Rekrutacja do szkół średnich. Dziś wyniki na Mazowszu, Dolnym Śląsku i Śląsku

Mazowsze, Dolny Śląsk, Wielkopolska, Łódzkie, Świętokrzyskie czy Śląsk - w tych regionach tegoroczni absolwenci gimnazjów i szkół podstawowych poznają dziś wyniki rekrutacji do szkół średnich. W związku z podwójnym rocznikiem wielu z nich może nie dostać się do wybranej placówki.
Zobacz wideo

W całym kraju trwa rekrutacja do szkół średnich - szczególna, gdyż w tym roku o przyjęcie do szkół ubiega się więcej uczniów niż w latach ubiegłych. Chodzi o dwa roczniki: pierwszy - absolwentów ośmioletnich szkół podstawowych oraz ostatni rocznik gimnazjalistów. Harmonogram rekrutacji jest inny w różnych województwach, bo ustalali go indywidualnie kuratorzy oświaty. Odmienne są też zasady rekrutacji w różnych miastach i powiatach, np. jeśli chodzi o liczbę szkół i klas, do których aplikować mogą uczniowie.

Rekrutacja do szkół. W Warszawie nawet 7 tys. uczniów bez kwalifikacji do szkoły

W stolicy i na całym Mazowszu absolwenci mają dowiedzieć o zakwalifikowaniu - bądź jego braku - do wybranej szkoły średniej najpóźniej do południa. Wyniki rekrutacji będą mogli sprawdzić osobiście albo na listach wywieszonych w szkołach, a także w specjalnym elektronicznym systemie. Przy czym - według szacunków ratusza - tylko w samej Warszawie, pomimo zwiększenia liczby miejsc, nawet 7 tysięcy uczniów może nie dostać się do żadnej z wybranych szkół. Podobnie było dotąd w innych miastach, gdzie do tej pory ogłoszono wyniki - tam jednak takich uczniów były "zaledwie" setki.

Przypomnijmy, że w Warszawie kandydaci mogli składać podania do takiej liczby szkół i klas, do jakiej chcieli (nie było w tym roku ograniczeń). Musieli tylko wskazać swoje preferencje, tzn. szkołę pierwszego wyboru i następne w kolejności placówki.

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski przyznaje, że tegoroczna rekrutacja do szkół średnich - rzeczywiście - "wymaga trochę więcej wysiłku". Ale po raz kolejny zapewnia, że dla żadnego z absolwentów nie zabraknie miejsca. - Jeśli chodzi o kandydatów do poszczególnych szkół, to nie zawsze jest tak, że ta liczba jest zdecydowanie większa niż w roku poprzednim - mówi. 

Dzisiejsza informacja o wynikach rekrutacji to dopiero zamknięcie jej pierwszego etapu. Później przyjdzie czas na potwierdzenie woli, że dany uczeń chce uczęszczać do danej szkoły. Wówczas absolwentów czeka etap uzupełniający, który w Warszawie rozpocznie się 25 lipca.

 Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

DOSTĘP PREMIUM