Big Jump przeciwko niszczeniu przyrody. Aktywiści w całej Europie wejdą do rzek

Akcja Big Jump, która prowadzona będzie w niedzielę w całej Europie, ma zwrócić uwagę polityków i społeczeństwa na kwestię ochrony rzek.
Zobacz wideo

Polska edycja akcji odbędzie się w niedzielę, 14 lipca o godz. 15 m.in.  w Warszawie, Krakowie i Gorzowie Wielkopolskim. Aktywiści wejdą do wody, żeby zaprotestować przeciwko dewastacji rzek, która - jak tłumaczą - odbywa się pod pretekstem zapobiegania powodzi. 

-To genialny pomysł na to, żeby ludzi spędzili razem w sposób nieagresywny, przyjemny, spędzili razem godzinę i porozmawiali o tym, dlaczego rzeki są ważne - mówił w TOK FM - Jacek Bożek z Klubu Gaja, koordynatora Big Jump w Polsce. 

Jak tłumaczył, tegorocznym przesłaniem akcji jest wezwanie do zaprzestania niszczenia polskich rzek pod pozorem zapobiegania klęskom powodzi czy suszy. Podkreślał, że ze względu na kryzys klimatyczny,  regulacja rzek polegająca na korzystaniu z betonowych rozwiązań, pogłębia skutki gwałtownych opadów czy katastrofalnej suszy.  

Aktywiści zwracają uwagę, że samorządy masowo wycinają zadrzewienia i pokrywają betonem kolejne obszary - w Rozwadowie, Leżajsku, Krzeszycach i wielu innych miejscowościach. Krytykują też Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej za “forsowanie anachronicznych projektów regulacji rzek”. 

W Warszawie akcji towarzyszyć będzie pokaz mody zorganizowany przez kolektyw Siostry Rzeki, który angażuje się w obronę polskich rzek. W specjalnej przymierzalni będzie można zarezerwować strój kąpielowy i wejść w nim do Wisły. 

Cecylia Malik, artystka krakowska i współtwórczyni kolektywu, wyjaśnia – „Siostry Rzeki powstały po to by mówić prostym zrozumiałym językiem, że nieuregulowane, dzikie, żywe rzeki są nam niezbędne do życia i szczęścia. Tego lata Siostry Rzeki postanowiły mówić o zyskach jakie daje nam nieuregulowana Wisła. Żeby nagłośnić temat, aktywiści stworzyli kolekcję strojów kąpielowych

Pobierz aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:

DOSTĘP PREMIUM