, administracja zamontowała zasieki z drutu kolczastego, ponieważ mieszkańcy mieli skarżyć się przebywającego tam bezdomnego.

Porowska nie kryła oburzenia tą sytuacją. Podkreśliła, że choć do bezdomnego przyjeżdżała i policja, i straż miejska, zabrakło podstawowej osoby, która mogłaby tu pomóc, czyli streetworkera. - Jeżeli ja słyszę, że ktoś chce umrzeć i leży we własnych odchodach, to wzywam karetkę psychiatryczną. Tylko ktoś musi stać przy tej osobie zdeterminowany nie do tego, żeby ją zabrać z klatki schodowej, ale żeby jej realnie pomóc - mówiła.  

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
Pojechali do Krakowa walczyć o szacunek dla bezdomnych. "Bezdomność to nie wybór"
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 3 razy 1

  Bezdomność, to fundament egzystencji przenajświętszej Rzeczpospolitej!

  To bezdomni roznoszą po domach luksusowe samochody ! ! !

 • Jacek Placek

  Oceniono 1 raz 1

  "Największym grzechem wobec bliźniego nie jest nienawiść tylko obojętność która jest nieludzka"

 • quaga

  0

  Z powodu trwających w Krakowie remontów wracając z pracy przejeżdżam ostatnio ulicą Skawińską i mam okazję obserwować codziennie kolejkę osób czekających tam na darmowy posiłek. To, w większości mężczyźni w sile wieku przyzwoicie ubrani. U żadnego z nich nie widziałem reklamówek na stopach. Podejrzewam że większość z nich to alimenciarze których żony wyrzuciły z domów z powodu alkoholizmu. Czy odrobina pracy na rzecz miasta może im zaszkodzić?

 • eski57

  Oceniono 1 raz -1

  - proponuję aby Koalicja Obywatelska wyszła z inicjatywą utworzenia autonomicznego ; Polski Fundusz Społeczny . - skąd pieniądze ; dobrowolne wpłaty osób bardzo zamożnych : przedsiębiorcy , biznesmeni , bankowcy …. , artyści , muzycy i artyści estrady , sportowcy i mający wielkie pieniądze …… - Cele Funduszu ; - budowa i finansowanie działalności Warsztatów dla ręcznej prac wytwórczej w tym rękodzielnictwa ludowego – artystycznego , proste usługi … , BO nie wszyscy się zmieszczą , a przede wszystkim mają zdolności udzielać się w postępie technicznym ; komputeryzacji , czy robotyzacji – rośnie liczba „niepotrzebnych” ……. - Proste budownictwo dla bezdomnych z pełnym zapleczem , mogących pracować w Warsztatach ….. - Widać , że u ludzi b. zamożnych – w sejfach , worach , bankach … „leżą wolne niewykorzystywane pieniądze” , które mogą zlikwidować nędzę , bezdomność , ograniczyć przestępczość ! - Udziałowcy Polskiego Funduszu Społecznego na pewno mieliby satysfakcję i zaszczyty za przyczynienie się do stworzenia ludzkich warunków życia osobom pokrzywdzonym przez los i Naturę ! Pozostaje uwrażliwić i zachęcić Darczyńców !

 • **

  Oceniono 3 razy -1

  75% bezdomnych to mężczyźni, a będzie ich jeszcze więcej po fałszywych oskarżeniach o przemoc domową i wyrzucaniu z własnych mieszkań i domów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX