Marsz Równości połączył z pedofilią. Teraz radny PiS musi zapłacić 5 tys. złotych

Sąd zdecydował, że radny PiS z Lublina musi wpłacić nawiązkę pięciu tysięcy złotych na rzecz Stowarzyszenia "Marsz Równości" i podać informację o wyroku do publicznej wiadomości. Wszystko przez to, że w mediach społecznościowych połączył marsz z promowaniem pedofilii. Wyrok nie jest prawomocny.
Zobacz wideo

Radny Prawa i Sprawiedliwości z Lublina Tomasz Pitucha 23 września 2018 roku na Facebooku napisał, że "najzagorzalsi fani filmu Smarzowskiego [Wojciecha] chcą w Lublinie zorganizować tzw. Marsz Równości, promujący homoseksualizm, pedofilię". Wpis pojawił się przed pierwszym takim marszem w Lublinie, który odbył się w październiku ubiegłego roku.

Po zamieszczeniu wpisu w internecie organizator lubelskiego marszu Bartosz Staszewski wytoczył radnemu proces z prywatnego aktu oskarżenia. Domagał się wygłoszenia przeprosin, zapłaty 15 tysięcy złotych na cele statutowe Stowarzyszenia "Marsz Równości" i potrącania 20 procent pensji radnego - przez rok - na cel społeczny.

Sąd: Wypowiedź dotycząca promowania pedofilii była wypowiedzią o fakcie

W środę (17 lipca) Sąd Rejonowy Lublin-Zachód uznał, że doszło do zniesławienia i że to, co napisał radny, wcale nie było jego prywatną opinią. - W ocenie sądu wypowiedź dotycząca promowania pedofilii była wypowiedzią o fakcie. Nie zawierała w sobie żadnych elementów ocennych. Nie sposób zgodzić się z tezą Tomasza Pituchy, iż była to krytyczna opinia dotycząca wydarzenia - uzasadniała sędzia Iwona Suchorowska.

Sąd uznał też, że społeczna szkodliwość czynu nie była znaczna, ale jednocześnie potwierdził, że doszło do przestępstwa. Zasądził nawiązkę w wysokości pięciu tysięcy złotych na rzecz Stowarzyszenia "Marsz Równości" oraz podanie wyroku do publicznej wiadomości.

- Wskazać należy, że oskarżonemu zostanie uświadomiona naganność jego czynu, który przekroczył granicę dopuszczalnej w debacie publicznej krytyki - mówiła sędzia. Dodała też, że w debacie "należy zachować określone standardy, szanować godność jej uczestników i w sposób wyważony ferować swoje poglądy, zachowując tolerancję dla osób o poglądach odmiennych". 

- Strasznie się cieszę z tego wyroku. To pokazuje, że nie ma zgody na homofobiczną mowę nienawiści - powiedział Bartosz Staszewski po wyjściu z sali rozpraw.

- Ten wyrok jest sprawiedliwy. Sąd uznał, że przestępstwo było. Po drugie, że Tomasz Pitucha jest winien - dodał mecenas Bartosz Przeciechowski, pełnomocnik oskarżyciela. - Sąd zwrócił też uwagę, że w debacie należy zachować standardy i prezentować swoje poglądy z szacunkiem dla innych poglądów - dodał adwokat.

Radny PiS: "Przyjmuję wyrok z pokorą"

- Przyjmuję ten wyrok z pokorą, natomiast będziemy składać apelację. Ten wyrok pokazuje, że dużo musimy zrobić w przestrzeni społecznej, by agresywna polityka środowisk homoseksualnych była należycie potraktowana. Dlatego, że reakcje różnych organów, różnych urzędów dają przywilej środowiskom homoseksualnym, a to nie jest dobra droga, co pokazuje historia kilkudziesięciu lat rewolucji seksualnej na Zachodzie - mówił radny Tomasz Pitucha.

Radnemu PiS na wszystkich rozprawach towarzyszyli jego zwolennicy z plakatami i banerami w dłoniach. Byli także dziś. W trakcie odczytywania wyroku można było usłyszeć słowa "Hańba" czy "Skandal". Pojawiły się też głosy "Diabeł i mamona" czy "Będzie jeszcze sprawiedliwy sąd".

Ten proces mógł się zakończyć bardzo szybko - przeprosinami. Nie zgodził się na nie jednak radny PiS. Nie przyjął warunków ugody zaproponowanej przez organizatora Marszu Równości. Bartosz Staszewski chciał, by Pitucha zamieścił na swoim profilu na Facebooku oświadczenie następującej treści: "Zdaję sobie sprawę, że wypowiedź ta, jako niezgodna z prawdą, była poniżająca dla organizatora zgromadzenia i wszystkich osób, które wzięły w nim udział, a także naraziła pana Bartosza Staszewskiego na utratę zaufania potrzebnego dla prowadzenia skutecznej działalności społecznej na rzecz równouprawnienia osób homoseksualnych (...) Stanowczo zaprzeczam, ażeby działalność zmierzająca do zapewnienia równych praw osobom o odmiennej niż heteroseksualna orientacji seksualnej promowała homoseksualizm i przestępstwo, jakim jest pedofilia oraz nawoływała do popełniania czynów zabronionych".

W tym procesie jednym ze świadków był wojewoda lubelski, Przemysław Czarnek, znany ze swojego krytycznego stosunku do Marszów Równości.

Przed sądem dowodził, że jest wiele badań naukowych, które wskazują na związek homoseksualizmu z pedofilią i mówią o tym, że część homoseksualistów to pedofile. Dlatego, jak przekonywał, słowa radnego przed Marszem Równości nie zaskoczyły go. Przekonywał również, że Marsz Równości na pewno promował homoseksualizm. - A homoseksualizm, zgodnie z katechizmem Kościoła Katolickiego jest niemoralny, po prostu. Z moralnego punktu widzenia jest nie do zaakceptowania - przekonywał.

Marsz Równości w Lublinie odbył się 13 października. Jego celem było promowanie tolerancji i praw człowieka, w tym praw mniejszości.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

DOSTĘP PREMIUM